Svitkov historický zápis: Je lídrom Dakaru

Streda, 06 január 2016

Slovenský motocyklový jazdec Štefan Svitko má na Rallye Dakar vynikajúcu formu, ktorá navyše graduje. Po úvodnom prológu, jednej zrušenej etape pre neschodné cesty po lejaku a dvoch ostrých etapách je najlepším spomedzi 136 motocyklistov, ktorý sa vydali pokoriť tohtoročný Dakar. Svitko v tretej etape obsadil štvrté miesto a po ňom je historicky prvým Slovákom, ktorý sa zapísal do najnáročnejšej rallye sveta ako jej líder.

Štefan Svitko
Štefan Svitko je po tretej etape na čele priebežného hodnotenia v kategórii motocyklov

Lídrom sa Svitko mohol stať už o deň skôr, ale prekročenie rýchlosti o zanedbateľný 1 km/h pri rýchlosti 180 km/h na spojovacom úseku je viac-menej spochybniteľné. Minúta penalizácie ho tak odsunula na tretie miesto. Podobne pochodil teraz aj víťaz včerajšej tretej etapy Španiel Barredo Bort, ktorý z líderskej pozície po minútovej penalizácii klesol na piatu priečku.

Etapa z Termasu de Río Hondo do San Salvadoru de Jujuy podobne ako dve predchádzajúce sa musela upravovať skrátenín meraného úseku. Namiesto pôvodných 664 kilometrov vrátane spojovacích úsekov absolvovali jazdci a posádky len 626 kilometrov, meraný úsek pre všetky kategórie mal dĺžku 190 kilometrov namiesto pôvodných 314 kilometrov.

Štefan Svitko bol podľa prvých výsledkov piaty, ale po minútovej penalizácii víťaza etapy Španiela Barredo Borta ho klasifikovali na štvrtej priečke a to mu stačilo na to, aby v priebežnom poradí poskočil z druhého miesta na prvé, namiesto Barredo Borta – ten klesol na tretie miesto. Druhý priebežne je domáci Argentínčan Kevin Benavides, pred ktorým má Svitko náskok 34 sekúnd a pred tretím Barredo Bortom vedie o 46 sekúnd.

Druhý slovenský zástupca v kategórii motocyklov Ivan Jakeš skončil v tejto etape na 16. priečke so stratou 3:46 minúty, celkove si však polepšil, keď z 19. miesta je teraz 13. a na vedúceho Svitka stráca 8:05 minúty. V cieli Jakeš povedal, že nie je príliš spokojný, ale že sa teší na zajtrajšiu štvrtú maratónsku etapu.

Predchádzajúci líder v kategórii motocyklov Austrálčan Toby Price zápasil na trati etapy s problémami a do cieľa prišiel so stratou vyššou ako osem minút. Klesol na 9. miesto. Najlepšia žena na motocykli, Španielka Laia Sanzová, ktorá jazdí na motocykli KTM a v prológu stratila vinou vody vo vzduchovom filtri takmer štyri minúty, je napriek tomu v priebežnom poradí na peknom 21. mieste.

Štvorkolky

V kategórii štvorkoliek sa po prvý raz zapíše ako víťaz Juhoafričan Brian Baragwanath. Iba o štyri sekundy pomalší bol líder kategórie Čiľan Ignacio Casale. Minuloročný víťaz Rafal Sonik z Poľska bol tretí, po tejto etape je piaty. Vedie Casale, druhý je Baragwanath a tretí Brazílčan Medeiros. Všetci jazdia na značke Yamaha.

Automobily

Z triumfu v etape sa znovu tešil Sebastien Loeb na špeciále Peugeote 2008 DKR. Takmer o minútu pomalší v cieli bol jeho tímový partner Carlos Sainz. Minuloročný víťaz Nasser Al-Attiyah z Kataru bol tretí. Loeb je prvý aj v priebežnom poradí. Pred druhým Juhoafričanom De Villiersom má náskok 5.03 minúty a pred tretím Peterhanselom 5:15 min. Štvrtý je Fín Hirvonen (+5:52 min) a piaty Al-Attiyah (+6:39 min).

Kamióny

Víťazom etapy sa stal Čech Martin Kolomý na Tatre. Druhý Hans Stacey na MAN-e z Holandska bol pomalší o 17 sekúnd. Tretí skončil Argentínčan Villagra (MAN). Minuloročný víťaz Rus Mardejev bol piaty. Zatiaľ vedie Holanďan Stacey pred Krajanom Versluisom a Villagrom. Kolomý je siedmy. Náš Miškolci v českej posádke bol na 19. mieste a druhý Slovák Sýkora na 41. mieste.

Stredajšia štvrtá etapa sa pôjde v okolí San Salvadoru de Jujuy. Meraný úsek pre motocykle, štvorkolky a automobily má dĺžku 429 kilometrov a pre kamióny 418 kilometrov.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.