Subaru vo WRC končí

Nedeľa, 21 december 2008

Deň po tom, ako sa Suzuki rozhodla pozastaviť svoju účasť na majstrovstvách sveta v rallye, nasledoval ich príklad Subaru. A bude to aj väčšia strata. Suzuki odchádza už po jednom roku v majstrovstvách, ale Subaru odchádza po dvoch desaťročiach účasti na rallye a so šiestimi titulmi majstrov sveta na svojom konte, medzi ktorými boli aj také ikony motoristického športu, ako Briti Colin McRae a Richard Burns.

Subaru vo WRC

Ako sa dalo očakávať, toto rozhodnutie bolo prijaté v rámci úvahy o kríze svetovej ekonomiky a automobilového priemyslu. Ide o pomerne náhle rozhodnutie, nakoľko prípravy na sezónu 2009 už boli v plnom tempe. Aký to bude mať dopad na jazdcov Pettera Solberga a Chrisa Atkinsona sa ešte uvidí, ale prinajmenšom Solbergovi by sa mohlo podariť nájsť si miesto niekde inde.

Prodrive, ktorý vyvíja a pripravuje vozy Subaru WRC teamu, by mal byť v poriadku - náklady na pretekárske automobily Impreza predstavujú menej než pätinu obratu spoločnosti a prepadajúci sa predaj špičkových vozidiel viedol k zvýšenému úsiliu v oblasti vývoja technológií alternatívnych palív. Strojárska skupina so sídlom v Oxfordshire by mala byť schopná umiestiť personál zameraný pôvodne na Subaru v iných oddeleniach, čím by sa zmiernil dopad rozhodnutia japonského výrobcu.

Prodrive sa podieľa na automobilových súťažiach aj inak, keď predáva jednotlivé automobily jazdcom v 47 štátoch sveta. A to je tá aspoň trocha dobrá správa, aj keď Subaru zostane pre mnohých ľudí veľkou stratou pre WRC.

Prezident firmy Prodrive David Richards povedal, že odchod Subaru z majstrovstiev sveta je veľkou stratou, nakoľko ide o jednu zo športových ikon. Subaru World Rally Team vytvoril majstrov sveta ako boli Colin McRae a Richard Burns (ale aj Petter Solberg – pozn. red.) a jeho neprítomnosť pocítia fanúšikovia na celom svete. A hoci toto rozhodnutie uzatvára významnú kapitolu v histórii Prodrive, firma sa bude musieť teraz sústrediť na budúcnosť.

Subaru vo WRC Subaru vo WRC

Prevzaté z EVO

Autor: Stephen Dobie
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."