Svitko na Dakare druhý, Jakeš šiesty a zranený

Piatok, 08 január 2016

Druhá maratónska etapa priniesla znovu úspech slovenským jazdcom Štefanovi Svitkovi a Ivanovi Jakešovi, keď v cieli piatej etapy obsadil Svitko druhé a Jakeš aj napriek nepríjemnému pádu šieste miesto. Svitko postúpil v priebežnom poradí na druhé miesto, Jakeš na jedenásty.

1 Loeb - Elena
Po piatich etapách je lídrom kategórie automobilov posádka Peugeotu Loeb - Elena

Piata etapa zo San Salvadoru de Jujuy do Uyuni mala meraný úsek dlhý 329 kilometrov. Štefan Svitko sa dokázal vysporiadať s technickými problémami z ľahšieho pádu v predchádzajúcej etape a v cieli bol druhý za Austrálčanom Priceom. Tretí skončil Rakúšan Walkner, štvrtý Španiel Barreda Bort, piaty Čiľan Quintanilla a šiesty Ivan Jakeš.

V priebežnom poradí si náš Svitko polepšil a zo štvrtého miesta sa posunul na druhé za Portugalčana Goncalvesa, na ktorého má stratu minútu a 45 sekúnd. Tretí je Austrálčan Price, ktorý má stratu 1:47 minúty. Na ďalších miestach sú Španiel Barredo Bort (+2:27 min), Rakúšan Walkner (+2:57 min) a Argentínčan Benavides (6:46 min). Jedenásty Ivan Jakeš má stratu na vedúceho jazdca 14:30 min. Horšie je to s jeho zraneným kolenom pravej nohy a prstami na nohe ľavej. Je otázne, či zranenia mu dovolia nastúpiť do ďalších etáp.

2 Goncalves
Líder motocyklistov Portugalčan Goncalves útočí s Hondou na celkové víťazstvo

Štvorkolky

Už druhú etapu po sebe vyhral Peruánec Alexis Hernandez pred Juhoafričanom Brianom Baragwanathom. Tretí skončil s odstupom 1:56 minúty Argentínčan Alejandro Patronelli. Obhajca vlaňajšieho prvenstva Poliak Sonik vypadol, po ťažkej havárii odstúpil aj druhý muž celkového poradia Brazílčan Marcelo Medeiros.

Doterajší líder Ignacio Casale mal problémy s motorom, stratil viac ako hodinu a klesol na 14. miesto. Novým lídrom je Hernandez, druhý je Alejandro Patronelli a tretí Argentínčan Patronelli.

Automobily

Už tretiu etapu vyhral Francúz Sebastien Loeb a všetky doterajšie etapy vyhrali špeciály Peugeot 2008 DKR. Loeb zvýšil svoj náskok na čele priebežného hodnotenia. Druhý v etape bol Španiel Carlos Sainz a tretí Francúz Peterhansel, ďalší dvaja z továrenského tímu Peugeot. Až štvrtý bol minuloročný víťaz Al-Attiyah z Kataru na Mini. Drží sa aj Fín Mikko Hirvonen, ktorý jazdí tiež na Mini a v etape skončil šiesty. Loeb vedie aj priebežne. Druhý je Peterhansel, tretí Sainz a štvrtý Al-Attiyah. Hirvonen je na siedmom mieste.

3 Mikko Hirvonen
Fín Mikko Hirvonen štartuje na Dakare po prvý raz a po piatich etapách je siedmy

Kamióny

Rozbiehajú sa ruské Kamazy. Potvrdil to víťazstvom v etape Nikolajev svojou už ôsmou víťaznou etapu z doterajších svojich štartov a prvej v tomto roku. Druhý bol Čech Kolomý na Tatre, tretí Argentínčan Villagra. V tejto etape po technických problémoch odstúpil Čech Aleš Loprais.

Po piatich etapách vedie Argentínčan Villagra (MAN) pred Holanďanom Versluisom (MAN) a tretí je ďalší Holanďan Stacey (MAN). Čech Kolomý je šiesty.

Na Dakare sa v šiestej etape pôjde najdlhšia etapa s meraným úsekom s dĺžkou 542 kilometrov, kamionisti však len 295 kilometrov. Etapa bude veľmi náročná, pretože sa bude jazdiť v nadmorských výškach od 3500 do 4200 metrov. Pôjde sa aj cez známe soľné pláne, zvyšok budú tvoriť piesok a kamene.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.