Vo Fínsku kraľoval Hirvonen

Streda, 05 august 2009

Pre ďalšie víťazstvo v seriáli majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach si Mikko Hirvonen odskočil domov do Fínska. Je jeho prvé na domácej fínskej trati. Za svojim cieľom išiel od prvej rýchlostnej skúšky, ani raz nezaváhal a celkom bezpečne porazil päťnásobného majstra sveta Francúza Sebastiena Loeba, ktorý na šotolinových fínskych cestách skončil druhý. Milým prekvapením pre Ford je tretie miesto Jari-Matti Latvalu, ktorý sa tak dostatočne rehabilitoval za školácku chybu z poľskej rallye, keď v záverečnej krátkej RS havaroval a súťaž nedokončil.

Mikko Hirvonen
Hirvonen s Fordom Focus dosiahol vo Fínsku svoje prvé víťazstvo na domácej trati

Mikko Hirvonen, prvý pilot Ford, si po sérii druhých miest z úvodných súťaží seriálu vymenil miesto s Loebom, ktorý vyhrával jednu súťaž za druhou. Potom prišli havárie úradujúceho majstra sveta a bezchybné výkony Hirvonena, ktorý zúročil svoju spoľahlivosť a prevzal vedenie v priebežnom poradí seriálu. Boj o tohtoročného majstra sveta tak znovu nabral na dramatickosti a tak záver seriálu bude ešte veľmi zaujímavý.

Bojovný a tentoraz aj spoľahlivý Latvala ako druhý jazdec tímu Ford odsunul Španiela Daniho Sordu na štvrté miesto. Menej sa vo Fínsku darilo bratom Solbergovcom. Mladší Petter súťaž nedokončil pre problémy s motorom svojej Xsary, druhý z bratov, Henning, mal problém udržať svoje auto na úzkych fínskych štrkových cestách a po haváriách skončil ďaleko vzadu. Piate miesto za Sordom s neuveriteľne malým náskokom troch desatín sekundy obsadil domáci jazdec Matti Rantanen pred minuloročným majstrom sveta z juniorskej kategórie Sebastienom Ogierom z Francúzska. Posledné dve bodované miesta obsadili Fín Jarri Ketomaa a Brit Matthew Wilson. Deviaty bol Al Quassimi a skvelé desiate miesto pre škodovku vybojoval Juho Hänninen na Fabii S2000, ktorý totálne ovládol kategóriu S2000 i skupinu N.

skok na fínskej rallye
Najkrkolomnejší skok na celej fínskej rallye predviedol na jednom z mnohých horizontov mladý Rus Novikov z juniorského tímu Citroënu

Raritou fínskej rallye bola účasť majstra sveta formuly 1 Kimi Räikkönena. Po prvom dni bol so svojim Fiatom Punto S2000 na 17. priečke absolútneho poradia, potom však havaroval a súťaž nedokončil. Podobne skončil aj Rus Novikov z juniorského tímu Citroënu.

Výsledky Rallye Fínska

1. M. Hirvonen/J. LehtinenFord Focus RS WRC 092:50:40,9 hod
2. S. Loeb/D. ElenaCitroën C4 WRC+ 25,1 s
3. J.-M. Latvala/M. AnttilaFord Focus RS WRC 0949,9
4. D. Sordo/M. MartíCitroën C4 WRC+ 1:06,1 min
5. M. Rantanen/M. LukkaFord Focus RS WRC 08+ 4:18,2
6. S. Ogier/ J. IngrassiaCitroën C4 WRC+ 4:18,5
7. J. Ketomaa/M. StenbergSubaru Impreza WRC+ 5:07,5
8. M. Wilson/S. MartinFord Focus RS WRC 08+ 6:33,6
9. K. Al Qassimi/M. OrrFord Focus RS WRC 08+ 12:57,3
10. J. Hännnen/M. MarkkulaŠkoda Fabia S2000+ 14:13,7

Priebežné poradie jazdcov (po 9 z 12 podujatí)

1. M. Hirvonen68 bodov
2. S. Loeb65
3. D. Sordo44
4. J-M Latvala31
5. H. Solberg27
6. P. Solberg25
7. M. Wilson20
8. S. Ogier16
9. F. Villagra14
10. C. Rautenbach8

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroën119 b.
2. Ford105
3. Stobart64
4. Citroën33
5. Munchi's20

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc.com
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.