Fiat Linea - sedan elegán

Streda, 26 marec 2008

Linea je jedným z modelov, ktorými sa Fiat vracia na bojiská o svetové trhy. Je odpoveďou na globálne modely iných značiek, ktorých úlohou je dobývať svet. A práve o to sa usiluje aj Fiat Linea.

TEST Fiat Linea 1,4 T-Jet

Fiat Linea Fiat Linea

Prvý raz sa Linea predstavila svetu v závere roka 2006 na autosalóne v Istanbule. V rodnom liste bude mať zapísané ako rodisko tureckú Bursu, aj keď po rodičoch má talianske občianstvo. V Turecku sa bude spočiatku vyrábať pre európske i mimoeurópske trhy v predpokladanom množstve približne 60 tisíc kusov ročne. Neskôr sa výroba modelu Linea, ktorý má byť globálnym modelom, rozšíri aj do ďalších štátov, okrem iných do Brazílie, Indie a Ruska. Do predaja uviedol Fiat model Linea v druhej polovici minulého roka.

Fiat Linea Fiat Linea

Model Linea je významným medzníkom v stratégii automobilky Fiat, a to z viacerých dôvodov. Tento vyvážený sedan je postavený na báze Fiata Grande Punto. Predĺžený rázvor na 2603 mm v kombinácii s dĺžkou 4560 mm robí z modelu Linea elegantný sedan. Fiat na rozdiel od iných automobilových výrobcov postupoval pri "prestavbe" hatchbacku na sedan decentne a s veľkým citom pre harmóniu. Na elegantnom sedane preto ťažko rozpoznať, že vznikol z hatchbacku, čo o iných sedanoch postavených touto cestou sa to povedať nedá. Najmä preto je Linea iný, a bez zveličovania, mimoriadne vydarený model.

Fiat Linea Fiat Linea

Fiat Linea je dlhý 4,56 metra, široký 1,73 metra, má výšku 1,5 metra (čo sú rozmery takmer zhodné so Škodou Octavia II) a do jeho úložného priestoru sa vojde 500 litrov batožín. Pri pohľade na tento sedan by iba málokoho napadlo hľadať súvislosť medzi ním a Fiatom Punto. Takže o Linei môžeme hovoriť ako o veľmi vydarenom diele, ktorý svojimi rozmermi konkuruje aj sedanu Ford Focus, skvele zapadá do nižšej strednej triedy a rád by sa stal po Punte druhým najpredávanejším Fiatom. Aj preto ho do tvrdého boja o zákazníka dobre vyzbrojili. Platí to o kvalite použitých materiálov rovnako ako o dielenskom spracovaní.

Fiat Linea Fiat Linea

Testovaný automobil patril z ponuky modelu Linea k tým stredne drahým, takže okrem luxusnejšieho dvojfarebného interiéru mal viacero ďalších nadštandardných prvkov výbavy. Napríklad dvojzónovú automatickú klimatizáciu, rádio s CD a MP3 prehrávačom. Z bezpečnostných prvkov šesť airbagov, protiblokovací brzdový systém ABS, stabilizačný systém ESP. Vyzbrojený bol aj komunikačným systémom Blue and Me, ktorý slúži na prepojenie mobilného telefónu so zabudovanou audiosústavou a v poruke bol aj vstup USB.

Priestor na predných a zadných sedadlách vyhovuje tomuto rodinne zameranému automobilu. Polohu sedenia za volantom si môže každý vodič prispôsobiť individuálne, čo mu dovoľuje rozsah nastavenia volantu i sedadla. Tak, aby mal pohodlie, ale aj dobrý výhľad na všetky strany. Rodinnému zameraniu je prispôsobený aj batožinový priestor s objemom 500 litrov, ktorý v prípade potreby možno zväčšiť sklopením zadných sedadiel. Takto vzniknutý priestor s takmer rovným dnom je aj vzhľadom na pomerne veľký spojovací otvor dobre využiteľný.

Fiat Linea Fiat Linea

Pod kapotou testovaného modelu Fiat Linea bol preplňovaný benzínový štvorvalec s objemom 1,4 litra s výkonom 120 koní. Dojem z jazdy s týmto motorom nás potešil. Už od 1900 otáčok je ochotný poriadne zabrať, od týchto otáčok už s podporou turbodúchadla (kompresor?). Má tichý a kultivovaný chod a neobťažuje svojim zvukovým prejavom ani pri vyšších otáčkach. Motor sa veľmi ochotne vytáča až k maximálnym otáčkam a je vždy pripravený odovzdať pri akcelerácii alebo rýchlej jazde všetkých svojich 120 koní a 206 Nm.

