V Argentíne siedmy raz Loeb

Pondelok, 06 máj 2013

Aj keď Francúz Sebastien Loeb už oficiálne ukončil svoje účinkovanie v seriáli WRC a v tejto sezóne absolvuje len štyri podujatia, víťaziť nezabudol a v Argentíne vyhral pred krajanom Sebastienom Ogierom a Fínom Jari-Matti Latvalom.

Loeb - Alena na horizonte
Skok za víťazstvom na jednom z množstva horizontov víťaznej posádky Loeb/Alena

Z troch zatiaľ absolvovaných podujatí Loeb dve vyhral a raz skončil druhý. Poslednú rallye v tomto roku absolvuje Loeb doma vo Francúzsku a tam dá definitívnu bodku za svojou bohatou a plodnou kariérou. Získal deväť titulov majstra sveta - od roku 2004 do 2012 vládol Loeb svetovou rallye nepretržite.

V Argentíne sa Loebovi tradične darí. Vyhral tu už šesťkrát a teraz si víťazstvo vychutnával po siedmy raz. Chutilo mu o to viac, že nechal za sebou svojho veľkého rivala a krajana Sebastiena Ogiera, s ktorým nemali dobré vzťahy už vtedy, keď v Citroëne tvorili tím. V ich vzájomných súbojoch ide vždy o prestíž. V tomto roku dvakrát zvíťazil Loeb a iba raz jeho bývalý partner. Víťazstvo v Argentíne malo pre Loeba sladšiu príchuť najmä preto, že v konečnom súčte časov zo štrnástich rýchlostných skúšok bol rýchlejší od Ogiera až o 55 sekúnd.

Argentínska rallye sa jazdí severne od hlavného mesta Buenos Aires, v okolí mesta Villa Carlos Paz, ktoré leží na brehu prekrásneho jazera San Roque, neďaleko Cordoby. Práve tu sú pre náročnú rallye tie najvhodnejšie cesty. Prakticky celá trať sa ide na úzkych mäkkých štrkovitých cestách prešpikovanými náročnými horizontmi, riečnymi brodmi a nebezpečnými kameňmi, ktoré lemujú okraje trás. Stačilo trošku vybočiť z ideálnej stopy a defekt pneumatiky alebo poškodenie nápravy posádku neminulo. Taká je argentínska rallye, jedna z najnáročnejších súťaží seriálu WRC.

Loeb bol v Argentíne trpezlivý. Aj keď spočiatku viedol Ogier, deväťnásobný majster sveta vedel, že jeho chvíle ešte len prídu. Tri súťažné dni sú dostatočne dlhé na to, aby skúsený majster volantu vedel, kedy má zaútočiť. Loeb sa už v piatok, po druhom súťažnom dni usadil na čele a svoj náskok pomaličky zvyšoval. V cieli mal pred druhým Ogierom 55 sekúnd k dobru a cenné víťazstvo. Tretí skončil Fín Jari-Matti Latvala, ktorý sa ku koncu pekne rozjazdil a vyhral posledných päť rýchlostných skúšok. Päť zo šiestich úvodných vyhral aj Ogier, Loeb dve a po jednej Hirvonen a Östberg.

Do bojov o popredné priečky ani tentoraz nezasiahol Španiel Dani Sordi. Nezačal zle, ale najmä havária odsunula posádku dozadu. Sordo stratil približne 11 minút a bolo po nádejách na čelné umiestnenie. Problémy mal aj Fín Hirvonen, ktorý bol v priebežnom poradí druhý za Loebom, potom však klesol a v cieli mu patrila šiesta priečka.

Skvele sa drží český jazdec Martin Prokop, pravidelný účastník medzi hviezdnymi jazdcami. Nesklamal ani v Argentíne, keď skončil v desiatke najlepších svetových jazdcov. Nebyť problémov s pneumatikami, jedného kotrmelca a menších jazdeckých chýb, mohol byť ešte vyššie a priblížiť sa tak k štvrtému miestu, ktoré v Argentíne získal pred rokom.

V priebežnom hodnotení seriálu majstrovstiev sveta súťažných automobilov po piatich podujatiach vedie Sebastien Ogier so 120 bodmi. Druhý Loeb má z troch absolvovaných súťaží za dve prvé miesta a jedno druhé miesto 68 bodov a tretí je Mikko Hirvonen, keď získal 56 bodov.

Seriál pokračuje šiestym dielom 31. mája až 2. júna, kedy je na programe grécka rallye.

Výsledky Rallye Argentina

1. Sebastien LoebFranc./Citroen DS34:35:56,7 hod
2. Sebastien OgierFranc./VW Polo-R+55,0 s
3. Jari-Matti LatvalaFín./VW Polo-R+1:05,8 min
4. Jevgenij NovikovRus./Ford Fiesta+2:36,7
5. Thierry NeuvilleBelg./Ford Fiesta+4:40,5
6. Mikko HirvonenFín./Citroen DS3+6:23,9
7. Mats ÖstbergNór./Ford Fiesta+4:40,5
8 .Andreas MikkelsenNór./VW Polo-R+13:22,1
9. Dani SordoŠpan./Citroen DS3+13:22,3
10. Martin ProkopČR/Ford Fiesta+14:07,6

Priebežné poradie jazdcov (po piatom z trinástich podujatí)

1. Sebastien Ogier120 bodov
2. Sebastien Loeb68
3. Mikko Hirvonen56
4. Jari-Matti Latvala46
5. Mads Östberg38
6. Thierry Neuville35
7. Dani Sordo25
8. J. Novikov27
9. Martin Prokop21
10. Nasser Al-Attiyah20

Loeb - Alena na horizonte S. Loeb - radost po vítazstve Martin Prokop
Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."