V Argentíne víťazí Loeb, Hirvonen druhý

Pondelok, 30 apríl 2012

Argentínsku rallye, piate podujatie majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach, vyhral Francúz Loeb pred Fínom Hirvonenom, obaja z tímu Citroën. Tretí skončil Nór Östberg na Forde a štvrtý na veľké prekvapenie český jazdec Martin Prokop, rovnako na Forde.

Sebastien Loeb
Sebastien Loeb si po tretie tohtoročné a 70. celkové víťazstvo zacestoval do Argentíny

Osemnásobný majster sveta Sebastien Loeb vyhral v tohtoročnom seriáli po Monte Carlo a Mexiku už tretie podujatie, a aj keď na poslednej rallye v Portugalsku pre haváriu nedokončil, napriek tomu je lídrom pribežného poradia. Jednu z najnáročnejších a svojou dĺžkou 503 km aj najdlhších súťaží seriálu Loeb síce vyhral s náskokom vyše 15 sekúnd, ale zásluhu na tom má najmä šéf tímu, ktorý pred poslednou rýchlostnou skúškou dal Hirvonenovi pokyn, aby na Francúza, ktorý mal vtedy pred Fínom len niečo viac ako 5 sekundový náskok, neútočil. Nebyť tento réžii, možno by v Argentíne dekorovali nie Loeba, ale Hirvonena.

Je to škoda a nie je to ani športové, keď už v prvej polovici seriálu sa takto taktizuje, pričom do jeho konca zostáva odjazdiť ešte osem podujatí. Hirvonen sa môže cítiť poškodený aj preto, že súťaž pred štyrmi týždňami v Portugalsku na trati vyhral, ale vinou tímu a jeho nepovolenej úpravy zotrvačníka ho z prvého miesta diskvalifikovali. Aj keď Citroënu ide o majstra sveta, je na škodu, že nepodporuje súťaživosť medzi jazdcami, ale o tom kto vyhrá, rozhoduje tímová réžia. Pripomeňme, že Loeb v Argentíne vyhral siedmy raz po sebe a toto bolo jeho 70. víťazstvo v seriáli majstrovstiev sveta.

Nór Östberg, ktorý vďaka diskvalifikácii Hirvonena v Portugalsku začiatkom apríla vyhral, skončil teraz v Argentíne na tretej priečke so stratou na víťaza viac ako 3 minúty a desať sekúnd. Štvrtý Čech Martin Prokop si odváža z Argentíny životné umiestnenie, keď v rallye WRC skončil po prvý raz v kariére v absolútnom poradí štvrtý. Podobne veľkým prekvapením je piate miesto Francúza Neuvillu.

Šťastie neprialo Nórovi Solbergovi. Začal síce vo veľkom štýle a vyhral hneď prvú a potom aj tretiu rýchlostnú skúšku. Zaváhanie v RS4, kde stratil vyše 20 minút, poslalo na 11. miesto priebežnej klasifikácie. Neskôr však priam exceloval, keď od RS10 po poslednú RS19 vyhral deväť rýchlostných skúšok a len v jednej skončil tretí. To mu vynieslo v celkovom hodnotení argentínskej rallye 6. miesto.

Horšie ako Solberg dopadol Španiel Dani Sordo. Prakticky od začiatku až do predposlednej RS ho klasifikovali v priebežnom poradí na treťom mieste, v poslednej 19. RS však už neprešiel cieľom a prišiel o hromadu bodov.

Šieste tohtoročné podujatie, Rallye Akropolis, bude v Grécku od 25. do 27. mája.