WRC: v Grécku Ogier porazil Loeba

Utorok, 21 jún 2011

Víťazom siedmeho podujatia majstrovstiev sveta WRC, Rallye Akropolis, je Francúz Sebastien Ogier na Citroëne, keď dokázal poraziť svojho krajana Sebastiena Loeba i Fína Mikko Hirvonena.

Sebastien Ogier
Takýchto skokov musel víťaz gréckej rallye S. Ogier zvládnuť nespočetné množstvo

Francúz Sebastien Ogier na Citroëne porazil na rallye pod Akropolisom na kamenistej a prašnej trati o 10,5 sekundy svojho krajana Sebastiena Loeba, sedemnásobného majstra sveta (tituly získal nepretržite v rokoch 2004 až 2010), ktorý jazdí na aute rovnakej značky. Mladší z Francúzov, ktorý po druhej sobotňajšej etape zaostával za Loebom o vyše dve sekundy, bol v nedeľu od skúsenejšieho a rutinovanejšieho krajana rýchlejší a zvíťazil.

Tretie miesto si vybojoval druhý jazdec priebežného poradia a už roky najväčší Loebov konkurent v boji o titul majstra sveta, Fín Mikko Hirvonen na Forde. Hirvonen aj v Grécku podkuroval Loebovi, nakoniec však mu k druhému miestu chýbali tri sekundy.

Sebastien Ogier
Sympatický 27ročný Francúz S. Ogier jazdiaci na Citroëne DS3, víťaz Rallye Akropolis

Pre dvadsaťsedemročného Ogiera je víťazstvo pod Akropolou piatym triumfom v kariére na tratiach WRC, podujatiach majstrovstiev sveta. V cieli povedal, že zvíťaziť v Grécku nebolo jednoduché. Po počiatočných problémoch však našiel správny rytmus, ponúkanú šancu využil a nie po prvý raz tak odsunul svojho krajana Sebastiena Loeba za seba.

Pre Loeba bolo druhé miesto v Grécku jeho jubilejným stým pódiovým umiestnením, pričom na najvyšší stupienok sa postavil až 65 krát.

Sébastien Loeb a Sebastien Ogier
Pripime si, vraví Loeb. Prečo nie, odpovie Ogier. Nabudúce si poradie možno vymenia.

Mimoriadnu pozornosť si zasluhuje výkon Fína J. Hanninena, ktorý so Škodou Fabia S2000, teda nie s autom kategórie WRC, obsadil v Grécku vynikajúce ôsme miesto hneď za bývalým majstrom sveta formuly 1 Kimim Räikkonenom. Továrenskému jazdcovi tímu Škoda patrí v priebežnom poradí seriálu WRC jedenásta priečka. Okrem toho J. Hanninen vyhral v Grécku kategóriu PWRC a v nej je priebežným lídrom.

Napriek "len" druhému miestu na Rallye Akropolis si aktuálny majster sveta Loeb upevnil vedúcu pozíciu v priebežnom poradí majstrovstiev sveta. Jazdec, ktorý 26. februára tohto roku oslávil svoje 37. narodeniny, má na čele priebežného poradia 17bodový náskok pred Mikkom Hirvonenom. Tretí je víťaz z Grécka Sebastian Ogier, ktorý stráca na Loeba 22 bodov.

Juha Hanninen
Fínsky jazdec v službách českej Škody, Juha Hanninen, bodoval v Grécku hneď dvakrát - medzi jazdcami WRC za ôsme miesto a zvíťazil v kategórii PWRC

V pohári konštruktérov je na čele tím Citroën s náskokom až 55 bodov pred tímom Ford. Tretie miesto patrí tímu Ford Stobart.

Seriál majstrovstiev sveta WRC bude mať najbližšie pokračovanie 28. až 30. júla podujatím Rallye Fínsko.

Výsledky Rallye Akropolis

1. Sébastien OgierFranc./Citroën DS34:04:44,3 hod
2. Sébastien LoebFranc./Citroën DS3+10,5 s
3. Mikko HirvonenFín./Ford Fiesta RS+13,5
4. Petter SolbergNór./Citroën DS3+38,8
5. Henning SolbergNór./Ford Fiesta RS+5:24,7 min
6. Matthew WilsonV. Brit./Ford Fiesta RS+6:54,7
7. K. RäikkonenFín./ Citroën DS3+8:29,5
8. J. HanninenFín./ Citroën+11:34,8
9. J. LatvalaFín./Ford Fiesta RS+13:08,8
10. D. KuipersNem./Ford Fiesta+15:10,1
11. B. SousaPortug./Ford Fiesta+16:29,3
12. M. ÖstbergNór./Ford Fiesta+17:17,4

Priebežné poradie v seriáli WRC (po 7 z 13 podujatí)

1. Sébastien Loeb146 bodov
2. Mikko Hirvonen129
3. Sébastien Ogier124
4. Jari-Matti Latvala76
5. Petter Solberg73
6. M. Ostberg48
7. M. Wilson36
8. K. Räikkonen24
9. H. Solberg20
10. F. Villagra20
11. J. Hanninen12
12.D. Sordo8

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroën250 bodov
2. Ford195
3. Ford Stobart87

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.