Vo Fínsku kraľoval Hirvonen

Streda, 05 august 2009

Pre ďalšie víťazstvo v seriáli majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach si Mikko Hirvonen odskočil domov do Fínska. Je jeho prvé na domácej fínskej trati. Za svojim cieľom išiel od prvej rýchlostnej skúšky, ani raz nezaváhal a celkom bezpečne porazil päťnásobného majstra sveta Francúza Sebastiena Loeba, ktorý na šotolinových fínskych cestách skončil druhý. Milým prekvapením pre Ford je tretie miesto Jari-Matti Latvalu, ktorý sa tak dostatočne rehabilitoval za školácku chybu z poľskej rallye, keď v záverečnej krátkej RS havaroval a súťaž nedokončil.

Mikko Hirvonen
Hirvonen s Fordom Focus dosiahol vo Fínsku svoje prvé víťazstvo na domácej trati

Mikko Hirvonen, prvý pilot Ford, si po sérii druhých miest z úvodných súťaží seriálu vymenil miesto s Loebom, ktorý vyhrával jednu súťaž za druhou. Potom prišli havárie úradujúceho majstra sveta a bezchybné výkony Hirvonena, ktorý zúročil svoju spoľahlivosť a prevzal vedenie v priebežnom poradí seriálu. Boj o tohtoročného majstra sveta tak znovu nabral na dramatickosti a tak záver seriálu bude ešte veľmi zaujímavý.

Bojovný a tentoraz aj spoľahlivý Latvala ako druhý jazdec tímu Ford odsunul Španiela Daniho Sordu na štvrté miesto. Menej sa vo Fínsku darilo bratom Solbergovcom. Mladší Petter súťaž nedokončil pre problémy s motorom svojej Xsary, druhý z bratov, Henning, mal problém udržať svoje auto na úzkych fínskych štrkových cestách a po haváriách skončil ďaleko vzadu. Piate miesto za Sordom s neuveriteľne malým náskokom troch desatín sekundy obsadil domáci jazdec Matti Rantanen pred minuloročným majstrom sveta z juniorskej kategórie Sebastienom Ogierom z Francúzska. Posledné dve bodované miesta obsadili Fín Jarri Ketomaa a Brit Matthew Wilson. Deviaty bol Al Quassimi a skvelé desiate miesto pre škodovku vybojoval Juho Hänninen na Fabii S2000, ktorý totálne ovládol kategóriu S2000 i skupinu N.

skok na fínskej rallye
Najkrkolomnejší skok na celej fínskej rallye predviedol na jednom z mnohých horizontov mladý Rus Novikov z juniorského tímu Citroënu

Raritou fínskej rallye bola účasť majstra sveta formuly 1 Kimi Räikkönena. Po prvom dni bol so svojim Fiatom Punto S2000 na 17. priečke absolútneho poradia, potom však havaroval a súťaž nedokončil. Podobne skončil aj Rus Novikov z juniorského tímu Citroënu.