V Katalánsku vyhral Ogier. Je majstrom sveta.

Utorok, 18 október 2016

Víťazom jedenásteho podujatia majstrovstiev sveta automobilových súťaží WRC, Katalánskej rallye, je Francúz Sebastien Ogier na aute VW Polo-R, ktorý tak v predstihu pred dvoma záverečnými súťažami vo Walese a Austrálii získal už štvrtý titul majstra sveta. V sedle spolujazdca mu ako vždy aj doteraz asistoval krajan Julien Ingrassia. Druhý skončil Španiel Dani Sordo a tretí Belgičan Thierry Neuville, obaja na autách Hyundai i20 WRC.

1 Ogier - Ingrassia
Sebastien Ogier (vpravo) a Julian Ingrassia takto oslavovali víťazstvo a svoj štvrtý titul

Francúz Ogier po odchode svojho krajana zo sveta WRC vládne už štyri roky pelotónu automobilových súťaží. V tohtoročnom seriáli vyhral v Španielsku už svoju piatu súťaž a žiadny z jazdcov ho už nemôže ohroziť. Predtým vyhral v Monte Carlo, vo Švédsku, Nemecku a na Korzike. Dvakrát bol druhý, dvakrát tretí, raz šiesty a vo po väčšej havárii vo Fínsku dvadsiaty štvrtý.

Šancu na titul pred Katalánskom mali Nór Mikkelsen a Belgičan Neuville. Nór však v sobotu, v druhý súťažný deň havaroval a vypadol, takže v tej chvíli stačilo Ogierovi získať bod. Vyhral však, získal viac bodov ako potreboval, a tak Belgičan z hry o titul vypadol a Ogier mohol oslavovať.

Tridsaťdvaročný Francúz vyhral v Katalánsku pred Španielom Sordom, keď je Polo-R bolo o 15,6 sekundy rýchlejšie po 19 rýchlostných skúškach od Španielovho Hyundaia i20 a o viac ako minútu od Belgičana Neuvillea. V hre o stupeň víťazov bol aj ďalší Hyundai v sedle s Novozélanďanom Paddonom, ten však už bol pomalší o takmer minútu a pol. Piaty bol Nór Östberg a šiesty Estónec Tänak.

Český jazdec Jan Kopecký so spolujazdcom Dreslerom na Fabii R5 skončili na ôsmom mieste, druhý český jazdec Martin Prokop (spolujazdec Tománek) súťaž nedokončili.

2 Hyundai i20 WRC
Druhí v absolútnom poradí na Katalánskej rallye skončili domáci Sordo-Marti na Hyundai i20 WRC. Podporovalo ich množstvo divákov, ako na futbalovom zápase.

Štrkovitá španielska trať tentoraz Ogierovi sadla, poradil si s ňou a na rozdiel od vlaňajška, kedy havaroval, vyvaroval sa väčších chýb a zvíťazil. Splnil si tak predsavzatie získať titul už v Katalánsku, na čo mu stačilo byť v cieli do tretieho miesta.

Víťazstvom v katalánsku a ziskom štvrtého titulu sa Ogier zaradil medzi takých velikánov automobilových rallye ako boli Fíni Juha Kankkunen a Tommi Mäkinen. Súťažiarskym kráľom, takmer nedostižným, zostáva Ogierov krajan Sebastien Loeb. Francúzska nadvláda v súťažnom automobilovom športe trvá nepretržite už trinásť rokov od roku 2004.

Seriál WC pokračuje od 27. do 30. októbra podujatím Wales Rally Veľkej Británie a ukončí ho Rallye Austrália v dňoch 17. až 20. novembra.

Výsledky Rallye Katalánska

1. Sebastien OgierFranc./VW Polo-R3:13:03,6 hod
2. Dani SordoŠpan./Hyundai i20+15,6 s
3. Thierry NeuvilleBelg./Hyundai i20+1:15,0 min
4. Hayden PaddonN. Zél./Hyundai i20+1:27,8
5. Mads ÖstbergNór./Ford Fiesta RS+3:24,4
6. Tänak OttEst./Ford Fiesta RS+5:24,9
...
8. Jan KopeckýČR/Škoda Fabia R5+9:05

Priebežné poradie (po 11 z 13 podujatí)

1. Sebastien Ogier222 bodov
2. Andreas Mikkelsen (Nór./VW Polo-R)127
3. Thierry Neuville127
4. Hayden Paddon114
5. Dani Sordo111
6. Jari-Matti Latvala (Fín./VW Polo-R)104

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Volkswagen318 bodov
2. Hyundai260
3. M-Sport WRT146
4. Volkswagen II136
5. Hyundai N124
6. DMAC WRT74

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring