Rallye Wales: kto iný ako Loeb

Streda, 10 december 2008

Rozlúčka so seriálom majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach je každoročne na britských ostrovoch. Pred tohtoročnou Rallye Wales bolo v jednotlivcoch rozhodnuté a titul majstra sveta, svoj piaty, získal Francúz Sebastien Loeb. O titule medzi tímami sa rozhodovalo práve vo Walese.

Rallye Wales Rallye Wales

Britská rallye je špecifická poveternostnými podmienkami, ktoré sú na ostrovoch nevyspytateľné a pre ktoré patrí medzi najťažšie. Dážď a hmla sú tu obvyklé, teraz sa k nim pridal ešte sneh a ľad, a tak organizátori museli niektoré rýchlostné skúšky vypustiť, keďže hroty do pneumatík sú zakázané. Na nevyspytateľnosť trate však napriek tomu doplatilo haváriami viacero posádok. Našťastie všetky sa skončili bez vážnejších dôsledkov a zranení. I tak je však takmer zázrak, že za týchto podmienok jazdci zvládli nástrahy trate a nič vážnejšie sa nestalo.

Zaujímavosťou Rallye Wales bol štart viacnásobného motocyklového majstra sveta MotoGP Valentina Rossiho, pre ktorého to bol tretí štart v majstrovstvách sveta rallye. Do sedla súťažného WRC sa po prvý raz posadil čerstvý juniorský majster sveta Sebastien Ogier na Citroëne C4. Ako nováčik vo WRC premenil svoj prvý štart hneď v prvej rýchlostnej skúške vo víťazstvo, súťaž však nakoniec pre haváriu nedokončil. Po tretie: po ťažkej havárii na poslednej rallye v Japonsku sa po dlhom váhaní do sedla súťažného auta s novým spolujazdcom znovu posadil Francois Duval.

Rallye Wales Rallye Wales

Tímu Ford išlo vo Walese o veľa, keďže mal ešte šancu získať Pohár konštruktérov. Ford však predčasne o ňu prišiel po tom, čo Mikko Hirvonen v piatej RS vyletel z trate. Hirvonen až do japonskej rallye bol po Loebovi jediným kandidátom na titul majstra sveta, teraz však po havárii nemohol svojmu tímovému spolujazdcovi Latvalovi pomôcť útočiť na víťazstvo Fordu v tímovej súťaži. Zato jeho krajan Latvala si viedol viac ako výborne, viedol priebežné poradie od šiestej rýchlostnej skúšky až do poslednej o necelé tri sekundy pred Loebom. Francúz však v závere rallye nasadil také tempo, ktorým sa dostal pred Latvalu a vyhral. Je to pre Loeba jeho prémiové víťazstvo vo Walese. Loebov náskok v cieli 2,7 sekundy je síce veľmi malý, ale stačil na to, aby v tomto roku vyhral už svoju jedenástu súťaž, čo je historický rekord.

Latvala skončil druhý a Španiel Sordo z tímu Citroën prišiel do cieľa ako tretí a rozhodol, že francúzska značka získala aj Pohár konštruktérov. V dvoch predchádzajúcich rokoch získal pohár Ford. Bývalý majster sveta Petter Solberg bojoval síce statočne, ale na lepšie ako štvrté miesto v cieli to nestačilo. Šťastný v cieli bol tím Suzuki, ktorého švédsky jazdec Andersson skončil piaty. Duval po havárii v Japonsku jazdil opatrnejšie a menej razantne ako sme na neho boli zvyknutý, ale bez chýb a obsadil šiestu priečku. Hirvonen, ktorý sa po havárii prepadol dozadu, skončil nakoniec na poslednom ôsmom bodovanom mieste za Suzuki Toniho Gardemeistera. Ošklivú haváriu, našťastie bez zranenia, mal Austrálčan Atkinson.

Dvanáste miesto v cieli pre Valentina Rossiho hovorí o jeho výnimočným jazdeckých kvalitách. Z dvoch kolies sú známe, na štyroch kolesách ich dokazoval aj vo Walese. Strata na víťazného jazdca v jednotlivých rýchlostných skúškach sa postup zmenšovala z počiatočných osem sekúnd na 2,7 sekundy v záverečnej RS. A to si Valentino urobil iba malý výlet do rallye. Kto vie ako by to bolo, ak by do automobilových súťaží presedlal natrvalo?

Výsledky

1. Sebastien LoebCitroen C4 WRC2:43:09,6 hod
2. Jari-Matti LatvalaFord Focus WRC 08+2,7 s
3. Dani SordoCitroen C4 WRC+1:10,6 min
4. Petter SolbergSubaru Impreza WRC+1:49,6
5. P-G AnderssonSuzuki SX4 WRC+3:54,1
6. Francois DuvalFord Focus WRC 07+4:57,8
7. Toni GardemeisterSuzuki SX4 WRC+5:15,0
8. Mikko HirvonenFord Focus WRC 08+5:28,8
9. Matthew WilsonFord Focus WRC 07+8:03,9
10. Barry ClarkFord Focus WRC 07+9:43,1
...
12. Valentino RossiFord Focus+13:10,4

Konečné poradie jazdcov

1.Sebastien Loeb122 b
2.Mikko Hirvonen103
3.Dani Sordo65
4.Jari-Matti Latvala58
5.Chris Atkinson50
6.Petter Solberg46
7.Francois Duval25
8.Henning Solberg22
9.Gigi Galli17
10.atthew Wilson15
11.Urmo Aava13
12.P-G Andersson12
13.Toni Gardemeister10
14.Federico Villagra9
15.Conrad Rautenbach6
16.Andreas Mikkelsen5

Konečné poradie tímov

1.Citroen191 b
2.Ford173
3.Subaru98
4.Stobart67
5.Suzuki34
6.Munchi's22

Autor: J. Goldberger
Foto: Citroensport a Rallyewrc
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."
1-Homola-Rím
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola si odnáša z pretekov FIA Motorsport Games 2019 Rome, ktoré nazývali aj malými majstrovstvami sveta či olympijskými hrami v motoršporte, bronzovú medailu. V sobotu v prvých pretekoch skončil druhý a v nedeľu piaty, čo mu v konečnom hodnotení vynieslo miesto na stupni víťazov. V druhých pretekoch potreboval auto bezpečne doviezť do cieľa a skončiť do piateho miesta, aby obsadil celkové tretie miesto. Svoju úlohu splnil a cieľovú pásku preťal na 5. mieste. Diváci tak na historicky prvom výnimočnom podujatí FIA Motorsport Games 2019 Rome videli pódium zložené z ruského, belgického a slovenského pretekára Mateja Homolu.