Rallye: v Turecku najrýchlejší Hirvonen

Streda, 18 jún 2008

Hirvonen a jeho Ford Focus vyhrali tureckú rallye, body za druhé miesto si do Fínska odnáša Latvala s druhým Fordom, Loeb s Citroënom C4 končí v náročnej rallye až tretí a stráca pozíciu lídra priebežného poradia v boji o majstra sveta.

J. M. Latvala S. Loeb

Úvodnú superšpeciálku v Turecku, na ôsmom podujatí seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach, síce Francúz Sebastien Loeb vyhral. Na druhý deň však ako prvý jazdec "zametal" trať rýchlostnej skúšky skončil so stratou vyše trinásť sekúnd až na desiatom mieste a v priebežnom poradí klesol na siedme. Takzvané "zametanie", no najmä taktický ťah oboch Fordov, považoval Loeb po troch dňoch bojov za hlavný príčinu svojej prehry. V závere prvého súťažného dňa totiž oba Fordy s Hirvonenom i Latvalom, ktorí boli v tom čase na prvých dvoch miestach, spomalili tak, aby sa Loeb dostal do čela a na druhý deň znovu "zametal". Teda čistil trať, ktorej povrch je pred prejazdom prvého jazdca plný štrku a kamenia, na ktorom pneumatiky nemajú dostatočnú priľnavosť a kĺžu. Jazdec na takejto trati dosť stráca, a tí čo idú za ním, už majú pozametané.

C. Atkinson

Nevďačná rola zametača odsunula Loeba z vedúcej pozície na štvrtú priečku. Hirvonen získal postupne rozhodujúci náskok takmer tridsaťšesť sekúnd. V dramatickom závere Francúz ešte zaútočil, ale na druhého Latvalu mu i tak chýbalo takmer osem sekúnd a na víťaza tureckej rallye Hirvonena vyše dvadsaťpäť. Štvrté miesto si z Turecka do rodného Španielska odniesol Dani Sordo, Loebov tímový kolega. Piaty skončil Henning Solberg a šiesty jeho starší brat a bývalý majster sveta Petter Solberg. Dve posledné bodované miesta, siedme a ôsme, patria Angličanovi Mathevovi Wilsonovi a jazdcovi zo Zimbabwe Conradovi Rautenbachovi.

Teraz majú jazdci a tímy sedemtýždňovú prestávku. Po nej bude seriál majstrovstiev sveta pokračovať deviatym podujatím. Je ním fínska rallye a jazdiť sa bude v dňoch 15. až 17 augusta.

Výsledky Rallye Turecka

1. M. Hirvonen 4:42:07,1 hod
2. J. M. Latvala +7,9 s
3. S. Loeb +25,7
4. D. Sordo +2:25,6 min
5. H. Solberg +2:33,7
6. P. Solberg +2:48,2
7. M. Wilson +4:24,2
8. C. Rautenbach +7:46,7
9. F. Villagra +9:34,1
10. B. Clark +14:48,8

Priebežné poradie jazdcov

1. M. Hirvonen 59 bodov
2. S. Loeb 56
3. J. Latvala 34
4. C. Atkinson 31
5. D. Sordó 30
6. P. Solberg 20
7. G. Galli 17
8. H. Solberg 16
9. M. Wilson 12
10. F. Villagra 8
11. C. Rautenbach 6
12. U. Aava 6
13. F. Duval 5
14. A. Mikkelsen 4
15. T. Gardemeister 2

Priebežné poradie tímov

1. Ford 99 bodov
2. Citroën 90
3. Subaru 53
4. Stobart 41
5. Munchi's 19
6. Suzuki 10

Autor: J. Goldberger
Foto: wrcturkey.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.