Rallye Wales: kto iný ako Loeb

Streda, 10 december 2008

Rozlúčka so seriálom majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach je každoročne na britských ostrovoch. Pred tohtoročnou Rallye Wales bolo v jednotlivcoch rozhodnuté a titul majstra sveta, svoj piaty, získal Francúz Sebastien Loeb. O titule medzi tímami sa rozhodovalo práve vo Walese.

Rallye Wales Rallye Wales

Britská rallye je špecifická poveternostnými podmienkami, ktoré sú na ostrovoch nevyspytateľné a pre ktoré patrí medzi najťažšie. Dážď a hmla sú tu obvyklé, teraz sa k nim pridal ešte sneh a ľad, a tak organizátori museli niektoré rýchlostné skúšky vypustiť, keďže hroty do pneumatík sú zakázané. Na nevyspytateľnosť trate však napriek tomu doplatilo haváriami viacero posádok. Našťastie všetky sa skončili bez vážnejších dôsledkov a zranení. I tak je však takmer zázrak, že za týchto podmienok jazdci zvládli nástrahy trate a nič vážnejšie sa nestalo.

Zaujímavosťou Rallye Wales bol štart viacnásobného motocyklového majstra sveta MotoGP Valentina Rossiho, pre ktorého to bol tretí štart v majstrovstvách sveta rallye. Do sedla súťažného WRC sa po prvý raz posadil čerstvý juniorský majster sveta Sebastien Ogier na Citroëne C4. Ako nováčik vo WRC premenil svoj prvý štart hneď v prvej rýchlostnej skúške vo víťazstvo, súťaž však nakoniec pre haváriu nedokončil. Po tretie: po ťažkej havárii na poslednej rallye v Japonsku sa po dlhom váhaní do sedla súťažného auta s novým spolujazdcom znovu posadil Francois Duval.

Tímu Ford išlo vo Walese o veľa, keďže mal ešte šancu získať Pohár konštruktérov. Ford však predčasne o ňu prišiel po tom, čo Mikko Hirvonen v piatej RS vyletel z trate. Hirvonen až do japonskej rallye bol po Loebovi jediným kandidátom na titul majstra sveta, teraz však po havárii nemohol svojmu tímovému spolujazdcovi Latvalovi pomôcť útočiť na víťazstvo Fordu v tímovej súťaži. Zato jeho krajan Latvala si viedol viac ako výborne, viedol priebežné poradie od šiestej rýchlostnej skúšky až do poslednej o necelé tri sekundy pred Loebom. Francúz však v závere rallye nasadil také tempo, ktorým sa dostal pred Latvalu a vyhral. Je to pre Loeba jeho prémiové víťazstvo vo Walese. Loebov náskok v cieli 2,7 sekundy je síce veľmi malý, ale stačil na to, aby v tomto roku vyhral už svoju jedenástu súťaž, čo je historický rekord.

Latvala skončil druhý a Španiel Sordo z tímu Citroën prišiel do cieľa ako tretí a rozhodol, že francúzska značka získala aj Pohár konštruktérov. V dvoch predchádzajúcich rokoch získal pohár Ford. Bývalý majster sveta Petter Solberg bojoval síce statočne, ale na lepšie ako štvrté miesto v cieli to nestačilo. Šťastný v cieli bol tím Suzuki, ktorého švédsky jazdec Andersson skončil piaty. Duval po havárii v Japonsku jazdil opatrnejšie a menej razantne ako sme na neho boli zvyknutý, ale bez chýb a obsadil šiestu priečku. Hirvonen, ktorý sa po havárii prepadol dozadu, skončil nakoniec na poslednom ôsmom bodovanom mieste za Suzuki Toniho Gardemeistera. Ošklivú haváriu, našťastie bez zranenia, mal Austrálčan Atkinson.

Dvanáste miesto v cieli pre Valentina Rossiho hovorí o jeho výnimočným jazdeckých kvalitách. Z dvoch kolies sú známe, na štyroch kolesách ich dokazoval aj vo Walese. Strata na víťazného jazdca v jednotlivých rýchlostných skúškach sa postup zmenšovala z počiatočných osem sekúnd na 2,7 sekundy v záverečnej RS. A to si Valentino urobil iba malý výlet do rallye. Kto vie ako by to bolo, ak by do automobilových súťaží presedlal natrvalo?

bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5