V Portugalsku vyhral Sebastien II. - Ogier

Pondelok, 31 máj 2010

Dvakrát za sebou vyhral šotolinovú rallye v Portugalsku Francúz Sebastien Loeb, vyhrá aj po tretí raz? Suverén predchádzajúcich sezón a najväčší kandidát na titul majstra sveta aj v tomto roku bol v Portugalsku najväčším favoritom, aj keď Fín Hirvonen je majstrom prašných a štrkovitých tratí. Zamiešať karty mohol aj mladý Francúz Sebastien Ogier, ktorý už predchádzajúcu tohtoročnú rallye na Novom Zelande takmer vyhral, zabránila mu v tom len jeho mladícka nerozvážnosť a menej skúseností. O víťazstvo prišiel na posledných metroch poslednej rýchlostnej skúšky. Zaberie naplno v Portugalsku práve on?

Sebastien Ogier
Sebastien Ogier bol v Portugalsku k neprekonaniu, neporazil ani majster sveta Loeb

Dvadsaťšesťročný mladík to tentoraz dokázal a porazil v Portugalsku aj majstra majstrov, svojho krajana Loeba. Pripravil si úžasný víkend po tom, ako perfektnou jazdou počas troch súťažných dní a po 355,3 ostrých kilometroch doviedol svoj Citroën víťazne do cieľa. Bolo to, ako povedal, veľmi ťažké udržať za sebou Loeba. Triumf v Portugalsku je jeho prvým veľkým víťazstvom vo svete veľkých rallye.

Poklonu na adresu víťazného Ogiera vyslovil vedúci jazdec seriálu a obhajca titulu Loeb. Podľa neho bol Ogier na štrkovitých a prašných cestách Portugalska neprekonateľný. Ak by však Loeb nebol v prvý súťažný deň stratil trištvrte minúty, mohol byť možno na najvyššom stupienku on. Ale aj s druhým miesto a bodmi do seriálu bol spokojný. Ak doteraz považoval za svojho najväčšieho súpera Fína Hirvonena, po portugalskej rallye za takého považuje svojho mladšieho krajana.

Fordom v kokpite s Hirvonenom ani Latvalom sa nedarí tak ako by si to predstavovali. Vyzerá to tak, ako by ich auto nebolo tak rýchle, aby výkonom mohlo konkurovať perfektným Citroenom. Najmä Hirvonen môže byť veľmi sklamaný, pretože po minuloročnej sezóne, kedy mu len o vlások unikol titul majstra sveta, v tohtoročnej sezóne chcel titul získať. Vyzerá to však tak, že do tohto vlaku už nenastúpi, hoci do konca šampionátu zostáva odjazdiť ešte presná polovica súťaží.

V šampionáte sa pomaly uchytáva aj bývalý majster sveta formuly 1 Kimi Räikkönen. Vyhýbajú sa mu nehody a má aj rýchlosť. V Portugalsku skončil desiaty a rovnakú pozíciu má aj v priebežnom poradí seriálu. Stabilne medzi užšiu svetovú špičku sa v tomto roku radí Petter Solberg vďaka Citroënu C4 WRC. V Portugalsku siahal na tretie miesto, na ktorom bol s malým náskokom Loebov tímový spolujazdec Sordo. Prehnal to však v jednej zo zákrut a skončil až piaty, keď nedosiahol na Sorda a pred neho na štvrtú priečku sa dostal aj dovtedy piaty Hirvonen.

Teraz čaká na pilotov rallye dlhšia prestávka. Šieste podujatie seriálu majstrovstiev sveta sa pôjde až 29. až 31. júla vo Fínsku.

Výsledky Rallye Portugalska

1. Sebastien OgierCitroen C4 WRC3:51:16,1 hod
2. Sebastien LoebCitroen C4 WRC+ 7,9 s
3. Dani SordoCitroen C4 WRC+ 1:17,6 min
4. Mikko HirvonenFord Focus WRC+ 1:32,0
5. Petter SolbergCitroen C4 WRC+ 1:35,7
6. Matthew WilsonFord Focus WRC+ 7:10,1
7. Mads OstbergSubaru Impreza WRC+ 7:28,3
8. Federico VillagraFord Focus WRC+ 10:36,1
9. Khalid Al QassimiFord Focus+ 10:55,8
10. Kimi RäikkönenCitroen C4 WRC+ 11:34,3

Priebežné poradie jazdcov

1. Sebastien Loeb126 bodov
2. Sebastien Ogier88
3. Mikko Hirvonen76
2. Jari-Matti Latvala72
5. Petter Solberg63
6. Dani Sordo49
7. Matthew Wison38
8. Federico Villagra26
9. Henning Solberg24
10. Kimi Räikkönen15

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroën189 bodov
2. Ford Abu Dhabi163
3. Citroën Junior Team106
4. Stobart Ford84
5. Munchis Ford40

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring