V Portugalsku vyhral Sebastien II. - Ogier

Pondelok, 31 máj 2010

Dvakrát za sebou vyhral šotolinovú rallye v Portugalsku Francúz Sebastien Loeb, vyhrá aj po tretí raz? Suverén predchádzajúcich sezón a najväčší kandidát na titul majstra sveta aj v tomto roku bol v Portugalsku najväčším favoritom, aj keď Fín Hirvonen je majstrom prašných a štrkovitých tratí. Zamiešať karty mohol aj mladý Francúz Sebastien Ogier, ktorý už predchádzajúcu tohtoročnú rallye na Novom Zelande takmer vyhral, zabránila mu v tom len jeho mladícka nerozvážnosť a menej skúseností. O víťazstvo prišiel na posledných metroch poslednej rýchlostnej skúšky. Zaberie naplno v Portugalsku práve on?

Sebastien Ogier
Sebastien Ogier bol v Portugalsku k neprekonaniu, neporazil ani majster sveta Loeb

Dvadsaťšesťročný mladík to tentoraz dokázal a porazil v Portugalsku aj majstra majstrov, svojho krajana Loeba. Pripravil si úžasný víkend po tom, ako perfektnou jazdou počas troch súťažných dní a po 355,3 ostrých kilometroch doviedol svoj Citroën víťazne do cieľa. Bolo to, ako povedal, veľmi ťažké udržať za sebou Loeba. Triumf v Portugalsku je jeho prvým veľkým víťazstvom vo svete veľkých rallye.

Poklonu na adresu víťazného Ogiera vyslovil vedúci jazdec seriálu a obhajca titulu Loeb. Podľa neho bol Ogier na štrkovitých a prašných cestách Portugalska neprekonateľný. Ak by však Loeb nebol v prvý súťažný deň stratil trištvrte minúty, mohol byť možno na najvyššom stupienku on. Ale aj s druhým miesto a bodmi do seriálu bol spokojný. Ak doteraz považoval za svojho najväčšieho súpera Fína Hirvonena, po portugalskej rallye za takého považuje svojho mladšieho krajana.

Fordom v kokpite s Hirvonenom ani Latvalom sa nedarí tak ako by si to predstavovali. Vyzerá to tak, ako by ich auto nebolo tak rýchle, aby výkonom mohlo konkurovať perfektným Citroenom. Najmä Hirvonen môže byť veľmi sklamaný, pretože po minuloročnej sezóne, kedy mu len o vlások unikol titul majstra sveta, v tohtoročnej sezóne chcel titul získať. Vyzerá to však tak, že do tohto vlaku už nenastúpi, hoci do konca šampionátu zostáva odjazdiť ešte presná polovica súťaží.

V šampionáte sa pomaly uchytáva aj bývalý majster sveta formuly 1 Kimi Räikkönen. Vyhýbajú sa mu nehody a má aj rýchlosť. V Portugalsku skončil desiaty a rovnakú pozíciu má aj v priebežnom poradí seriálu. Stabilne medzi užšiu svetovú špičku sa v tomto roku radí Petter Solberg vďaka Citroënu C4 WRC. V Portugalsku siahal na tretie miesto, na ktorom bol s malým náskokom Loebov tímový spolujazdec Sordo. Prehnal to však v jednej zo zákrut a skončil až piaty, keď nedosiahol na Sorda a pred neho na štvrtú priečku sa dostal aj dovtedy piaty Hirvonen.

Teraz čaká na pilotov rallye dlhšia prestávka. Šieste podujatie seriálu majstrovstiev sveta sa pôjde až 29. až 31. júla vo Fínsku.

Výsledky Rallye Portugalska

1. Sebastien OgierCitroen C4 WRC3:51:16,1 hod
2. Sebastien LoebCitroen C4 WRC+ 7,9 s
3. Dani SordoCitroen C4 WRC+ 1:17,6 min
4. Mikko HirvonenFord Focus WRC+ 1:32,0
5. Petter SolbergCitroen C4 WRC+ 1:35,7
6. Matthew WilsonFord Focus WRC+ 7:10,1
7. Mads OstbergSubaru Impreza WRC+ 7:28,3
8. Federico VillagraFord Focus WRC+ 10:36,1
9. Khalid Al QassimiFord Focus+ 10:55,8
10. Kimi RäikkönenCitroen C4 WRC+ 11:34,3

Priebežné poradie jazdcov

1. Sebastien Loeb126 bodov
2. Sebastien Ogier88
3. Mikko Hirvonen76
2. Jari-Matti Latvala72
5. Petter Solberg63
6. Dani Sordo49
7. Matthew Wison38
8. Federico Villagra26
9. Henning Solberg24
10. Kimi Räikkönen15

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroën189 bodov
2. Ford Abu Dhabi163
3. Citroën Junior Team106
4. Stobart Ford84
5. Munchis Ford40

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.