Svitko atakuje desiatku, Jakeš odstúpil

Štvrtok, 09 január 2020

Tretia a štvrtá etapa Rallye Dakar bola z pohľadu slovenských motocyklových jazdcov dobrá pre Štefana Svitka, ktorý si vo výsledkoch výrazne polepšil, a zlá pre Ivana Jakeša, keď pre poruchu prevodovky svojej KTM z rallye odstúpil.

Dakar-2020

Etapa číslo tri

Svitko jazdiaci na KTM po úprave pôvodných výsledkov po tom, čo jazdcom kategórie motocyklov spôsobil systém GPS na záverečnom meranom úseku, obsadil v etape 15. miesto. Svitko za víťazom etapy Američanom Ricky Brabcom (Honda) zaostal o 21:54 min a v priebežnom hodnotení po troch etapách figuroval na 13. mieste

Obrovskú smolu mal jeden z veľkých favoritov na celkové víťazstvo Holanďam van Beveren. Na štvrtom kilometri po štarte mal asi v 120 kilometrovej rýchlosti veľmi nebezpečný pád. Záchranu mu poskytovali vrtuľníkom, ktorým ho aj previezli do nemocnice.

Ivan Jakeš obsadil v tejto etape 28. miesto a za víťazom etapy Američanom Brabecom zaostal o 30:25 min. V priebežnom hodnotení je na 39. mieste aj s nedeľňajšou 40-minútovou penalizáciou. Nebyť jej, bol by vo výsledkovej listine omnoho vyššie.

Po troch etapách vedúci Američan Brabec má pred Argentínčanom Kevinom Benavidesom náskok 4:43 min, Rakúšan Matthias Walkner je tretí a za lídrom kategórie zaostáva o 5:12 min.

Ďalší slovenský účastník Marek Sýkora ako spolujazdec Miroslava Zapletala na Forde F150 Evo po technických problémoch svojho auta prišli do cieľa s vyše hodinovou stratou a obsadili až 35. miesto a priebežne im patrí 23. priečka. Zvíťazili Španieli Carlos Sainz s Lucalom Cruzom na Mini. Sainz vedie aj priebežné poradie pred Katarčanom Al-Attyyahom.

Etapa číslo 4

Štvrtá etapa znamenala koniec pre Ivana Jakeša. Problémom bola prevodovka na jeho KTM, na ktorej mu nešli radiť vyššie prevodové stupne. Jakeš po odstúpení povedal, že si nevie predstaviť, že by vyše štyristo kilometrov do cieľa mal ísť na druhý a tretí prevod.

Druhý slovenský motocyklista Štefan Svitko mal vo štvrtej etape celkom vydarený deň. V etape skončil dvanásty, priebežne je na 13. mieste. Víťazom etapy po 453 kilometrov dlhom meranom úseku sa stal Čiľan Ignacio Cornejo Florimo. Brit Sam Sunderland dostal päťminútovú penalizáciu a tá ho pripravila o víťazstvo v etape.

Prvý je naďalej Američan Ricky Brabec, ktorý v tejto etape skončil siedmy. Na druhú priečku poskočil Argentínčan Kevin Benavides Priebežné tretie miesto patrí Čiľanovi Cornejo Florimovi.

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
goodyear-compact
Goodyear uvádza na trh nový rad pneumatík Powerload, ktoré zvyšujú produktivitu práce, majú dlhšiu životnosť a znižujú prevádzkové náklady. Doplnené sú o významné moderné technológie, ktoré boli špeciálne navrhnuté pre kompaktné kolesové nakladače a malé grejdre. Využívajú sa v stavebníctve, pri nakládke materiálov, v logistickej podpore, v poľnohospodárstve a aj pri úpravách terénu. Pneumatiky Goodyear Powerload zahŕňajú novú technológiu Smooth Guard, vrátane extra silnej a hladkej vrstvy gumy v oblasti ramien a bočnice. Tá pneumatikám nového radu prepožičiava maximálnu robustnosť a zvyšuje odolnosť proti rezným ranám a poškodeniu kostry, zároveň posilňuje konštrukciu bočníc, zvyšuje stabilitu a uľahčuje ovládateľnosť strojov. Dezén behúňa je inšpirovaný osvedčeným Goodyear TL-3A+. Pre Powerload bol upravený pre rozmer 18" a 20".
AAA-AUTO
Spoločnosť Aures, do ktorej siete patria AAA Auto Mototechna, Auto Diskont a Driverama, ponúka takmer 160 voľných pracovných pozícií. Nové personálne posily potrebuje vzhľadom na vysoký dopyt po jazdených autách a rekordný predaj v celej sieti svojich pobočiek. V prvom štvrťroku tohto roku sa v celom holdingu Aures predalo najviac vozidiel v porovnaní s rovnakým období roka počas 30-ročnej existencie spoločnosti. Nových pracovníkov si vyžaduje aj rozvoj pobočkovej siete spoločnosti Driverama, ktorá obchoduje online s jazdenými vozidlami v Nemecku. Aures spustil tiež vlastný talentový program, ktorého cieľom je hľadať nových manažérov priamo medzi vlastnými zamestnancami.
mini
Priaznivci a majitelia prémiových kompaktných automobilov značky Mini a starších klasických Mini sa počas posledného víkendu stretli na 29. ročníku Slovenského zrazu značky a užívali si tri dni príťažlivého programu v príjemnej rodinnej atmosfére a dobrej nálade. Spestrila ho aj navigačná rallye a turistické prechádzky cez unikátne Jánošíkove diery. Zraz majiteľov Mini sa konal v okolí Autocampingu Belá-Nižné Kamence, neďaleko Terchovej v malebnom Jánošíkovom kraji. Zúčastnilo sa ho 75 "miníkov" novej i pôvodnej staršej generácie zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska. Najvzdialenejší účastník bol z Maďarska a najstarším modelom Mini Marcos z 1968.