Rallye Švédsko: prvé víťazstvo Latvalu

Pondelok, 11 február 2008

Na cestách-necestách v okolí švédskeho mesta Karlstad nezvíťazili favorizovaní Loeb či Hirvonen, ale prémiové víťazstvo si domov do Fínska odnáša mladý 22ročný Jari-Matti Latvala. Je zároveň najmladším víťazom v histórii majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach.

Rallye Švédsko

Mladý Fín mal raketový rozbeh, keď už v piatok, v úvodnej etape švédskej rallye, vyhral so svojim Fordom Focus šesť rýchlostných skúšok. Ako chutí severanovi sneh, predvádzal počas celého prvého dňa rallye a svoj náskok neustále zvyšoval. Už v krátkom 1,9 km dlhom úvodnom rýchlostnom teste naznačil, že sa s ním musí rátať. Skončil druhý s odstupom 0,3 sekundy za P. Solbergom, ale pred Hirvonenom a Loebom. Rožky však vystrkovali i ďalší kandidáti na body z druhej rallye tohtoročného 15dielneho seriálu majstrovstiev sveta, ako H. Solberg, Gigi Galli, Andersson či Gardemeister, ale aj nádejní mladí jazdci Ostberg, Mikkelsen alebo Wilson.

S hendikepom piatich minút za výmenu motora na svojom Citroëne C4 WRC po Monte Carlo začínal vo Švédsku Daniel Sordo, takže v priebežnom poradí nebolo jeho meno po úvodných rýchlostných skúškach do dvadsiateho miesta. Loeb dosahoval štvrté časy, na Latvalu i jeho tímového kolegu a jednotku Fordu Hirvonena strata Loeba narastala. Vo štvrtej RS urobil Loeb kotrmelec. Dostal sa na strechu, stratil približne štyri minúty a v dôsledku tejto havárie začali sa pre neho problémy s motorom. V piatej RS musel štvornásobný majster sveta odstúpiť a tak 22-ročnému Fínovi Latvalovi ubudol jeden vážny konkurent. Hirvonen jazdil druhý a svoju pozíciu komentoval slovami, že jeho tímoví kolega "Latvala jazdil lepšie ako som si to predstavoval", a tak sa nedal do naháňačky a iba si strážil svoje druhé miesto.

V druhej sobotňajšej a tretej nedeľnej etape si Latvala už len strážil svoje vedenie, naďalej však jazdil rýchlo, ale tak, aby neurobil na topiacom sa snehu a odkrytom štrku chybu. Trať bola stále ťažšia a aj nebezpečnejšia a aj preto museli neskôr organizátori niektoré rýchlostné skúšky zrušiť. Ťažká bola aj voľba pneumatík, štrk ich veľmi ničil a pre jazdcov nebolo ľahké udržať auto na trati. Veľký boj sa odohrával o ďalšie pozície medzi Solbergovcami, Talianom Gallim, ktorý na snehu vie jazdiť, keďže býva v horskej oblasti a na sneh je zvyknutý, Ostbergom a ďalšími. Nakoniec si Galli vybojoval miesto na stupňoch víťazov, keď skončil tretí za Latvalom a Hirvonenom. Odsunul P. Solberga na štvrtú priečku. V cieli sa za piate a šieste miesto sa tešili Nór Mikkelsen a Španiel Sordo. Pre Nóra je to najlepšie umiestnenie v kariére, kým Sordo napriek piatim "trestným" minútam, s ktorými vo Švédsku nastupoval na štart, dokázal zabodovať (bez trestu by bol tretí).

Veľmi dobre si vo svojej úvodnej sezóne vo WRC viedol český jazdec M. Prokop so svojim Mitsubishi. V cieli bol 12. v absolútnom hodnotení WRC, medzi produkčnými autami štvrtý, keď len málo mu chýbalo na pódiové umiestnenie. Slovák Jozef Béreš ml. vo Švédsku neštartoval.

Seriál majstrovstiev sveta pokračuje 29. februára v poradí treťou súťažou v Mexiku.

Výsledky

1. Latvala-Anttila, Fín./Ford Focus2:46:41,2
2. Hirvonen-Lehtinen, Fín./Ford Focus+58,3 s
3. Galli-Bernacchini, Tal./Ford Focus+2:23,2 min
4. P. Solberg-Mills, Nór.-V. Brit./Subaru Impreza+2:59,4
5. Mikkelsen-Floene, Nór./Ford Focus+5:46,0
6. Sordo-Marti, Špan./ Citroën C4+7:13,1

12. Prokop-Tománek - ČR/Mitsubishi - +14:30,5

Priebežné poradie (po 2 z 15 súťaží)

1. Hirvonen16 b
2.-3. Loeb a Latovala10
4.-5. P. Solberg a Galli9
6. Atkinson, Austr./Subaru Impreza6

Priebežné poradie tímov

1. Ford26
2.-3. Stobart-Ford a Subaru16
4. Citroën15
5. Suzuki5

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.