V Katalánsku vyhral Ogier. Je majstrom sveta.

Utorok, 18 október 2016

Víťazom jedenásteho podujatia majstrovstiev sveta automobilových súťaží WRC, Katalánskej rallye, je Francúz Sebastien Ogier na aute VW Polo-R, ktorý tak v predstihu pred dvoma záverečnými súťažami vo Walese a Austrálii získal už štvrtý titul majstra sveta. V sedle spolujazdca mu ako vždy aj doteraz asistoval krajan Julien Ingrassia. Druhý skončil Španiel Dani Sordo a tretí Belgičan Thierry Neuville, obaja na autách Hyundai i20 WRC.

1 Ogier - Ingrassia
Sebastien Ogier (vpravo) a Julian Ingrassia takto oslavovali víťazstvo a svoj štvrtý titul

Francúz Ogier po odchode svojho krajana zo sveta WRC vládne už štyri roky pelotónu automobilových súťaží. V tohtoročnom seriáli vyhral v Španielsku už svoju piatu súťaž a žiadny z jazdcov ho už nemôže ohroziť. Predtým vyhral v Monte Carlo, vo Švédsku, Nemecku a na Korzike. Dvakrát bol druhý, dvakrát tretí, raz šiesty a vo po väčšej havárii vo Fínsku dvadsiaty štvrtý.

Šancu na titul pred Katalánskom mali Nór Mikkelsen a Belgičan Neuville. Nór však v sobotu, v druhý súťažný deň havaroval a vypadol, takže v tej chvíli stačilo Ogierovi získať bod. Vyhral však, získal viac bodov ako potreboval, a tak Belgičan z hry o titul vypadol a Ogier mohol oslavovať.

Tridsaťdvaročný Francúz vyhral v Katalánsku pred Španielom Sordom, keď je Polo-R bolo o 15,6 sekundy rýchlejšie po 19 rýchlostných skúškach od Španielovho Hyundaia i20 a o viac ako minútu od Belgičana Neuvillea. V hre o stupeň víťazov bol aj ďalší Hyundai v sedle s Novozélanďanom Paddonom, ten však už bol pomalší o takmer minútu a pol. Piaty bol Nór Östberg a šiesty Estónec Tänak.

Český jazdec Jan Kopecký so spolujazdcom Dreslerom na Fabii R5 skončili na ôsmom mieste, druhý český jazdec Martin Prokop (spolujazdec Tománek) súťaž nedokončili.

2 Hyundai i20 WRC
Druhí v absolútnom poradí na Katalánskej rallye skončili domáci Sordo-Marti na Hyundai i20 WRC. Podporovalo ich množstvo divákov, ako na futbalovom zápase.

Štrkovitá španielska trať tentoraz Ogierovi sadla, poradil si s ňou a na rozdiel od vlaňajška, kedy havaroval, vyvaroval sa väčších chýb a zvíťazil. Splnil si tak predsavzatie získať titul už v Katalánsku, na čo mu stačilo byť v cieli do tretieho miesta.

Víťazstvom v katalánsku a ziskom štvrtého titulu sa Ogier zaradil medzi takých velikánov automobilových rallye ako boli Fíni Juha Kankkunen a Tommi Mäkinen. Súťažiarskym kráľom, takmer nedostižným, zostáva Ogierov krajan Sebastien Loeb. Francúzska nadvláda v súťažnom automobilovom športe trvá nepretržite už trinásť rokov od roku 2004.

Seriál WC pokračuje od 27. do 30. októbra podujatím Wales Rally Veľkej Británie a ukončí ho Rallye Austrália v dňoch 17. až 20. novembra.

Výsledky Rallye Katalánska

1. Sebastien OgierFranc./VW Polo-R3:13:03,6 hod
2. Dani SordoŠpan./Hyundai i20+15,6 s
3. Thierry NeuvilleBelg./Hyundai i20+1:15,0 min
4. Hayden PaddonN. Zél./Hyundai i20+1:27,8
5. Mads ÖstbergNór./Ford Fiesta RS+3:24,4
6. Tänak OttEst./Ford Fiesta RS+5:24,9
...
8. Jan KopeckýČR/Škoda Fabia R5+9:05

Priebežné poradie (po 11 z 13 podujatí)

1. Sebastien Ogier222 bodov
2. Andreas Mikkelsen (Nór./VW Polo-R)127
3. Thierry Neuville127
4. Hayden Paddon114
5. Dani Sordo111
6. Jari-Matti Latvala (Fín./VW Polo-R)104

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Volkswagen318 bodov
2. Hyundai260
3. M-Sport WRT146
4. Volkswagen II136
5. Hyundai N124
6. DMAC WRT74

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.