Svitko na Dakare druhý, Jakeš šiesty a zranený

Piatok, 08 január 2016

Druhá maratónska etapa priniesla znovu úspech slovenským jazdcom Štefanovi Svitkovi a Ivanovi Jakešovi, keď v cieli piatej etapy obsadil Svitko druhé a Jakeš aj napriek nepríjemnému pádu šieste miesto. Svitko postúpil v priebežnom poradí na druhé miesto, Jakeš na jedenásty.

1 Loeb - Elena
Po piatich etapách je lídrom kategórie automobilov posádka Peugeotu Loeb - Elena

Piata etapa zo San Salvadoru de Jujuy do Uyuni mala meraný úsek dlhý 329 kilometrov. Štefan Svitko sa dokázal vysporiadať s technickými problémami z ľahšieho pádu v predchádzajúcej etape a v cieli bol druhý za Austrálčanom Priceom. Tretí skončil Rakúšan Walkner, štvrtý Španiel Barreda Bort, piaty Čiľan Quintanilla a šiesty Ivan Jakeš.

V priebežnom poradí si náš Svitko polepšil a zo štvrtého miesta sa posunul na druhé za Portugalčana Goncalvesa, na ktorého má stratu minútu a 45 sekúnd. Tretí je Austrálčan Price, ktorý má stratu 1:47 minúty. Na ďalších miestach sú Španiel Barredo Bort (+2:27 min), Rakúšan Walkner (+2:57 min) a Argentínčan Benavides (6:46 min). Jedenásty Ivan Jakeš má stratu na vedúceho jazdca 14:30 min. Horšie je to s jeho zraneným kolenom pravej nohy a prstami na nohe ľavej. Je otázne, či zranenia mu dovolia nastúpiť do ďalších etáp.

2 Goncalves
Líder motocyklistov Portugalčan Goncalves útočí s Hondou na celkové víťazstvo

Štvorkolky

Už druhú etapu po sebe vyhral Peruánec Alexis Hernandez pred Juhoafričanom Brianom Baragwanathom. Tretí skončil s odstupom 1:56 minúty Argentínčan Alejandro Patronelli. Obhajca vlaňajšieho prvenstva Poliak Sonik vypadol, po ťažkej havárii odstúpil aj druhý muž celkového poradia Brazílčan Marcelo Medeiros.

Doterajší líder Ignacio Casale mal problémy s motorom, stratil viac ako hodinu a klesol na 14. miesto. Novým lídrom je Hernandez, druhý je Alejandro Patronelli a tretí Argentínčan Patronelli.

Automobily

Už tretiu etapu vyhral Francúz Sebastien Loeb a všetky doterajšie etapy vyhrali špeciály Peugeot 2008 DKR. Loeb zvýšil svoj náskok na čele priebežného hodnotenia. Druhý v etape bol Španiel Carlos Sainz a tretí Francúz Peterhansel, ďalší dvaja z továrenského tímu Peugeot. Až štvrtý bol minuloročný víťaz Al-Attiyah z Kataru na Mini. Drží sa aj Fín Mikko Hirvonen, ktorý jazdí tiež na Mini a v etape skončil šiesty. Loeb vedie aj priebežne. Druhý je Peterhansel, tretí Sainz a štvrtý Al-Attiyah. Hirvonen je na siedmom mieste.

3 Mikko Hirvonen
Fín Mikko Hirvonen štartuje na Dakare po prvý raz a po piatich etapách je siedmy

Kamióny

Rozbiehajú sa ruské Kamazy. Potvrdil to víťazstvom v etape Nikolajev svojou už ôsmou víťaznou etapu z doterajších svojich štartov a prvej v tomto roku. Druhý bol Čech Kolomý na Tatre, tretí Argentínčan Villagra. V tejto etape po technických problémoch odstúpil Čech Aleš Loprais.

Po piatich etapách vedie Argentínčan Villagra (MAN) pred Holanďanom Versluisom (MAN) a tretí je ďalší Holanďan Stacey (MAN). Čech Kolomý je šiesty.

Na Dakare sa v šiestej etape pôjde najdlhšia etapa s meraným úsekom s dĺžkou 542 kilometrov, kamionisti však len 295 kilometrov. Etapa bude veľmi náročná, pretože sa bude jazdiť v nadmorských výškach od 3500 do 4200 metrov. Pôjde sa aj cez známe soľné pláne, zvyšok budú tvoriť piesok a kamene.

UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.