Wales ukončil seriál WRC

Utorok, 19 november 2013

Záverečné podujatie seriálu majstrovstiev sveta rallye WRC vyhral nový majster sveta Sebastien Ogier pred Jari-Matti Latvalom. Tretí skončil Belgičan Thierry Neuville, ktorý sa stal aj novým vicemajstrom svete.

Rallye Wales 2013
Britský jazdec z katarského M-Sportu na Forde Fiesta WRC pri jednom z mála skokov

Sebastien Ogier už ako nový majster sveta vyhral waleskú rallye celkom jasne, aj keď pred Latvalom mal v cieli náskok len necelých 22 sekúnd. Pred tretím Neuvilleom však už takmer jeden a pol minúty. Ogier vyhral z celkových 21 rýchlostných skúšok až deväť. Latvala bol úspešný päťkrát, Neuville trikrát, Mikkelsen vyhral dve a Sordo s Östbergom po jednej rýchlostnej skúške.

Fín Hirvonen ani Poliak Kubica nevyhrali žiadnu rýchlostnú skúšku, navyše obaja súťaž nedokončili. Kubica pre veľmi nepríjemnú haváriu, keď po krkolomných kotrmelcoch skončil medzi stromami, našťastie sa on ani spolujazdec Talian Michele Ferrara nezranili. Je to ďalšia vážna havária Poliaka po tej, ktorú mal vo februári 2011 – vtedy za volantom Fabie S2000. Teraz to bol továrenský Citroën DS3, s ktorým jazdil po prvý raz.

Tretím miestom si Belgičan Thierry Neuvelle zabezpečil titul vicemajstra sveta. Je to výborná vizitka pred tým, ako sa v budúcej sezóne posadí za volant nového Hyundaia i20 WRC, v ktorého tíme bude jazdcom číslom jeden. Tretí v seriáli je Ogierov tímový partner z Volkswagenu, Fín Jari-Matti Latvala. Hirvonen, na ktorého v tejto sezóne vsadil továrenský tím Citroënu, skončil v seriáli až štvrtý a určite svojich šéfov nepotešil.

Výborne si počas celej sezóny viedol český jazdec Martin Prokop na Forde Fiesta WRC. Až na jedno podujatie, na ktorých sa zúčastnil, v každom bodoval a v konečnom poradí mu patrí prekrásna šiesta pozícia.

Výsledky Rallye Wales

1. Sebastien OgierFranc./VW Polo-R3:03:36,7 hod
2. Jari-Matti LatvalaFín./VW Polo-R+21,8 s
3. Thierry NeuvilleBelg./Ford Fiesta RS+1:24,5 min
4. Mads ÖstbergNór./Ford Fiesta RS+1:48,2
5. Andreas MikkelsenNór./VW Polo-R+2:03,4
6. Martin ProkopČR/Ford Fiesta RS+7:37,5

Konečné poradie jazdcov (po 13 podujatiach)

1. Sebastien Ogier290 bodov
2. Thierry Neuville176
3. Jari-Matti Latvala162
4. Mikko Hirvonen126
5. Dani Sordo123
6. Mads Östberg102

Konečné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Volkswagen425 bodov
2. Citroën280
3. Katar M-Sport192

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.