Škoda Fabia R5 kraľuje svetovým seriálom

Pondelok, 21 máj 2018

Úspešný príbeh špeciálu Škoda Fabia R5, ktorý je najúspešnejším súťažným automobilom v histórii Škoda Auto, pokračuje. V minuloročnej sezóne 89 privátnych tímov z 30 krajín vyhralo s automobilom Fabia R5 celkom 414 súťaží a získalo 14 národných titulov.

1 Skoda Fabia R5
Obratná, rýchla a dobre ovládateľná Škoda Fabia R5 slávi vo svete úspechy

V týchto dňoch dodala mladoboleslavská automobilka súťažný špeciál s poradovým číslom 200 súkromnému tímu SRT z Litvy. Jeho novým majiteľom je Marcis Kenavs z Litvy, riaditeľ zákazníckeho tímu Škoda Sports Racing Technologies (SRT). Litovčan si v Mladej Boleslavi prevzal kľúče už od svojho šiesteho automobilu Fabia R5.

Špeciál Škoda Fabia R5 sa stal úspešným hneď po svojej homologizácii 1. apríla 2015. Tímy, ako je napríklad aj tím SRT z Litvy, súťažia s vozidlami Fabia R5 doslova na celom svete. Úspešný súťažný automobil však predstavuje nielen vynikajúci pretekársky stroj a je aj úspešným obchodným artiklom, ale sa stal aj etalónom svojej kategórie.

V roku 2017 boli posádky na autách Škoda Fabia R5 na majstrovstvách sveta rallye WRC2 a regionálnych a národných šampionátoch k neporazeniu. Aj teraz, počas piatich mesiacov sezóny 2018, posádky továrenského tímu Škoda Motorsport zvíťazili v štyroch z piatich odjazdených súťaží svetového šampionátu kategórie WRC2 a vedú aj v priebežnom poradí.

2 Skoda Fabia R5
Škoda Fabia R5 ako jedinečný súťažný rallye automobil kraľuje v seriáli WRC2

Najúspešnejšou sezónou tímu Škoda Motorsport bol rok 2017. Pontus Tidemand so spolujazdcom Jonasom Anderssonom vybojovali titul majstrov sveta kategórie WRC 2 a Škoda získala majstrovský titul v hodnotení tímov WRC2. Majstri Českej republiky Jan Kopecký s Pavlom Dreslerom sú pomyselne na špici medzi posádkami, ktoré v súťažiach na celom svete získali 14 národných titulov. Úspechy dosiahla Fabia R5 aj na kontinentálnych šampionátoch v Ázii, v Pacificu, v južnej Amerike a Afrike.

Doteraz bolo 89 zákazníkom z 30 krajín dodaných 200 súťažných špeciálov Fabia R5. Doteraz vyhrali dovedna 414 rallye v 57 krajinách. Škoda ponúka v súčasnosti svojim zákazníckym tímom možnosť zdokonalenia preplňovaného motora Fabia R5 s objemom 1,6litra, ktoré prinesú lepší priebeh krútiaceho momentu a zvýšenie výkonu.

UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.