Španielska rallye: Loeb po ôsmy raz

Pondelok, 12 november 2012

Francúzsky jazdec Sebastien Loeb ukončil seriál majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach symbolickými deviatkami, keď deväťnásobný majster sveta si na poslednom tohtoročnom podujatí pripísal v Španielsku na svoje konto deviate tohtoročné prvenstvo. Zvíťazil pred dvojicou fínskych jazdcov Latvalom a Hirvonenom.

Sebastien Loeb
V tomto prípade nelieta Fín, ale lietajúcim je Francúz, deväťnásobný majster sveta Loeb

Deväťnásobný majster sveta Sebastien Loeb so spolujazdcom Danielom Alenom nenašli v tejto sezóne premožiteľa v Monte Carlo, Mexiku, Argentíne, Grécku, na Novom Zélande, vo Fínsku, Nemecku, doma vo Francúzsku a teraz v Španielsku. Víťazstvo na Rallye Španielska je Loebovo 76. v kariére. Navyše v Španielsku vyhral po ôsmy raz v rade!

Tesné víťazstvo Loeba v Španielsku len o sedem sekúnd naznačuje, že vo Fínovi Latvalovi, ale aj druhom fínskom jazdcovi Hirvonenovi, ktorý je Loebov tímový kolega v Citroëne, mal v Španielsku vyrovnaných súperov. Ale aj v Nórovi Östbergovi, ktorý dokonca po prvom dni viedol.

Ak by Loeb pokračoval v kariére, mohli by sme aj v budúcej sezóne očakávať veľmi vyrovnané súboje. Ale to sa konštatuje každý rok, nakoniec však Francúz vždy jasne dominuje. A ak by v budúcej sezóne znovu vyhral, stal by sa potom už 38ročný Francúz po desiaty raz majstrom sveta v tak náročnom športe ako je rallye.

Aby Loeb jazdil seriál WRC aj budúci rok, k tomu zrejme nedôjde, pretože po španielskej rallye povedal: "Víťazstvo v Španielsku má pre nás s Danielom špeciálnu príchuť – je naše posledné v záverečnej sezóne. Je fantastické zostať v Španielsku po ôsmy raz nezdolaný a lúčiť sa na vrchole."

Španielsku štartoval aj slovenský jazdec Jaroslav Melichárek, ktorý v konečnom poradí obsadil 25. miesto. Aj keď nebodoval, jeho veľmi dobrý výsledok v záverečnom podujatí v silnej konkurencii si zaslúži uznanie.

Výsledky Rallye Španielska

1. Sebastien LoebFranc./Citroën DS34:14:29,1 hod
2. Jari-Matti LatvalaFín./ Ford Fiesta RS+7 s
3. Mikko HirvonenFín./Citroën DS3+1:46,8 min
4. Mads ÖstbergNór./Ford Fiesta RS+1:56,4
5. Jarkko NikaraFín./Mini Cooper+16:07,9
6. Craig BreenÍr./Ford Fiesta S2000+18:10,4
7. C. AtkinsonAustr./Mini Cooper+19:14.7
8. P. AndersonŠvéd./Ford Fiesta+20:16.1
9. D. SordoPort./Mini Cooper+25:40.6
10. J. NovikovRus./Ford Fiesta+25:46.6
11. P. SolbergNór./Ford Fiesta+26:05.6
12. T. NeuvilleBelg./ Citroën DS3+26:23.7
13. M. ProkopČR/Ford Fiesta WRC+26:49.4
...
26. J. MelichárekSR/Mitsubishi+43:36,7

Konečné poradie jazdcov

1. Sebastien Loeb270 bodov
2. Mikko Hirvonen213
3. Jari-Matti Latvala154
4. Mads Östberg149
5. Petter Solberg124
6. Jevgenij Novikov88
7. Thierry Neuville53
8. Ott Tanak52
9. Martin Prokop46
10. Sebastien Ogier41
11. Dani Sordo35
12. Nasser Al-Attiyah28

Konečné poradie tímov (Pohári konštruktérov)

1. Citroën453 bodov
2. Ford309
3. M-Sport Ford170
4. Adapta WRT Ford81
5. Citroën Junior Team72
6. Katar WRT Citroën71

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.