Španielska rallye: Loeb po ôsmy raz

Pondelok, 12 november 2012

Francúzsky jazdec Sebastien Loeb ukončil seriál majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach symbolickými deviatkami, keď deväťnásobný majster sveta si na poslednom tohtoročnom podujatí pripísal v Španielsku na svoje konto deviate tohtoročné prvenstvo. Zvíťazil pred dvojicou fínskych jazdcov Latvalom a Hirvonenom.

Sebastien Loeb
V tomto prípade nelieta Fín, ale lietajúcim je Francúz, deväťnásobný majster sveta Loeb

Deväťnásobný majster sveta Sebastien Loeb so spolujazdcom Danielom Alenom nenašli v tejto sezóne premožiteľa v Monte Carlo, Mexiku, Argentíne, Grécku, na Novom Zélande, vo Fínsku, Nemecku, doma vo Francúzsku a teraz v Španielsku. Víťazstvo na Rallye Španielska je Loebovo 76. v kariére. Navyše v Španielsku vyhral po ôsmy raz v rade!

Tesné víťazstvo Loeba v Španielsku len o sedem sekúnd naznačuje, že vo Fínovi Latvalovi, ale aj druhom fínskom jazdcovi Hirvonenovi, ktorý je Loebov tímový kolega v Citroëne, mal v Španielsku vyrovnaných súperov. Ale aj v Nórovi Östbergovi, ktorý dokonca po prvom dni viedol.

Ak by Loeb pokračoval v kariére, mohli by sme aj v budúcej sezóne očakávať veľmi vyrovnané súboje. Ale to sa konštatuje každý rok, nakoniec však Francúz vždy jasne dominuje. A ak by v budúcej sezóne znovu vyhral, stal by sa potom už 38ročný Francúz po desiaty raz majstrom sveta v tak náročnom športe ako je rallye.

Aby Loeb jazdil seriál WRC aj budúci rok, k tomu zrejme nedôjde, pretože po španielskej rallye povedal: "Víťazstvo v Španielsku má pre nás s Danielom špeciálnu príchuť – je naše posledné v záverečnej sezóne. Je fantastické zostať v Španielsku po ôsmy raz nezdolaný a lúčiť sa na vrchole."

Španielsku štartoval aj slovenský jazdec Jaroslav Melichárek, ktorý v konečnom poradí obsadil 25. miesto. Aj keď nebodoval, jeho veľmi dobrý výsledok v záverečnom podujatí v silnej konkurencii si zaslúži uznanie.

Výsledky Rallye Španielska

1. Sebastien LoebFranc./Citroën DS34:14:29,1 hod
2. Jari-Matti LatvalaFín./ Ford Fiesta RS+7 s
3. Mikko HirvonenFín./Citroën DS3+1:46,8 min
4. Mads ÖstbergNór./Ford Fiesta RS+1:56,4
5. Jarkko NikaraFín./Mini Cooper+16:07,9
6. Craig BreenÍr./Ford Fiesta S2000+18:10,4
7. C. AtkinsonAustr./Mini Cooper+19:14.7
8. P. AndersonŠvéd./Ford Fiesta+20:16.1
9. D. SordoPort./Mini Cooper+25:40.6
10. J. NovikovRus./Ford Fiesta+25:46.6
11. P. SolbergNór./Ford Fiesta+26:05.6
12. T. NeuvilleBelg./ Citroën DS3+26:23.7
13. M. ProkopČR/Ford Fiesta WRC+26:49.4
...
26. J. MelichárekSR/Mitsubishi+43:36,7

Konečné poradie jazdcov

1. Sebastien Loeb270 bodov
2. Mikko Hirvonen213
3. Jari-Matti Latvala154
4. Mads Östberg149
5. Petter Solberg124
6. Jevgenij Novikov88
7. Thierry Neuville53
8. Ott Tanak52
9. Martin Prokop46
10. Sebastien Ogier41
11. Dani Sordo35
12. Nasser Al-Attiyah28

Konečné poradie tímov (Pohári konštruktérov)

1. Citroën453 bodov
2. Ford309
3. M-Sport Ford170
4. Adapta WRT Ford81
5. Citroën Junior Team72
6. Katar WRT Citroën71

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.