Pre tých, ktorí obľubujú naftové motory, ponúka Linea štvorvalcový turbodiesel s objemom 1,3 litra a výkonom 90 koní. Tretím alternatívnym motorom je atmosférický benzínový štvorvalec s objemom 1,4 litra a výkonom 90 koní. My by sme však určite volili "náš" benzínový turbomotor 1,4 litra: pre jeho 120 koní a dynamickú jazdu, kultivovaný a tichý chod v celom režime otáčok, ale aj pre svoju úspornosť.

Fiat Linea Fiat Linea

Spokojní počas testu sme boli aj so spotrebou. Najnižšia pri dodržiavaní rýchlostných limitov a bez prudkého zrýchľovania po cestách s vynechaním diaľnic činila 5,7 litrov benzínu Natural na sto kilometrov. Na trase s diaľničnými úsekmi sme namerali spotrebu 6,5 l/100 km. Celková spotreba počas testu bola vynikajúca – len 7,3 l/100 km. Najviac ju ovplyvnili merania pružného zrýchľovania, jazda na krátke vzdialenosti a jazda v meste. K nízkej spotreba prispieva svojim dielom aj dobre odstupňovaná päťstupňová prevodovka. Radila síce ľahko a presne, nie však precízne.

Fiatu sa model Linea vydaril. Je to veľmi elegantný automobil. Napriek tomu, že vznikol na báze hatchbacku, ale na rozdiel od niektorých konkurenčných modelov, ktoré vznikali podobne z hatchbackov, je Linea proti nim trieda. Práve preto si Fiat za tento model vyslúžil veľkú pochvalu a uznanie.

Fiat Linea Fiat Linea

Páčilo sa

 • dizajn karosérie
 • jedinečný bočný profil
 • priestranný a pohodlný interiér
 • výkonný a kultivovaný motor
 • jazdné a dynamické vlastnosti
 • batožinový priestor
 • priaznivá cena

Mohlo by byť lepšie

 • presnejšie radenie
 • zatváranie batožinového priestoru

Najdôležitejšie údaje

Motor radový štvorvalec, benzín, turbo, 1368 cm³
Výkon 120 k (88 kW) pri 5000 ot/min
Krút. moment 206 Nm pri 2500 ot/min
Spotreba komb. 6,8 l/100 km
Emisie CO2 159 g/km
Prevodovka 5stupňová manuálna
Naj. rýchlosť 195 km/h
0 – 100 km/h 9,0 s
Hmotnosť 1275 kg

Cena

najnižšia modelu 376 900 Sk* (1,4 77 k Active)
testovaný model 481 900 Sk* (1,4 T-JET 120 k Dynamic)

* akčné ceny

Namerané hodnoty

Prevod. stupeň2345
50 – 80 km/h5,16,4
80 – 110 km/h4,99,1
60 - 90 km/h4,76,7
90 - 120 km/h7,28,7
60 km/h4450270019501500
90 km/h400029502200
130 km/h3200
Max. rých. km/h (pri 6400 ot/min)90140

Spotreba počas testu: 7,3 l/100 km

Bezpečnosť

 • ABS + EBD (elektronický rozdelovač brzdnej sily)
 • ESP + ASR / MSR, HBA a Hill Holder
 • Airbag vodiča a spolujazdca
 • Bočné airbagy vpredu
 • Okenné airbagy
 • Predné hmlové svetlomety

Komfort

 • Klimatizácia
 • Výškovo a osovo nastaviteľný volant
 • Posilňovač riadenia
 • Centrálne zamykanie
 • Výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča
 • Palubný počítač
 • Centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním
 • Automatická klimatizácia s peľovým filtrom
 • Elektricky ovládané vonkajšie spätné zrkadlá s vyhrievaním
 • Ovládanie autorádia na volante
 • Autorádio s CD prehrávačom
 • Blue and Me hands-free s technológiou Bluetooth,
 • Blueand Me hands-free s technológiou Bluetooth, ovládanie na volante 8 tlačidiel, jazyk
 • anglický, nemecký alebo poľský
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Komentáre
Váš test je prvý v ktorom chválite spotrebu benzínu.Pri teste v Pravde zosmiešnili údaje výrobcu, ktoré je možné dosiahnúť len "dolu kopcom a s vetrom v chrbte" a aj pri ekonomickej jazde sa vraj nedá jazdiť za menej ako 8 litrov a v meste za 10 litrov.
Autorevue zase na okreskách 9,5 l pri "aktívnej jazde" a na dialnici 10,3 l pri dodržiavaní rýchlosti,pri úspornej jazde 8 l.
Čo si z toho má vybrať záujemca o toto auto pri dnešných cenách benzínu?
Pridal Juraj v piatok 11 júla 2008 o 23:36
ja mám 1,4 t-jet. spotreba je taká, ako píše pravda. ale auto má len pár tisíc najazdené. nerozumiem výsledkom tohto testu ohľadom spotreby ani ja ako majiteľ auta.
Pridal ja v sobotu 08 novembra 2008 o 21:11
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."