Wales ukončil seriál WRC

Utorok, 19 november 2013

Záverečné podujatie seriálu majstrovstiev sveta rallye WRC vyhral nový majster sveta Sebastien Ogier pred Jari-Matti Latvalom. Tretí skončil Belgičan Thierry Neuville, ktorý sa stal aj novým vicemajstrom svete.

Rallye Wales 2013
Britský jazdec z katarského M-Sportu na Forde Fiesta WRC pri jednom z mála skokov

Sebastien Ogier už ako nový majster sveta vyhral waleskú rallye celkom jasne, aj keď pred Latvalom mal v cieli náskok len necelých 22 sekúnd. Pred tretím Neuvilleom však už takmer jeden a pol minúty. Ogier vyhral z celkových 21 rýchlostných skúšok až deväť. Latvala bol úspešný päťkrát, Neuville trikrát, Mikkelsen vyhral dve a Sordo s Östbergom po jednej rýchlostnej skúške.

Fín Hirvonen ani Poliak Kubica nevyhrali žiadnu rýchlostnú skúšku, navyše obaja súťaž nedokončili. Kubica pre veľmi nepríjemnú haváriu, keď po krkolomných kotrmelcoch skončil medzi stromami, našťastie sa on ani spolujazdec Talian Michele Ferrara nezranili. Je to ďalšia vážna havária Poliaka po tej, ktorú mal vo februári 2011 – vtedy za volantom Fabie S2000. Teraz to bol továrenský Citroën DS3, s ktorým jazdil po prvý raz.

Tretím miestom si Belgičan Thierry Neuvelle zabezpečil titul vicemajstra sveta. Je to výborná vizitka pred tým, ako sa v budúcej sezóne posadí za volant nového Hyundaia i20 WRC, v ktorého tíme bude jazdcom číslom jeden. Tretí v seriáli je Ogierov tímový partner z Volkswagenu, Fín Jari-Matti Latvala. Hirvonen, na ktorého v tejto sezóne vsadil továrenský tím Citroënu, skončil v seriáli až štvrtý a určite svojich šéfov nepotešil.

Výborne si počas celej sezóny viedol český jazdec Martin Prokop na Forde Fiesta WRC. Až na jedno podujatie, na ktorých sa zúčastnil, v každom bodoval a v konečnom poradí mu patrí prekrásna šiesta pozícia.

Výsledky Rallye Wales

1. Sebastien OgierFranc./VW Polo-R3:03:36,7 hod
2. Jari-Matti LatvalaFín./VW Polo-R+21,8 s
3. Thierry NeuvilleBelg./Ford Fiesta RS+1:24,5 min
4. Mads ÖstbergNór./Ford Fiesta RS+1:48,2
5. Andreas MikkelsenNór./VW Polo-R+2:03,4
6. Martin ProkopČR/Ford Fiesta RS+7:37,5

Konečné poradie jazdcov (po 13 podujatiach)

1. Sebastien Ogier290 bodov
2. Thierry Neuville176
3. Jari-Matti Latvala162
4. Mikko Hirvonen126
5. Dani Sordo123
6. Mads Östberg102

Konečné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Volkswagen425 bodov
2. Citroën280
3. Katar M-Sport192

Autor: J. Goldberger
Foto: wrc
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.