Svitko atakuje desiatku, Jakeš odstúpil

Štvrtok, 09 január 2020

Tretia a štvrtá etapa Rallye Dakar bola z pohľadu slovenských motocyklových jazdcov dobrá pre Štefana Svitka, ktorý si vo výsledkoch výrazne polepšil, a zlá pre Ivana Jakeša, keď pre poruchu prevodovky svojej KTM z rallye odstúpil.

Dakar-2020

Etapa číslo tri

Svitko jazdiaci na KTM po úprave pôvodných výsledkov po tom, čo jazdcom kategórie motocyklov spôsobil systém GPS na záverečnom meranom úseku, obsadil v etape 15. miesto. Svitko za víťazom etapy Američanom Ricky Brabcom (Honda) zaostal o 21:54 min a v priebežnom hodnotení po troch etapách figuroval na 13. mieste

Obrovskú smolu mal jeden z veľkých favoritov na celkové víťazstvo Holanďam van Beveren. Na štvrtom kilometri po štarte mal asi v 120 kilometrovej rýchlosti veľmi nebezpečný pád. Záchranu mu poskytovali vrtuľníkom, ktorým ho aj previezli do nemocnice.

Ivan Jakeš obsadil v tejto etape 28. miesto a za víťazom etapy Američanom Brabecom zaostal o 30:25 min. V priebežnom hodnotení je na 39. mieste aj s nedeľňajšou 40-minútovou penalizáciou. Nebyť jej, bol by vo výsledkovej listine omnoho vyššie.

Po troch etapách vedúci Američan Brabec má pred Argentínčanom Kevinom Benavidesom náskok 4:43 min, Rakúšan Matthias Walkner je tretí a za lídrom kategórie zaostáva o 5:12 min.

Ďalší slovenský účastník Marek Sýkora ako spolujazdec Miroslava Zapletala na Forde F150 Evo po technických problémoch svojho auta prišli do cieľa s vyše hodinovou stratou a obsadili až 35. miesto a priebežne im patrí 23. priečka. Zvíťazili Španieli Carlos Sainz s Lucalom Cruzom na Mini. Sainz vedie aj priebežné poradie pred Katarčanom Al-Attyyahom.

Etapa číslo 4

Štvrtá etapa znamenala koniec pre Ivana Jakeša. Problémom bola prevodovka na jeho KTM, na ktorej mu nešli radiť vyššie prevodové stupne. Jakeš po odstúpení povedal, že si nevie predstaviť, že by vyše štyristo kilometrov do cieľa mal ísť na druhý a tretí prevod.

Druhý slovenský motocyklista Štefan Svitko mal vo štvrtej etape celkom vydarený deň. V etape skončil dvanásty, priebežne je na 13. mieste. Víťazom etapy po 453 kilometrov dlhom meranom úseku sa stal Čiľan Ignacio Cornejo Florimo. Brit Sam Sunderland dostal päťminútovú penalizáciu a tá ho pripravila o víťazstvo v etape.

Prvý je naďalej Američan Ricky Brabec, ktorý v tejto etape skončil siedmy. Na druhú priečku poskočil Argentínčan Kevin Benavides Priebežné tretie miesto patrí Čiľanovi Cornejo Florimovi.

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.