V Argentíne víťazí Loeb, Hirvonen druhý

Pondelok, 30 apríl 2012

Argentínsku rallye, piate podujatie majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach, vyhral Francúz Loeb pred Fínom Hirvonenom, obaja z tímu Citroën. Tretí skončil Nór Östberg na Forde a štvrtý na veľké prekvapenie český jazdec Martin Prokop, rovnako na Forde.

Sebastien Loeb
Sebastien Loeb si po tretie tohtoročné a 70. celkové víťazstvo zacestoval do Argentíny

Osemnásobný majster sveta Sebastien Loeb vyhral v tohtoročnom seriáli po Monte Carlo a Mexiku už tretie podujatie, a aj keď na poslednej rallye v Portugalsku pre haváriu nedokončil, napriek tomu je lídrom pribežného poradia. Jednu z najnáročnejších a svojou dĺžkou 503 km aj najdlhších súťaží seriálu Loeb síce vyhral s náskokom vyše 15 sekúnd, ale zásluhu na tom má najmä šéf tímu, ktorý pred poslednou rýchlostnou skúškou dal Hirvonenovi pokyn, aby na Francúza, ktorý mal vtedy pred Fínom len niečo viac ako 5 sekundový náskok, neútočil. Nebyť tento réžii, možno by v Argentíne dekorovali nie Loeba, ale Hirvonena.

Je to škoda a nie je to ani športové, keď už v prvej polovici seriálu sa takto taktizuje, pričom do jeho konca zostáva odjazdiť ešte osem podujatí. Hirvonen sa môže cítiť poškodený aj preto, že súťaž pred štyrmi týždňami v Portugalsku na trati vyhral, ale vinou tímu a jeho nepovolenej úpravy zotrvačníka ho z prvého miesta diskvalifikovali. Aj keď Citroënu ide o majstra sveta, je na škodu, že nepodporuje súťaživosť medzi jazdcami, ale o tom kto vyhrá, rozhoduje tímová réžia. Pripomeňme, že Loeb v Argentíne vyhral siedmy raz po sebe a toto bolo jeho 70. víťazstvo v seriáli majstrovstiev sveta.

Nór Östberg, ktorý vďaka diskvalifikácii Hirvonena v Portugalsku začiatkom apríla vyhral, skončil teraz v Argentíne na tretej priečke so stratou na víťaza viac ako 3 minúty a desať sekúnd. Štvrtý Čech Martin Prokop si odváža z Argentíny životné umiestnenie, keď v rallye WRC skončil po prvý raz v kariére v absolútnom poradí štvrtý. Podobne veľkým prekvapením je piate miesto Francúza Neuvillu.

Šťastie neprialo Nórovi Solbergovi. Začal síce vo veľkom štýle a vyhral hneď prvú a potom aj tretiu rýchlostnú skúšku. Zaváhanie v RS4, kde stratil vyše 20 minút, poslalo na 11. miesto priebežnej klasifikácie. Neskôr však priam exceloval, keď od RS10 po poslednú RS19 vyhral deväť rýchlostných skúšok a len v jednej skončil tretí. To mu vynieslo v celkovom hodnotení argentínskej rallye 6. miesto.

Horšie ako Solberg dopadol Španiel Dani Sordo. Prakticky od začiatku až do predposlednej RS ho klasifikovali v priebežnom poradí na treťom mieste, v poslednej 19. RS však už neprešiel cieľom a prišiel o hromadu bodov.

Šieste tohtoročné podujatie, Rallye Akropolis, bude v Grécku od 25. do 27. mája.

Výsledky Rallye Argentíny

1. Sébastien LoebFranc./Citröen DS35:34:38,8 hod
2. Mikko HirvonenFín./Citröen DS3+15,2 s
3. Mads ÖstbergNór./Ford Fiesta RS+3:10,4 min
4. Martin ProkopČR/Ford Fiesta RS+9:45,3
5. Thierry NeuvilleBelg./Citröen DS3+11:17,6
6. Petter SolbergNór./Ford Fiesta WRC+12:02,2
7. Sebastien OgierFranc./Škoda Fabia S2000+12:25,4
8. Jevgenij NovikovRus./Ford Fiestra+21:10,3
9. Nasser Al-AttiyahQut./Citroen DS3+28:22.6
10. Ott TänakEstón./Ford Fiesta+37:19,5

Priebežné poradie jazdcov (po 5 podujatiach)

1. Sébastien Loeb91 bodov
2. Petter Solberg73
3. Mikko Hirvonen70
4. Mads Östberg68
5. Jevgenij Novikov43
6. Jari-Matti Latvala28
7. Martin Prokop26
8. Nasser Al-Attiyah23
9. Dani Sordo21
10. Ott Tanak16
11. Sebastien Ogier16
12. Thierry Neuville14

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroen151 bodov
2. Ford106
3. M-Sport Ford81
4. Qatar WRT37
5. Citroen Junior30
6. Adapta WRT27
7. MINI WRC26
8. Brazil WRT10

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.