V Británii vyhral Latvala pred Loebom

Pondelok, 17 september 2012

Desiatym pokračovaním seriálu majstrovstiev sveta automobilových súťaží bola Wales Rally Veľkej Británie. Víťazom sa stal Fín Jari-Matti Latvala pred osemnásobným majstrom sveta Francúzom Loebom a Nórom Petterom Solbergom. Fín si zopakoval víťazstvo zo Švédska a Loebovi sa po siedmich tohtosezónnych prvenstvách nepodarilo pridať vo V. Británii ďalšie.

J.-M. Latvala
Fín Jari-Matti Latvala si odnáša z Veľkej Británie druhé tohtoročné víťazstvo

Druhé miesto Sebastiena Loeba a piate miesto Mikka Hirvonena na Rallye Veľkej Británie znamenalo, že z bojov o majstra sveta na rok 2012 eliminovali všetkých ostatných pilotov. Loeb s Elenom sa v poslednej rýchlostnej skúške dostali na druhé miesto a urobili tak podstatný krok k získaniu deviateho titulu v rade. Body, ktoré získali Mikko Hirvonen s Jarmom Lehtinenom zase tím Citroën priblížili k ôsmemu titulu medzi konštruktérmi.

Tretia etapa Rely Veľkej Británie zaviedla pretekárov do okolia mesta Swansea, kde na nich čakali dva prejazdy troch rýchlostných skúšok. Po nechcenom opustení trate mal Loeb na treťom mieste stratu 6,4 sekundy na druhého Pettera Solberga. Vďaka dobrým výsledkom v rýchlostných skúškach Port Talbol a Rheola sa Loeb dostal na druhú priečku.

"Včera večer sme v servise kompletne prepracovali nastavenie", vysvetľoval osemnásobný majster sveta."V podstate sme použili nastavenie, ktoré veľmi dobre fungovalo na Novom Zélande. Na tomto teréne sa nám dnes podarilo dosiahnuť oveľa lepší výkon ako v prvých dňoch a sme druhí."

Počas prvých prejazdov sa aj Mikkovi Hirvonenovi podarilo nájsť uspokojivý rytmus:"Často ma prezývajú Sunday Times, pretože najlepšie časy dosahujem v posledný deň. Treba však povedať, že dnes bol oveľa lepší grip, takže som sa cítil istejšie a prejavilo sa to aj na dosiahnutých časoch. Budem pokračovať naplno, nakoľko sa nikdy nedá odhadnúť, čo sa stane na čele."

Intenzita súboja medzi Loebom a Solbergom rástla najmä po absolvovaní servisu v Cardiffe. Solberg dosiahol najlepší čas v skúške Port Talbol, na čo odpovedal Loeb v skúške Rheola, ktorú vyhral iba o drobnú desatinku. Preto mala Power Stage Walters Arena 2, ocenená bonusovými bodmi, zvlášť veľký význam. Mikko Hirvonen potvrdil svoju pozíciu nedeľného muža a zvíťazil, jeho tímový kolega skončil druhý.

"Som veľmi rád, že sa mi podarilo udržať druhé miesto, nakoľko je to odrazom toho, aký pokrok sme dnes spravili", povedal Loeb."Nič nie je vopred vyhraté a za víťazstvami treba ísť až do konca. Tento víkend bol Jari-Matti najrýchlejší a môžem mu iba blahoželať k jeho výkonu. Na druhej strane, musím byť vďačný za tých dvadsať bodov, ktoré som tu získal. Pri ceste za titulom je to dobrý výsledok," dodal v cieli.

"Sezónu sme začínali s tým, že si chceme udržať tituly majstrov sveta medzi jazdcami aj medzi konštruktérmi", poznamenáva Yves Matton, riaditeľ divízie Citroën Racing."Vzhľadom na výsledok, ktorý sme tu dosiahli, sa majstrom sveta môže stať iba Seb alebo Mikko. Dosiahli sme teda prvý cieľ a postupne sa približujeme k druhému. Zároveň však nezabúdame, že tento víkend sme neboli najrýchlejší. Neprestávame teda pracovať, aby sme sa zlepšili aj na takomto teréne."

Seriál majstrovstiev sveta v rallye bude pokračovať 4. až 7. októbra vo Francúzsku. Uzavrú ho súťaže na Sardinii (18. – 21. októbra) a Španielsku (8. – 11. novembra).

Výsledky Rallye Veľkej Británie (po 10. z 13. podujatí)

1. Latvala/AntillaFord Fiesta RS WRC3:03:40,3 hod
2. Loeb/ElenaCitroën DS3 WRC+ 27,8 s
3. Solberg/PattersonFord Fiesta RS WRC+ 28,7
4. Östberg/AnderssonFord Fiesta RS WRC+ 1:10,6 min
5. Hirvonen/LehtinenCitroën DS3 WRC+ 1:29,5
6. Novikov/MinorFord Fiesta RS WRC+ 3:37,0
7. Neuville/GilsoulCitroën DS3 WRC+ 4:11,9
8. Wilson/MartinFord Fiesta RS WRC+ 6:00,4
9. Prokop/HruzaFord Fiesta RS WRC+ 6:58,9
10. Al-Attiyah/BernacchiniCitroën DS3 WRC+ 9 :32,1

Priebežné poradie jazdov

1. S. Loeb219 bodov
2. M. Hirvonen158
3. P. Solberg119
4. M. Östberg114
5. J.-M. Latvala113
6. E. Novikov63
7. M. Prokop40
8. T. Neuville38
9. S. Ogier31
10. D. Sordo31

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroën348 bodov
2. Ford237
3. M-Sport Ford123
4. Qatar WRT63
5. Adapta WRT61
6. Citroën Junior WRT60
7. Mini WRC Team26
8. Brazil WRT20

Autor: jGold-Citr
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.