Wales ukončil seriál WRC

Utorok, 19 november 2013

Záverečné podujatie seriálu majstrovstiev sveta rallye WRC vyhral nový majster sveta Sebastien Ogier pred Jari-Matti Latvalom. Tretí skončil Belgičan Thierry Neuville, ktorý sa stal aj novým vicemajstrom svete.

Rallye Wales 2013
Britský jazdec z katarského M-Sportu na Forde Fiesta WRC pri jednom z mála skokov

Sebastien Ogier už ako nový majster sveta vyhral waleskú rallye celkom jasne, aj keď pred Latvalom mal v cieli náskok len necelých 22 sekúnd. Pred tretím Neuvilleom však už takmer jeden a pol minúty. Ogier vyhral z celkových 21 rýchlostných skúšok až deväť. Latvala bol úspešný päťkrát, Neuville trikrát, Mikkelsen vyhral dve a Sordo s Östbergom po jednej rýchlostnej skúške.

Fín Hirvonen ani Poliak Kubica nevyhrali žiadnu rýchlostnú skúšku, navyše obaja súťaž nedokončili. Kubica pre veľmi nepríjemnú haváriu, keď po krkolomných kotrmelcoch skončil medzi stromami, našťastie sa on ani spolujazdec Talian Michele Ferrara nezranili. Je to ďalšia vážna havária Poliaka po tej, ktorú mal vo februári 2011 – vtedy za volantom Fabie S2000. Teraz to bol továrenský Citroën DS3, s ktorým jazdil po prvý raz.

Tretím miestom si Belgičan Thierry Neuvelle zabezpečil titul vicemajstra sveta. Je to výborná vizitka pred tým, ako sa v budúcej sezóne posadí za volant nového Hyundaia i20 WRC, v ktorého tíme bude jazdcom číslom jeden. Tretí v seriáli je Ogierov tímový partner z Volkswagenu, Fín Jari-Matti Latvala. Hirvonen, na ktorého v tejto sezóne vsadil továrenský tím Citroënu, skončil v seriáli až štvrtý a určite svojich šéfov nepotešil.

Výborne si počas celej sezóny viedol český jazdec Martin Prokop na Forde Fiesta WRC. Až na jedno podujatie, na ktorých sa zúčastnil, v každom bodoval a v konečnom poradí mu patrí prekrásna šiesta pozícia.

Výsledky Rallye Wales

1. Sebastien OgierFranc./VW Polo-R3:03:36,7 hod
2. Jari-Matti LatvalaFín./VW Polo-R+21,8 s
3. Thierry NeuvilleBelg./Ford Fiesta RS+1:24,5 min
4. Mads ÖstbergNór./Ford Fiesta RS+1:48,2
5. Andreas MikkelsenNór./VW Polo-R+2:03,4
6. Martin ProkopČR/Ford Fiesta RS+7:37,5

Konečné poradie jazdcov (po 13 podujatiach)

1. Sebastien Ogier290 bodov
2. Thierry Neuville176
3. Jari-Matti Latvala162
4. Mikko Hirvonen126
5. Dani Sordo123
6. Mads Östberg102

Konečné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Volkswagen425 bodov
2. Citroën280
3. Katar M-Sport192

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.