V Portugalsku vyhral Sebastien II. - Ogier

Pondelok, 31 máj 2010

Dvakrát za sebou vyhral šotolinovú rallye v Portugalsku Francúz Sebastien Loeb, vyhrá aj po tretí raz? Suverén predchádzajúcich sezón a najväčší kandidát na titul majstra sveta aj v tomto roku bol v Portugalsku najväčším favoritom, aj keď Fín Hirvonen je majstrom prašných a štrkovitých tratí. Zamiešať karty mohol aj mladý Francúz Sebastien Ogier, ktorý už predchádzajúcu tohtoročnú rallye na Novom Zelande takmer vyhral, zabránila mu v tom len jeho mladícka nerozvážnosť a menej skúseností. O víťazstvo prišiel na posledných metroch poslednej rýchlostnej skúšky. Zaberie naplno v Portugalsku práve on?

Sebastien Ogier
Sebastien Ogier bol v Portugalsku k neprekonaniu, neporazil ani majster sveta Loeb

Dvadsaťšesťročný mladík to tentoraz dokázal a porazil v Portugalsku aj majstra majstrov, svojho krajana Loeba. Pripravil si úžasný víkend po tom, ako perfektnou jazdou počas troch súťažných dní a po 355,3 ostrých kilometroch doviedol svoj Citroën víťazne do cieľa. Bolo to, ako povedal, veľmi ťažké udržať za sebou Loeba. Triumf v Portugalsku je jeho prvým veľkým víťazstvom vo svete veľkých rallye.

Poklonu na adresu víťazného Ogiera vyslovil vedúci jazdec seriálu a obhajca titulu Loeb. Podľa neho bol Ogier na štrkovitých a prašných cestách Portugalska neprekonateľný. Ak by však Loeb nebol v prvý súťažný deň stratil trištvrte minúty, mohol byť možno na najvyššom stupienku on. Ale aj s druhým miesto a bodmi do seriálu bol spokojný. Ak doteraz považoval za svojho najväčšieho súpera Fína Hirvonena, po portugalskej rallye za takého považuje svojho mladšieho krajana.

Fordom v kokpite s Hirvonenom ani Latvalom sa nedarí tak ako by si to predstavovali. Vyzerá to tak, ako by ich auto nebolo tak rýchle, aby výkonom mohlo konkurovať perfektným Citroenom. Najmä Hirvonen môže byť veľmi sklamaný, pretože po minuloročnej sezóne, kedy mu len o vlások unikol titul majstra sveta, v tohtoročnej sezóne chcel titul získať. Vyzerá to však tak, že do tohto vlaku už nenastúpi, hoci do konca šampionátu zostáva odjazdiť ešte presná polovica súťaží.

V šampionáte sa pomaly uchytáva aj bývalý majster sveta formuly 1 Kimi Räikkönen. Vyhýbajú sa mu nehody a má aj rýchlosť. V Portugalsku skončil desiaty a rovnakú pozíciu má aj v priebežnom poradí seriálu. Stabilne medzi užšiu svetovú špičku sa v tomto roku radí Petter Solberg vďaka Citroënu C4 WRC. V Portugalsku siahal na tretie miesto, na ktorom bol s malým náskokom Loebov tímový spolujazdec Sordo. Prehnal to však v jednej zo zákrut a skončil až piaty, keď nedosiahol na Sorda a pred neho na štvrtú priečku sa dostal aj dovtedy piaty Hirvonen.

Teraz čaká na pilotov rallye dlhšia prestávka. Šieste podujatie seriálu majstrovstiev sveta sa pôjde až 29. až 31. júla vo Fínsku.