V Argentíne Paddon z N. Zélandu porazil Ogiera

Pondelok, 25 apríl 2016

Seriál majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach pre rok 2016 otvárala Rallye Monte Carlo a prinieslo víťazstvo pre Francúza Sebastiena Ogiera. Vo Švédsku vyhral znovu Ogier a v Mexiku Fín Jari-Matti Latvala, obaja na Volkswagenoch Polo. Počas tohto víkendu sa jazdilo v Argentíne. Nevyhralo doteraz suverénne VW Polo, ale Hyundai a jeho novozélandský jazdec Hayden Paddon pred Ogierom a Nórom Mikkelsenom.

1 Hayden Paddon - Argentína
Hayden Paddon na Hundai i20 WRC pri skoku na jednom z horizontov Rallye Argentína

Suverénne volkswageny odchádzali z Argentíny síce s dvomi pódiovými umiestneniami, ale víťazstvo si odnáša jazdec s nakloneným H v znaku. Kórejci, vlastne skôr európska ekipa nadšencov rallye tímu Hyundai po enormnom úsilí začína žať úspechy aj v podobe víťazstiev. Má skvelú techniku vycibreného modelu i20 WRC druhej súťažnej generácie, tri vynikajúce posádky s jazdcami Thierry Neuville, Dani Sordo a Haydon Paddon. Teraz jeden z nich, Paddon, naskočil na víťaznú vlnu.

Francúza Ogiera, trojnásobného majstra sveta, síce zatiaľ žiadny z jazdcov kórejskej značky neohrozuje a v seriáli vedie. Má o 29 bodov viac ako argentínsky víťaz Paddon, ktorý je priebežne druhý, ale seriál je zatiaľ iba na začiatku a poradie sa v priebehu sezóny bude určite meniť. Tlak na tím Volkswagen môže silnieť hlavne od Hyundaia a to môže otriasť suverenitou nemeckého tímu. Víťazstvo modelu i20 WRC druhej generácie je celkovo druhé po tom, ako v roku 2014 starší model i20 WRC vyhral rallye v Nemecku. Pre Paddona je víťazstvo v Argentíne jeho premiérové.

2 Vítazi Paddon-Kennard
Víťazná novozélandská posádka H. Paddon a J. Kennard na automobile Hyundai i20 WRC

Súťaž v Argentíne mala zaujímavý priebeh. Hyundai v sedle s Dani Sordom vyhral už prvú superšpeciálku vo štvrtok na 1,5 kilometrovej trati pred majstrom sveta Ogierom. Po piatku, prvom komplexom súťažnom dni, sa na čele usadil Fín Latvala, Paddon bol druhý a Francúz Ogier tretí. Po sobote prevzal priebežné vedenie Paddon s náskokom takmer 30 sekúnd. Vedenie si udržal aj po troch nedeľňajších záverečných rýchlostných skúškach, aj keď zo svojho náskoku niečo stratil.

Úspech Hyundai i20 WRC je o to cennejší, že Paddon zvíťazil aj v záverečnej diváckej Power Stage a získal tri extra body. Španiel Sordo bol v nej druhý a pripísal si dva extra body. Po štyroch podujatiach je jazdec tímu Hyundai Paddon druhý s mankom 29 bodov na Ogiera (VW Polo R). Tretí je Nór Mikkelsen (VW Polo R), štvrtý Španiel Sordo (Hyundai i20 WRC), piaty Nór Östberg (Ford Fiesta) a šiesty Belgičan Neuville (Hyundai i20 WRC).

Seriál rallye WRC bude pokračovať piatym podujatím v dňoch od 19. do 22. mája. Je ním Rallye Portugalska.

10. N. FuchsPeru/Škoda Fabia R5+24:42,8

Priebežné poradie jazdcov (po 4 zo 14 podujatí)

10. Henning Solberg8

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.