Svitko si plní sen, v polovici Dakaru je tretí

Nedeľa, 10 január 2016

Aj siedma etapa bola pre jazdcov a súťažné posádky na Dakare malým peklom. Dážď už na argentínskej strane robil cesty šmykľavými a nebezpečnými. Väčšina sa dokázala s náročnými podmienkami vyrovnať, ale pre mnohých mala etapa z Bolívie naspäť do Argentíny veľmi trpkú príchuť a budú chcieť na ňu čo najskôr zabudnúť. Ťažko zabúdať sa bude najmä rodine 63-ročného Bolívijčana, ktorý na 83. kilometri etapy po zrážke s francúzskym súťažným autom zahynul.

1 Sebastien Loeb
Sebastien Loeb je na Dakare nováčikom. Deväťnásobný majster sveta v rallye však dokonale ovláda svoje súťažné remeslo. Tri etapy vyhral a po siedmich etapách je lídrom priebežného poradia a peugeoty okupujú medzi autami prvé tri miesta.

Siedmu etapa z Uyuni do Salty, z Bolívie do Argentíny, pre zlé počasie museli skrátiť a tak meraný úsek mal len 336 kilometrov. Zlé počasie vládlo najmä na argentínskej strane, kde zúrili búrky. Do cieľa stihlo prísť len 22 jazdcov na motocykloch, medzi nimi aj Štefan Svitko. Potom etapu skrátili a započítavali sa len časy z argentínskej časti etapy.

Motocykle: Pohroma favoritov

Predchádzajúce dve etapy a aj včerajšia boli pohromou pre mnohých favoritov, najmä v kategórii motocyklov. Žiaľ, medzi nimi aj pre nášho Ivana Jakeša. Najprv v piatej etape nepríjemne havaroval jeden z hlavných favoritov na celkové prvenstvo na Dakare Španiel Barreda Bort, potom Portugalčan Faria a obaja zo súťaže pre zranenia odstúpili. Havaroval aj náš Ivan Jakeš, potrhal si väzy v kolene, do šiestej etapy síce ešte nastúpil, ale po 20 km pre veľké bolesti odstúpil. Minimálne Barreda Bort a náš Jakeš ašpirovali na stupne víťazov v konečnom hodnotení Dakaru 2016.

Podobné ambície mal aj Rakúšan Walkner, ktorý v šiestej etape skončil druhý a priebežne mu patrila tretia priečka. V nasledujúci deň, vo včerajšej siedmej etape, mal na 17 kilometri ťažký pád a zlomil si stehennú kosť. Snažil sa mu pomôcť Portugalčan Goncalves, líder medzi motocyklistami, zastavil pri ňom aj náš Svitko. Vrtuľníkom potom ťažko zraneného Rakúšana previezli do nemocnice.

2 Meo Antoine
Francúz Antoine Meo je na Dakare po prvý raz. Včera vyhral etapu a priebežne je šiesty.

Počasie ďalej vyčíňalo a silný dážď rozvodnil natoľko jednu z riek, cez ktorú mali súťažiaci prechádzať, že bolo nebezpečné ju prebrodiť. Doplatil na to ako prvý poľský motocyklista Piatek, ktorému rieka odplavila a zničila stroj. Nato organizátori druhý meraný úsek na území Argentíny zrušili a zažehnali tak ďalšie možné komplikácie.

Svitko v etape deviaty, priebežne tretí

Štefan Svitko sa ani v tejto etape nevyhol problémom. Najprv s navigáciou, potom aj s motorkou, keď sa mu rozpadol brzdový kotúč na zadnom kolese. Sťažoval si aj na zle fungujúce pruženie. Zabojoval však a v cieli etapy bol na 9. mieste so stratou 6:03 min na víťazného Francúza Antoine Meoa. Druhý bol Argentínčan Benavides a tretí Goncalves, ktorému odpočítali v cieli 10:53 min za pomoc poskytnutú Walknerovi.

Aj vďaka tomu si Portugalčan Goncalves (Honda) udržal po siedmej etape pozíciu lídra pred Argentínčanom Benavidesom (KTM), ktorý na neho stráca +3:12 min. Na tretie miesto postúpil náš Štefan Svitko (KTM), ktorý na vedúceho jazdca má stratu +9:24 min. Štvrtý je Čiľan Quintanilla (+18:06 - Husqvarna), piaty Argentínčan Benavides (+21:01 – Honda) a šiesty víťaz siedmej etapy Francúz Meo (+21:06 – KTM).

Automobily

Peugeoty jazdia na tohtoročnom Dakare stále neohrozene a Mini sa na ne príliš nechytá. Minuloročný víťaz Katarčan Al-Attiyah vraví, že je ťažké v etape poraziť peugeoty, ale napriek tomu chce tohtoročný Dakar vyhrať celkove.

Aj v tejto etape patrili peugeotom dve prvé miesta. Vyhral Španiel Sainz a je to už jeho 27. čiastkové víťazstvo na Dakare. Druhý skončil Francúz Loeb a tretí na Mini Katarčan Al-Attiyah. Peterhansel s tretím peugeotom bol štvrtý a piaty Fín Hirvonen na Mini. Šiesty ďalší peugeot v sedle s Despresom. Je to neuveriteľná bilancia francúzskych levov!

Loeb je po včerajšej etape znovu na čele priebežného poradia, druhý Peterhansel (+2:22 min), tretí Sainz (+4:50 min), štvrtý Al-Attiyah, piaty už Hirvonen a šiesty Juhoafričan De Villiers.

3 Carlos Sainz
Carlos Sainz alias El Matador vyhral včera etapu, už 27. na Dakare a je priebežne tretí

Štvorkolky

Víťazom medzi štvorkolkármi sa stal Argentínčan Lucas Bonetto. V cieli pred druhým, krajanom Pablom Copettim, bol skôr o 29 sekúnd. Tretí skončil Bolívijčan Walter Nosiglia, ktorý za víťazom zaostal o 54 sekúnd. V priebežnom hodnotení je prvý naďalej Argentínčan Alejandro Patronelli pred svojím mladším bratom Marcosom (+3:36 min). Tretí aj naďalej zostáva Rus Kariakin. Všetci jazdia na strojoch značky Toyota.

4 A. Petronelli
Argentínčan Alejandro Patronelli je medzi štvorkolkármi po siedmich etapách prvý

Kamióny

Ruské kamióny Kamaz sa stále viac tlačia do popredia. V tejto etape obsadili prvé dve priečky. Už druhé víťazstvo na tohtoročnom Dakare si vybojoval Rus Nikolajev. Druhý skončil jeho krajan Mardejev a tretí Holanďan Versluis (MAN). Za ním potom jeho krajan De Rooy (Iveco) a piaty ďalší Rus na Kamaze – Karginov. Po siedmich etapách je na čele priebežnej klasifikácie Holanďan Versluis. Druhý De Rooy má na lídra stratu 5:31 minúty a tretí Mardejev zaostáva o 10:48 minúty. Najlepší z Čechov je Macík (Liaz) na deviatom mieste.

Deň odpočinku

Po ôsmich veľmi náročných dňoch bude nedeľa zaslúženým dňom odpočinku. Súťažiaci by si mali oddýchnuť a nabrať nové sily na zostávajúcich sedem dní. Mechanikov čaká v tento deň pripraviť stroje na ďalšie náročné dni. Etapy od pondelka budú totiž "plné piesku", keďže na rad prídu púštne duny a v nich náročná navigácia.

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.