Svitkov historický zápis: Je lídrom Dakaru

Streda, 06 január 2016

Slovenský motocyklový jazdec Štefan Svitko má na Rallye Dakar vynikajúcu formu, ktorá navyše graduje. Po úvodnom prológu, jednej zrušenej etape pre neschodné cesty po lejaku a dvoch ostrých etapách je najlepším spomedzi 136 motocyklistov, ktorý sa vydali pokoriť tohtoročný Dakar. Svitko v tretej etape obsadil štvrté miesto a po ňom je historicky prvým Slovákom, ktorý sa zapísal do najnáročnejšej rallye sveta ako jej líder.

Štefan Svitko
Štefan Svitko je po tretej etape na čele priebežného hodnotenia v kategórii motocyklov

Lídrom sa Svitko mohol stať už o deň skôr, ale prekročenie rýchlosti o zanedbateľný 1 km/h pri rýchlosti 180 km/h na spojovacom úseku je viac-menej spochybniteľné. Minúta penalizácie ho tak odsunula na tretie miesto. Podobne pochodil teraz aj víťaz včerajšej tretej etapy Španiel Barredo Bort, ktorý z líderskej pozície po minútovej penalizácii klesol na piatu priečku.

Etapa z Termasu de Río Hondo do San Salvadoru de Jujuy podobne ako dve predchádzajúce sa musela upravovať skrátenín meraného úseku. Namiesto pôvodných 664 kilometrov vrátane spojovacích úsekov absolvovali jazdci a posádky len 626 kilometrov, meraný úsek pre všetky kategórie mal dĺžku 190 kilometrov namiesto pôvodných 314 kilometrov.

Štefan Svitko bol podľa prvých výsledkov piaty, ale po minútovej penalizácii víťaza etapy Španiela Barredo Borta ho klasifikovali na štvrtej priečke a to mu stačilo na to, aby v priebežnom poradí poskočil z druhého miesta na prvé, namiesto Barredo Borta – ten klesol na tretie miesto. Druhý priebežne je domáci Argentínčan Kevin Benavides, pred ktorým má Svitko náskok 34 sekúnd a pred tretím Barredo Bortom vedie o 46 sekúnd.

Druhý slovenský zástupca v kategórii motocyklov Ivan Jakeš skončil v tejto etape na 16. priečke so stratou 3:46 minúty, celkove si však polepšil, keď z 19. miesta je teraz 13. a na vedúceho Svitka stráca 8:05 minúty. V cieli Jakeš povedal, že nie je príliš spokojný, ale že sa teší na zajtrajšiu štvrtú maratónsku etapu.

Predchádzajúci líder v kategórii motocyklov Austrálčan Toby Price zápasil na trati etapy s problémami a do cieľa prišiel so stratou vyššou ako osem minút. Klesol na 9. miesto. Najlepšia žena na motocykli, Španielka Laia Sanzová, ktorá jazdí na motocykli KTM a v prológu stratila vinou vody vo vzduchovom filtri takmer štyri minúty, je napriek tomu v priebežnom poradí na peknom 21. mieste.

Štvorkolky

V kategórii štvorkoliek sa po prvý raz zapíše ako víťaz Juhoafričan Brian Baragwanath. Iba o štyri sekundy pomalší bol líder kategórie Čiľan Ignacio Casale. Minuloročný víťaz Rafal Sonik z Poľska bol tretí, po tejto etape je piaty. Vedie Casale, druhý je Baragwanath a tretí Brazílčan Medeiros. Všetci jazdia na značke Yamaha.

Automobily

Z triumfu v etape sa znovu tešil Sebastien Loeb na špeciále Peugeote 2008 DKR. Takmer o minútu pomalší v cieli bol jeho tímový partner Carlos Sainz. Minuloročný víťaz Nasser Al-Attiyah z Kataru bol tretí. Loeb je prvý aj v priebežnom poradí. Pred druhým Juhoafričanom De Villiersom má náskok 5.03 minúty a pred tretím Peterhanselom 5:15 min. Štvrtý je Fín Hirvonen (+5:52 min) a piaty Al-Attiyah (+6:39 min).

Kamióny

Víťazom etapy sa stal Čech Martin Kolomý na Tatre. Druhý Hans Stacey na MAN-e z Holandska bol pomalší o 17 sekúnd. Tretí skončil Argentínčan Villagra (MAN). Minuloročný víťaz Rus Mardejev bol piaty. Zatiaľ vedie Holanďan Stacey pred Krajanom Versluisom a Villagrom. Kolomý je siedmy. Náš Miškolci v českej posádke bol na 19. mieste a druhý Slovák Sýkora na 41. mieste.

Stredajšia štvrtá etapa sa pôjde v okolí San Salvadoru de Jujuy. Meraný úsek pre motocykle, štvorkolky a automobily má dĺžku 429 kilometrov a pre kamióny 418 kilometrov.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.