Sardínia: koniec spanilej jazdy Loeba

Streda, 27 máj 2009

Rallye na ostrove Sardínia bola plná paradoxov. Nevyhral ju žiadny z dvoch najvážnejších favoritov – Loeb, ani Hirvonen. Skončila sa spanilá jazda Sebastiena Loeba, ktorý vyhral všetkých päť tohtoročných súťaží seriálu majstrovstiev sveta. Neprerušil ju však Hirvonen, Loebov najväčší protikandidát na titul majstra sveta, ale smoliar Latvala, ktorý v tomto roku približne toľkokrát havaroval ako Loeb vyhral. Latvala tak dokonale zastúpil svojho kolegu Hirvonena z tímu Ford. Do réžie nezasiahol ani tímový šéf Fordu Malcolm Wilson, aby uprednostnil Hirvonena, ktorý má neporovnateľne väčšie šance na titul ako Latvala. A tak "zametač" tratí z druhého i tretieho dňa to obom favoritom naložil ako sa patrí.

Jari-Matti Latvala
Ťažké trate na ostrove Sardínia zvládal Jari-Matti Latvala prekvapivo suverénne

Ukázalo sa, že prvý jazdec štartového poľa, ktorý čistí trať pre tých, ktorí štartujú za ním, nemusí to mať až tak zlé. Potvrdil to druhý pilot Fordu Latvala, ktorého na záver prvého z troch súťažných dní pustili pred seba vedúci jazdci dovtedy priebežnej klasifikácie sardínskej rallye i seriálu majstrovstiev sveta – Loeb aj Hirvonen. Obaja akoby manifestačne zostali na trati viac sekúnd stáť, aby klesli na druhé a tretie miesto, prepustili tak vedúcu pozíciu Latvalovi a tak neštartovali na druhý deň z čelnej pozície a nezametali pre ostatných trať. Tieto sekundy však koniec-koncov v cieli tretieho dňa aj tak nerozhodovali, pretože Hirvonenovi chýbalo v cieli na Latvalu takmer tridsať sekúnd, čo je viac, ako si Hirvonen postál na trati v záverečnom rýchlostnom teste prvého dňa.

Prečo sa šéf tímu Fordu rozhodol nevziať tímovú réžiu do vlastných rúk, o tom môžeme len špekulovať. Možno to prepískol, pretože do konca seriálu je ešte ďaleko. Ak totiž Ford má získať titul majstra sveta v tomto roku, môže ho získať jedine Hirvonen a tak dva body zo Sardínie by mohli veľmi-veľmi chýbať. Ak si však Malcolm Wilson myslí, že titul na tento rok je pre Hirvonena stratený, potom urobil dobre pre Latvalu, ktorému víťazstvo poriadne zdvihne sebavedomie a Ford môže zabojovať aspoň o víťazstve v Pohári konštruktérov. Double zo Sardínie je pre tento možný budúci úspech určite dobrým vkladom, najmä keď Loeb s prvým Citroënom skončil až štvrtý a druhý pilot tímu Dani Sordo až 23.

Jari-Matti Latvala
Jari-Matti Latvala sa dočkal a aj takto si vychutnáva prvé chvíle po víťazstve v Sardínii

Situácia sa však pre Loeba mohla vyvíjať aj inak, nebyť defektu, ktorý mal počas druhého dňa na trati rýchlostnej skúšky a kde stratil veľa drahocenných sekúnd. Navyše ho postihla aj dvojminútová penalizácia v predposlednej rýchlostnej skúške za nepripútanie sa bezpečnostnými pásmi po výmene kolesa s prerazenou pneumatikou. Tak sa vidina ďalšieho pokračovania víťaznej série stala nereálnou. Na Sardínii sa Loeb nedostal dokonca ani na stupne víťazov, kam sa k Latvalovi a Hirvonenovi postavil za tretie miesto Petter Solberg s Citroënom Xsara a pripísal si ako jazdec súkromného tímu so starším autom veľmi cenný úspech. Piaty skončil nádejný ruský jazdec Jevgenij Novikov, ktorý štartuje za juniorský tím Citroënu. Šiesty prišiel do cieľa Mat Wilson, siedmy Mads Östberg, len šesť desatín sekundy pres ôsmym Henningom Solbergom.

Najbližšie seriál majstrovstiev sveta automobilových súťaží pokračuje v Grécku 11. až 14. júna známou Rallye Akropolis.

Výsledky Rallye Sardínia

1. J.-M. Latvala4:00:55,7 hod
2. M. Hirvonen+29,4 s
3. P. Solberg+1:57,6 min
4. S. Loeb+3:43,7
5. J. Novikov+5:11,8
6. M. Wilson+7:29,3
7. M. Östberg+13:20,6
8. H. Solberg+13:21,2
9. C. Rautenbach+19:31,1
10. N. Al-Attiyah+19:43,7
11. P. Sandell+19:45,2
12. J. Nikara+21:17,4
13. M. Prokop+22:44,9
14. M. Kosciuszko+22:58,1
15. A. Araujo+23:27,8

Priebežné poradie jazdcov

1. S. Loeb55 bodov
2. M. Hirvonen38
3. D. Sordó31
4. H. Solberg21
5. P. Solberg20
6. J. Latvala19
7. M. Wilson15
8. F. Villagra9
9. S. Ogier5
10. M. Ostberg5
11. J. Novikov4
12. C. Atkinson4
13. K. Al Qassimi3
14. C. Rautenbach3
15. U. Aava1

Priebežné poradie tímov

1. Citroën89 bodov
2. Ford61
3. Stobart44
4. Citroën Junior20
5. Munchi's12

Autor: J. Goldberger
Foto: wrcford
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.