Rallye Wales: Ďalší triumf Sebastiena Ogiera

Utorok, 01 november 2016

Francúz Sebastien Ogier nadviazal na šnúru víťazstiev a po nemeckej a korzickej rallye a víťazstve v Katalánsku vyhral tento víkend aj na britských ostrovoch Rallye Wales, trináste podujatie seriálu majstrovstiev sveta rallye WRC. Druhý skončil Estónec Ott Tänak a tretí Belgičan Thierry Neuville.

Sebastien Ogier
Sebastien Ogier si z britských ostrovov odnáša domov už šieste tohtoročné víťazstvo

Rallye Wales Veľkej Británie je každoročne jednou z najnáročnejších z celého kalendára WRC. V tomto roku jej trasa bola najdlhšia za posledné roky. Posádky čakalo spolu 22 rýchlostných skúšok, pričom povrch tratí bol veľmi rôznorodý. Najväčšie nebezpečenstvo predstavovali blatisté úseku, ktorých bolo neúrekom. Aj tam, kde bol štrk, nechýbalo šmykľavé blato, a to predstavovalo zradné úseky, takže piloti súťažných strojov mali plné ruky i nohy práce.

Víťaz Sebastien Ogier s Volkswagenom Polo-R si v priebehu rallye vytvoril náskok, ktorý si v závere už iba kontroloval a nechcel urobiť chybu a prísť o víťazstvo. Bolo šťastím, že rallye mala "len" 22 rýchlostných skúšok, pretože naňho silne útočil Estónec Ott Tänak na Forde Fiesta.

Estónec vyhral posledných šesť skúšok, 17. síce len o 0,6 sekundy, ďalšie však už ukrajovali z Ogierovho náskoku od 3,5 po 6,6 sekundy. Nakoniec Ogier britskú rallye vyhral s náskokom o 10,2 sekundy, Estónec bol druhý a je to jeho najlepší tohtoročný výsledok.

Ogier zaznamenal na britských ostrovoch v tohtoročnom seriáli už svoje šieste víťazstvo. Získal v predstihu už štvrtý titul majstra sveta a pokračuje vo francúzskej nadvláde v automobilovom súťažnom športe. Pred ním vládol v rallye jeho krajan Sebastien Loeb, ktorý získal nepretržite 9krát za sebou titul majstra sveta.

"Je to šialené. Cesty sú naozaj klzké, sú tu veľmi ťažké podmienky," povedal Tänak. "Nechcem príliš riskovať, chcem však jazdiť na maximum, ale nechcem robiť žiadne chyby. V poslednej rýchlostnej skúške som mal dobrý pocit i rytmus. Užíval som si to."

Aj Ogier tvrdo tlačil na plyn, nepripúšťal si však Tänakov tlak, ale nazbierané sekundy si za každú cenu chcel na šmykľavých cestách udržať. "Stále jazdím na limite," povedal Ogier. "Nesmiem strácať, musím si náskok udržať."

Belgičan Thierry Neuville obsadil so svojim hyundaiom tretie miesto napriek menšej jazdeckej chybe v 17. RS dlhej 7,7 kilometra, keď bol pri vjazde do vlásenky príliš široký. Napriek tomu sa udržal o 12,3 sekundy pred svojím tímovým kolegom Haydenom Paddonom, ktorý skončil piaty.

Kris Meeke s Citroënom DS3 bol piaty. Posťažoval si, že klzká trať sa dala na niektorých miestach porovnať s ľadom. Dani Sordo skončil šiesty v ďalšom i20. Fín Jari-Matti Latvala na VW Polo-R bol siedmy a Nór Mads Östberg na Forde Fiesta RS ôsmy.

Na Rallye Wales malo zastúpenie aj Slovensko posádkou Martin Kočí – Lukáš Kostka. V absolútnom poradí boli na 26. mieste. Vyhrali však kategóriu Junior WRC s náskokom 2:05 min pred talianskou posádkou Tempestini – Bernacchini, ktorí sedlali rovnako ako Slováci Citroën DS3.

Posledný diel seriálu sa bude jazdiť od 17. do 20. novembra v Austrálii.

Výsledky Rallye Wales

1. Sebastien OgierFranc./VW Polo-R3:14:30,2 hod
2. Ott TänakEst./Ford Fiesta RS+10,2 s
3. Thierry NeuvilleBelg./Hyundai i20+1:35,4 min
4. Hayden PaddonN. Zél./Hyundai i20+1:54,9
5. Kris MeekeV. Brit./Citroën DS3+2:35,2
6. Dani SordoŠpan./Hyundai i20+4:02,6
7. M.M. LatvalaFín./VW Polo-R+4:28,3
8. Mats ÖstbergNór./Ford Fiesta RS+4:38,3
9. Stephane LefebvreFranc./Citroën DS3+7:12,2
10. Eric CamilliFranc./Ford Fiesta RS+8:19,3
...
28. Martin KočíSR/Citroën DS3+33:17,2

Priebežné poradie jazdcov (po 12 z 13 podujatí)

1. Sebastien Ogier247 bodov
2. Thierry Neuville143
3. Andreas Mikkelsen (Nór./VW Polo-R)129
4. Hayden Paddon126
5. Dani Sordo119
6. Jari-Matti Latvala110
7. Mads Östberg (Nór./Ford Fiesta RS)94
8. Ott Tänak82
9. Kris Meeke64
10. Craig Breen (Ír./Citroën DS3)36

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Volkswagen355 bodov
2. Hyundai285
3. M-Sport154
4. Volkswagen II138
5. Hyundai II120
6. DMack Ford76
7. Jihocar ČR18

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.