Wales ukončil seriál WRC

Utorok, 19 november 2013

Záverečné podujatie seriálu majstrovstiev sveta rallye WRC vyhral nový majster sveta Sebastien Ogier pred Jari-Matti Latvalom. Tretí skončil Belgičan Thierry Neuville, ktorý sa stal aj novým vicemajstrom svete.

Rallye Wales 2013
Britský jazdec z katarského M-Sportu na Forde Fiesta WRC pri jednom z mála skokov

Sebastien Ogier už ako nový majster sveta vyhral waleskú rallye celkom jasne, aj keď pred Latvalom mal v cieli náskok len necelých 22 sekúnd. Pred tretím Neuvilleom však už takmer jeden a pol minúty. Ogier vyhral z celkových 21 rýchlostných skúšok až deväť. Latvala bol úspešný päťkrát, Neuville trikrát, Mikkelsen vyhral dve a Sordo s Östbergom po jednej rýchlostnej skúške.

Fín Hirvonen ani Poliak Kubica nevyhrali žiadnu rýchlostnú skúšku, navyše obaja súťaž nedokončili. Kubica pre veľmi nepríjemnú haváriu, keď po krkolomných kotrmelcoch skončil medzi stromami, našťastie sa on ani spolujazdec Talian Michele Ferrara nezranili. Je to ďalšia vážna havária Poliaka po tej, ktorú mal vo februári 2011 – vtedy za volantom Fabie S2000. Teraz to bol továrenský Citroën DS3, s ktorým jazdil po prvý raz.

Tretím miestom si Belgičan Thierry Neuvelle zabezpečil titul vicemajstra sveta. Je to výborná vizitka pred tým, ako sa v budúcej sezóne posadí za volant nového Hyundaia i20 WRC, v ktorého tíme bude jazdcom číslom jeden. Tretí v seriáli je Ogierov tímový partner z Volkswagenu, Fín Jari-Matti Latvala. Hirvonen, na ktorého v tejto sezóne vsadil továrenský tím Citroënu, skončil v seriáli až štvrtý a určite svojich šéfov nepotešil.

Výborne si počas celej sezóny viedol český jazdec Martin Prokop na Forde Fiesta WRC. Až na jedno podujatie, na ktorých sa zúčastnil, v každom bodoval a v konečnom poradí mu patrí prekrásna šiesta pozícia.

Výsledky Rallye Wales

1. Sebastien OgierFranc./VW Polo-R3:03:36,7 hod
2. Jari-Matti LatvalaFín./VW Polo-R+21,8 s
3. Thierry NeuvilleBelg./Ford Fiesta RS+1:24,5 min
4. Mads ÖstbergNór./Ford Fiesta RS+1:48,2
5. Andreas MikkelsenNór./VW Polo-R+2:03,4
6. Martin ProkopČR/Ford Fiesta RS+7:37,5

Konečné poradie jazdcov (po 13 podujatiach)

1. Sebastien Ogier290 bodov
2. Thierry Neuville176
3. Jari-Matti Latvala162
4. Mikko Hirvonen126
5. Dani Sordo123
6. Mads Östberg102

Konečné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Volkswagen425 bodov
2. Citroën280
3. Katar M-Sport192

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5