Vo Fínsku kraľoval Hirvonen

Streda, 05 august 2009

Pre ďalšie víťazstvo v seriáli majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach si Mikko Hirvonen odskočil domov do Fínska. Je jeho prvé na domácej fínskej trati. Za svojim cieľom išiel od prvej rýchlostnej skúšky, ani raz nezaváhal a celkom bezpečne porazil päťnásobného majstra sveta Francúza Sebastiena Loeba, ktorý na šotolinových fínskych cestách skončil druhý. Milým prekvapením pre Ford je tretie miesto Jari-Matti Latvalu, ktorý sa tak dostatočne rehabilitoval za školácku chybu z poľskej rallye, keď v záverečnej krátkej RS havaroval a súťaž nedokončil.

Mikko Hirvonen
Hirvonen s Fordom Focus dosiahol vo Fínsku svoje prvé víťazstvo na domácej trati

Mikko Hirvonen, prvý pilot Ford, si po sérii druhých miest z úvodných súťaží seriálu vymenil miesto s Loebom, ktorý vyhrával jednu súťaž za druhou. Potom prišli havárie úradujúceho majstra sveta a bezchybné výkony Hirvonena, ktorý zúročil svoju spoľahlivosť a prevzal vedenie v priebežnom poradí seriálu. Boj o tohtoročného majstra sveta tak znovu nabral na dramatickosti a tak záver seriálu bude ešte veľmi zaujímavý.

Bojovný a tentoraz aj spoľahlivý Latvala ako druhý jazdec tímu Ford odsunul Španiela Daniho Sordu na štvrté miesto. Menej sa vo Fínsku darilo bratom Solbergovcom. Mladší Petter súťaž nedokončil pre problémy s motorom svojej Xsary, druhý z bratov, Henning, mal problém udržať svoje auto na úzkych fínskych štrkových cestách a po haváriách skončil ďaleko vzadu. Piate miesto za Sordom s neuveriteľne malým náskokom troch desatín sekundy obsadil domáci jazdec Matti Rantanen pred minuloročným majstrom sveta z juniorskej kategórie Sebastienom Ogierom z Francúzska. Posledné dve bodované miesta obsadili Fín Jarri Ketomaa a Brit Matthew Wilson. Deviaty bol Al Quassimi a skvelé desiate miesto pre škodovku vybojoval Juho Hänninen na Fabii S2000, ktorý totálne ovládol kategóriu S2000 i skupinu N.

skok na fínskej rallye
Najkrkolomnejší skok na celej fínskej rallye predviedol na jednom z mnohých horizontov mladý Rus Novikov z juniorského tímu Citroënu

Raritou fínskej rallye bola účasť majstra sveta formuly 1 Kimi Räikkönena. Po prvom dni bol so svojim Fiatom Punto S2000 na 17. priečke absolútneho poradia, potom však havaroval a súťaž nedokončil. Podobne skončil aj Rus Novikov z juniorského tímu Citroënu.

Výsledky Rallye Fínska

1. M. Hirvonen/J. LehtinenFord Focus RS WRC 092:50:40,9 hod
2. S. Loeb/D. ElenaCitroën C4 WRC+ 25,1 s
3. J.-M. Latvala/M. AnttilaFord Focus RS WRC 0949,9
4. D. Sordo/M. MartíCitroën C4 WRC+ 1:06,1 min
5. M. Rantanen/M. LukkaFord Focus RS WRC 08+ 4:18,2
6. S. Ogier/ J. IngrassiaCitroën C4 WRC+ 4:18,5
7. J. Ketomaa/M. StenbergSubaru Impreza WRC+ 5:07,5
8. M. Wilson/S. MartinFord Focus RS WRC 08+ 6:33,6
9. K. Al Qassimi/M. OrrFord Focus RS WRC 08+ 12:57,3
10. J. Hännnen/M. MarkkulaŠkoda Fabia S2000+ 14:13,7

Priebežné poradie jazdcov (po 9 z 12 podujatí)

1. M. Hirvonen68 bodov
2. S. Loeb65
3. D. Sordo44
4. J-M Latvala31
5. H. Solberg27
6. P. Solberg25
7. M. Wilson20
8. S. Ogier16
9. F. Villagra14
10. C. Rautenbach8

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroën119 b.
2. Ford105
3. Stobart64
4. Citroën33
5. Munchi's20

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.