V Katalánsku vyhral Ogier. Je majstrom sveta.

Utorok, 18 október 2016

Víťazom jedenásteho podujatia majstrovstiev sveta automobilových súťaží WRC, Katalánskej rallye, je Francúz Sebastien Ogier na aute VW Polo-R, ktorý tak v predstihu pred dvoma záverečnými súťažami vo Walese a Austrálii získal už štvrtý titul majstra sveta. V sedle spolujazdca mu ako vždy aj doteraz asistoval krajan Julien Ingrassia. Druhý skončil Španiel Dani Sordo a tretí Belgičan Thierry Neuville, obaja na autách Hyundai i20 WRC.

1 Ogier - Ingrassia
Sebastien Ogier (vpravo) a Julian Ingrassia takto oslavovali víťazstvo a svoj štvrtý titul

Francúz Ogier po odchode svojho krajana zo sveta WRC vládne už štyri roky pelotónu automobilových súťaží. V tohtoročnom seriáli vyhral v Španielsku už svoju piatu súťaž a žiadny z jazdcov ho už nemôže ohroziť. Predtým vyhral v Monte Carlo, vo Švédsku, Nemecku a na Korzike. Dvakrát bol druhý, dvakrát tretí, raz šiesty a vo po väčšej havárii vo Fínsku dvadsiaty štvrtý.

Šancu na titul pred Katalánskom mali Nór Mikkelsen a Belgičan Neuville. Nór však v sobotu, v druhý súťažný deň havaroval a vypadol, takže v tej chvíli stačilo Ogierovi získať bod. Vyhral však, získal viac bodov ako potreboval, a tak Belgičan z hry o titul vypadol a Ogier mohol oslavovať.

Tridsaťdvaročný Francúz vyhral v Katalánsku pred Španielom Sordom, keď je Polo-R bolo o 15,6 sekundy rýchlejšie po 19 rýchlostných skúškach od Španielovho Hyundaia i20 a o viac ako minútu od Belgičana Neuvillea. V hre o stupeň víťazov bol aj ďalší Hyundai v sedle s Novozélanďanom Paddonom, ten však už bol pomalší o takmer minútu a pol. Piaty bol Nór Östberg a šiesty Estónec Tänak.

Český jazdec Jan Kopecký so spolujazdcom Dreslerom na Fabii R5 skončili na ôsmom mieste, druhý český jazdec Martin Prokop (spolujazdec Tománek) súťaž nedokončili.

2 Hyundai i20 WRC
Druhí v absolútnom poradí na Katalánskej rallye skončili domáci Sordo-Marti na Hyundai i20 WRC. Podporovalo ich množstvo divákov, ako na futbalovom zápase.

Štrkovitá španielska trať tentoraz Ogierovi sadla, poradil si s ňou a na rozdiel od vlaňajška, kedy havaroval, vyvaroval sa väčších chýb a zvíťazil. Splnil si tak predsavzatie získať titul už v Katalánsku, na čo mu stačilo byť v cieli do tretieho miesta.

Víťazstvom v katalánsku a ziskom štvrtého titulu sa Ogier zaradil medzi takých velikánov automobilových rallye ako boli Fíni Juha Kankkunen a Tommi Mäkinen. Súťažiarskym kráľom, takmer nedostižným, zostáva Ogierov krajan Sebastien Loeb. Francúzska nadvláda v súťažnom automobilovom športe trvá nepretržite už trinásť rokov od roku 2004.

Seriál WC pokračuje od 27. do 30. októbra podujatím Wales Rally Veľkej Británie a ukončí ho Rallye Austrália v dňoch 17. až 20. novembra.

Výsledky Rallye Katalánska

1. Sebastien OgierFranc./VW Polo-R3:13:03,6 hod
2. Dani SordoŠpan./Hyundai i20+15,6 s
3. Thierry NeuvilleBelg./Hyundai i20+1:15,0 min
4. Hayden PaddonN. Zél./Hyundai i20+1:27,8
5. Mads ÖstbergNór./Ford Fiesta RS+3:24,4
6. Tänak OttEst./Ford Fiesta RS+5:24,9
...
8. Jan KopeckýČR/Škoda Fabia R5+9:05

Priebežné poradie (po 11 z 13 podujatí)

1. Sebastien Ogier222 bodov
2. Andreas Mikkelsen (Nór./VW Polo-R)127
3. Thierry Neuville127
4. Hayden Paddon114
5. Dani Sordo111
6. Jari-Matti Latvala (Fín./VW Polo-R)104

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Volkswagen318 bodov
2. Hyundai260
3. M-Sport WRT146
4. Volkswagen II136
5. Hyundai N124
6. DMAC WRT74

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."