Švédska rallye: od dnes, na snehu

Štvrtok, 07 február 2008

Kolotoč tohtoročných svetových rallye rozbehlo Monte Carlo. Netradične, bez snehu. Vo Švédsku však sneh je. Vyhrá na ňom tradične severan?

Švédska rallye Švédska rallye

Druhá tohtoročné súťaž seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach sa práve začala. Švédsku rallye odštartovali prológom dlhom 2,6 km vo štvrtok ráno o ôsmej hodine v Karlstade. Do štartovej listiny je zapísaných celkom 87 posádok. Isté je, že vo Švédsku teraz nevyhrá minuloročný víťaz Marcus Grönholm, ktorý po skončení minuloročnej sezónu zanechal aktívnu činnosť. Vyhrá znovu Francúz Sebastien Loeb, ktorý švédsku rallye už vyhral, alebo nová tímová jednotka Fordu Mikko Hirvonen na mieste Grönholma?

Dnes sa ešte bude jazdiť. Večer po 20-tej hodine je na programe prvá rýchlostná skúška SuperŠpeciálka na trati dlhej 1,9 km. V piatok, sobotu a nedeľu ďalšie tri etapy, spolu dvadsať rýchlostných špeciálov s celkovou dĺžkou 340,2 km. Cieľ pre tých, ktorý odolajú všetkým nástrahám na trati a zvládnu zasnežené švédske cesty, bude v nedeľu okolo 13-tej hodiny.

Zo štartovej listiny sa dá vyčítať, že vo Švédsku sa na štart nepostaví v minulom roku v seriáli WRC veľmi úspešný Jan Kopecký, zato Česko je tu zastúpené posádkami M. Prokop-J. Tománok a J. Semerád-B. Čeplecha. Ani slovenský jazdec Jozef Béreš ml. (vlani jazdil s p. Starým – ten je od tejto sezóny novým spolujazdcom Jana Kopeckého) si vo Švédsku za volant nesadne. O Kopeckom vieme, že Škodu Fabiu WRC vymenil a jazdiť bude v triede S2000, zrejme so Škodou Fabia.

Autor: J. Goldberger
Foto: Rallyworld
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.