V krajine klokanov najďalej doskákal Hirvonen

Utorok, 08 september 2009

Aktéri desiateho podujatia majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach sa sťahovali do vzdialenej Austrálie, na opačnú zemskú pologuľu. Vyhrať sa tu chystali dvaja najvážnejší kandidáti na titul tohtoročného majstra sveta. Kalkuloval s ním päťnásobný majster Francúz Sebastien Loeb na Citroëne, ale aj Fín Mikko Hirvonen, ktorý majstrom sveta ešte nebol.

Mikko Hirvonen
Hirvonen v Austrálii vyhral a posilnil si vedúce postavenie v seriáli majstrovstiev sveta

Loeb mal v tohtoročnom seriáli veľmi dobrý úvod a vyhrával jednu súťaž za druhou. Už to vyzeralo tak, že vyhrá každé tohtoročné podujatie, čo by sa zapísalo zlatým písmom do histórie rallye športu. Jazdil v takej forme, že vari len zázrak alebo veľká smola by ho mohli pripraviť o ďalšie víťazstvá. V pätách mal však vždy Fína Hirvonena, ktorý sa tak len s malým bodovým mankom držal v priebežnom poradí na druhom mieste.

Loeb vyhral prvých päť súťaží, v ďalšej na Sardínii skončil až štvrtý a Hirvonen bol druhý. Na Akropolis rallye v Grécku, v Poľsku i doma vo Fínsku však vyhral Hirvonen a dostal sa do čela priebežného hodnotenia. Aj preto teraz v Austrálii chcel Loeb vyhrať a priblížiť sa tak k titulu majstra sveta po šiesty raz. Aby to bolo reálne, veľmi potreboval zvíťaziť u protinožcov. Rovnaký cieľ mal však aj Hirvonen.

Na šotolinovej trati dlhej 1734 kilometrov s 35 rýchlostnými skúškami v okolí mestečka Kingscliff sa aj veľa taktizovalo, na druhej strane Loeb i Hirvonen zvádzali medzi sebou neľúty boj. Aj keď v úvode dominoval iný Francúz, Ogier, neskôr Hirvonenov tímový kolega Fordu Latvala, v závere po víťazstve siahali predsa len Loeb a Hirvonen.

V cieli bol Loeb prvý s náskokom 12,5 sekundy pre Hirvonenom, ale odlišnosť na bezpečnostnej klietke automobilov C4 Citroën WRC oproti fotografiám zaslaným na homologizáciu boli dôvodom na udelenie minútových penalizácií pre Loeba, Sorda i Ogiera. Loeb tak prišiel o víťazstvo, ktoré pripadlo Hirvonenovi. Francúz tak skončil druhý a druhý pilot Citroënu Sordo tretí. Štvrtý bol Latvala, piaty Ogier a šiesty Brit Wilson. Posledné dve bodované miesta patrili Nórovi H. Solbergovi a Argentínčanovi Vilagrovi.

Dve záverečné súťaže – Rally RACC v dňoch 2. až 4. októbra a Rally Wales 23. až 25. októbra – rozhodnú o tom, kto bude majstrom sveta pre rok 2009. Aj v prípade, že Loeb obe vyhrá a Hirvonen by skončil druhý, majstrom nebude Francúz, ale Fín. Takže to bude ešte veľmi napínavé a máme sa na čo tešiť.

Výsledky

1. M. HIRVONENFORD Focus RS WRC 0902:53:06,5 hod
2. S. LOEBCITROËN C4 WRC+47,5 s
3.D. SORDOCITROËN C4 WRC+1:04,6 min
4. J.-M. LATVALAFORD Focus RS WRC 08+1:52,0
5. S. OGIERCITROËN C4 WRC+2:23,3
6. M. WILSONFORD Focus RS WRC 08+5:26,3
7. H. SOLBERGFORD Focus RS WRC 08+7:17,8
8. F. VILLAGRAFORD Focus RS WRC 08+7:39,4
9. H. PADDONMITSUBISHI Lancer Evo IX+15:36,1
10. M. PROKOPMITSUBISHI Lancer Evo IX+15:44,7

Priebežné poradie jazdcov

1. Hirvonen78 b.
2. Loeb73
3. Sordo50
4. Latvala36
5. H.Solberg29
6. P.Solberg25
7. Wilson23
8. Ogier20
9. Villagra15
10. Rautenbach8

Priebežné poradie tímov

1. CITROEN133 b.
2. BP-FORD120
3. STOBART69
4. CITROEN jun.37
5. MUNCHI'S21
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.