Švédska rallye: od dnes, na snehu

Štvrtok, 07 február 2008

Kolotoč tohtoročných svetových rallye rozbehlo Monte Carlo. Netradične, bez snehu. Vo Švédsku však sneh je. Vyhrá na ňom tradične severan?

Švédska rallye Švédska rallye

Druhá tohtoročné súťaž seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach sa práve začala. Švédsku rallye odštartovali prológom dlhom 2,6 km vo štvrtok ráno o ôsmej hodine v Karlstade. Do štartovej listiny je zapísaných celkom 87 posádok. Isté je, že vo Švédsku teraz nevyhrá minuloročný víťaz Marcus Grönholm, ktorý po skončení minuloročnej sezónu zanechal aktívnu činnosť. Vyhrá znovu Francúz Sebastien Loeb, ktorý švédsku rallye už vyhral, alebo nová tímová jednotka Fordu Mikko Hirvonen na mieste Grönholma?

Dnes sa ešte bude jazdiť. Večer po 20-tej hodine je na programe prvá rýchlostná skúška SuperŠpeciálka na trati dlhej 1,9 km. V piatok, sobotu a nedeľu ďalšie tri etapy, spolu dvadsať rýchlostných špeciálov s celkovou dĺžkou 340,2 km. Cieľ pre tých, ktorý odolajú všetkým nástrahám na trati a zvládnu zasnežené švédske cesty, bude v nedeľu okolo 13-tej hodiny.

Zo štartovej listiny sa dá vyčítať, že vo Švédsku sa na štart nepostaví v minulom roku v seriáli WRC veľmi úspešný Jan Kopecký, zato Česko je tu zastúpené posádkami M. Prokop-J. Tománok a J. Semerád-B. Čeplecha. Ani slovenský jazdec Jozef Béreš ml. (vlani jazdil s p. Starým – ten je od tejto sezóny novým spolujazdcom Jana Kopeckého) si vo Švédsku za volant nesadne. O Kopeckom vieme, že Škodu Fabiu WRC vymenil a jazdiť bude v triede S2000, zrejme so Škodou Fabia.

Autor: J. Goldberger
Foto: Rallyworld
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.