V Portugalsku vyhral Sebastien II. - Ogier

Pondelok, 31 máj 2010

Dvakrát za sebou vyhral šotolinovú rallye v Portugalsku Francúz Sebastien Loeb, vyhrá aj po tretí raz? Suverén predchádzajúcich sezón a najväčší kandidát na titul majstra sveta aj v tomto roku bol v Portugalsku najväčším favoritom, aj keď Fín Hirvonen je majstrom prašných a štrkovitých tratí. Zamiešať karty mohol aj mladý Francúz Sebastien Ogier, ktorý už predchádzajúcu tohtoročnú rallye na Novom Zelande takmer vyhral, zabránila mu v tom len jeho mladícka nerozvážnosť a menej skúseností. O víťazstvo prišiel na posledných metroch poslednej rýchlostnej skúšky. Zaberie naplno v Portugalsku práve on?

Sebastien Ogier
Sebastien Ogier bol v Portugalsku k neprekonaniu, neporazil ani majster sveta Loeb

Dvadsaťšesťročný mladík to tentoraz dokázal a porazil v Portugalsku aj majstra majstrov, svojho krajana Loeba. Pripravil si úžasný víkend po tom, ako perfektnou jazdou počas troch súťažných dní a po 355,3 ostrých kilometroch doviedol svoj Citroën víťazne do cieľa. Bolo to, ako povedal, veľmi ťažké udržať za sebou Loeba. Triumf v Portugalsku je jeho prvým veľkým víťazstvom vo svete veľkých rallye.

Poklonu na adresu víťazného Ogiera vyslovil vedúci jazdec seriálu a obhajca titulu Loeb. Podľa neho bol Ogier na štrkovitých a prašných cestách Portugalska neprekonateľný. Ak by však Loeb nebol v prvý súťažný deň stratil trištvrte minúty, mohol byť možno na najvyššom stupienku on. Ale aj s druhým miesto a bodmi do seriálu bol spokojný. Ak doteraz považoval za svojho najväčšieho súpera Fína Hirvonena, po portugalskej rallye za takého považuje svojho mladšieho krajana.

Fordom v kokpite s Hirvonenom ani Latvalom sa nedarí tak ako by si to predstavovali. Vyzerá to tak, ako by ich auto nebolo tak rýchle, aby výkonom mohlo konkurovať perfektným Citroenom. Najmä Hirvonen môže byť veľmi sklamaný, pretože po minuloročnej sezóne, kedy mu len o vlások unikol titul majstra sveta, v tohtoročnej sezóne chcel titul získať. Vyzerá to však tak, že do tohto vlaku už nenastúpi, hoci do konca šampionátu zostáva odjazdiť ešte presná polovica súťaží.

V šampionáte sa pomaly uchytáva aj bývalý majster sveta formuly 1 Kimi Räikkönen. Vyhýbajú sa mu nehody a má aj rýchlosť. V Portugalsku skončil desiaty a rovnakú pozíciu má aj v priebežnom poradí seriálu. Stabilne medzi užšiu svetovú špičku sa v tomto roku radí Petter Solberg vďaka Citroënu C4 WRC. V Portugalsku siahal na tretie miesto, na ktorom bol s malým náskokom Loebov tímový spolujazdec Sordo. Prehnal to však v jednej zo zákrut a skončil až piaty, keď nedosiahol na Sorda a pred neho na štvrtú priečku sa dostal aj dovtedy piaty Hirvonen.

Teraz čaká na pilotov rallye dlhšia prestávka. Šieste podujatie seriálu majstrovstiev sveta sa pôjde až 29. až 31. júla vo Fínsku.

Výsledky Rallye Portugalska

1. Sebastien OgierCitroen C4 WRC3:51:16,1 hod
2. Sebastien LoebCitroen C4 WRC+ 7,9 s
3. Dani SordoCitroen C4 WRC+ 1:17,6 min
4. Mikko HirvonenFord Focus WRC+ 1:32,0
5. Petter SolbergCitroen C4 WRC+ 1:35,7
6. Matthew WilsonFord Focus WRC+ 7:10,1
7. Mads OstbergSubaru Impreza WRC+ 7:28,3
8. Federico VillagraFord Focus WRC+ 10:36,1
9. Khalid Al QassimiFord Focus+ 10:55,8
10. Kimi RäikkönenCitroen C4 WRC+ 11:34,3

Priebežné poradie jazdcov

1. Sebastien Loeb126 bodov
2. Sebastien Ogier88
3. Mikko Hirvonen76
2. Jari-Matti Latvala72
5. Petter Solberg63
6. Dani Sordo49
7. Matthew Wison38
8. Federico Villagra26
9. Henning Solberg24
10. Kimi Räikkönen15

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroën189 bodov
2. Ford Abu Dhabi163
3. Citroën Junior Team106
4. Stobart Ford84
5. Munchis Ford40

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.