Subaru vo WRC končí

Nedeľa, 21 december 2008

Deň po tom, ako sa Suzuki rozhodla pozastaviť svoju účasť na majstrovstvách sveta v rallye, nasledoval ich príklad Subaru. A bude to aj väčšia strata. Suzuki odchádza už po jednom roku v majstrovstvách, ale Subaru odchádza po dvoch desaťročiach účasti na rallye a so šiestimi titulmi majstrov sveta na svojom konte, medzi ktorými boli aj také ikony motoristického športu, ako Briti Colin McRae a Richard Burns.

Subaru vo WRC

Ako sa dalo očakávať, toto rozhodnutie bolo prijaté v rámci úvahy o kríze svetovej ekonomiky a automobilového priemyslu. Ide o pomerne náhle rozhodnutie, nakoľko prípravy na sezónu 2009 už boli v plnom tempe. Aký to bude mať dopad na jazdcov Pettera Solberga a Chrisa Atkinsona sa ešte uvidí, ale prinajmenšom Solbergovi by sa mohlo podariť nájsť si miesto niekde inde.

Prodrive, ktorý vyvíja a pripravuje vozy Subaru WRC teamu, by mal byť v poriadku - náklady na pretekárske automobily Impreza predstavujú menej než pätinu obratu spoločnosti a prepadajúci sa predaj špičkových vozidiel viedol k zvýšenému úsiliu v oblasti vývoja technológií alternatívnych palív. Strojárska skupina so sídlom v Oxfordshire by mala byť schopná umiestiť personál zameraný pôvodne na Subaru v iných oddeleniach, čím by sa zmiernil dopad rozhodnutia japonského výrobcu.

Prodrive sa podieľa na automobilových súťažiach aj inak, keď predáva jednotlivé automobily jazdcom v 47 štátoch sveta. A to je tá aspoň trocha dobrá správa, aj keď Subaru zostane pre mnohých ľudí veľkou stratou pre WRC.

Prezident firmy Prodrive David Richards povedal, že odchod Subaru z majstrovstiev sveta je veľkou stratou, nakoľko ide o jednu zo športových ikon. Subaru World Rally Team vytvoril majstrov sveta ako boli Colin McRae a Richard Burns (ale aj Petter Solberg – pozn. red.) a jeho neprítomnosť pocítia fanúšikovia na celom svete. A hoci toto rozhodnutie uzatvára významnú kapitolu v histórii Prodrive, firma sa bude musieť teraz sústrediť na budúcnosť.

Subaru vo WRC Subaru vo WRC

Prevzaté z EVO

Autor: Stephen Dobie
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.