Mazda 3: šťuka z japonského rybníka

Sobota, 20 október 2007

Klasický sedan s príťažlivým charakterom a výborným motorom.

TEST: Mazda 3 1,6 CE

Mazda 3 Mazda 3 Mazda 3

Mazda vždy vsádzala viac na konvenčnosť ako na extravaganciu. Platí to aj o jej modeloch pre Európu. Typickým predstaviteľom tento filozofie je sedan nižšej strednej triedy Mazda 3, ktorá sa k nám dostala vo faceliftovanej podobe. Zmeny na karosérii nie sú príliš výrazné, a tak laik len ťažko rozpoznáva pôvodný model od nového. My sme testovali model s benzínovým motorom objemu 1,6 litra v základnej výbave CE, ktorý sa predáva za 539 900 korún.

Mazda 3 patrí k najdlhším sedanom nižšej strednej triedy a z toho sa odvíja aj vnútorný priestor. Po facelifte vyzerá dynamickejšia a elegantnejšia najmä vďaka pozmeneným nárazníkom, maske chladiča a novým hmlovkám. V interiéri je to nový materiál na čalúnení sedadiel a výplni dverí. Menšie zmeny sú aj na podvozku a odpružení, zlepšilo sa odhlučnenie a lepšie je vystužená karoséria.

Mazda 3 Mazda 3

Bočná silueta vzhľadom na silne klesajúcu strechu pripomína kupé, druhý pár dverí však jasne identifikuje karosériu sedan. Kabína je vďaka veľkému rázvoru 2640 mm priestranná a je v nej dosť miesta vzadu aj pre ľudí vyšších postáv. Menej náročných uspokojí aj veľkosť batožinového priestoru 413 litrov. Nepraktické je však otváranie veka batožinového priestoru. Otvára sa stlačením zámku a chýba akékoľvek madlo, takže pri otváraní i zatváraní dochádza ku kontaktu s karosériou a znečisteniu rúk. Naopak – pochvalu vyslovujeme viacprvkovému závesu veka batožinového priestoru.

Mazda 3 Mazda 3

Interiér je príťažlivý napriek svojej jednoduchosti. Predné sedadlá sú dostatočne pohodlné veľkosťou sedacej i operadlovej časti. Páčilo sa nám aj usporiadanie ovládacích prvkov a ich rozmiestnenie. Prakticky riešená je palubná doska s hlboko zapustenými prístrojmi, horšia je však ich čitateľnosť pri protisvetle. Kvalita spracovania palubnej dosky je na dobrej úrovni, celkovú úroveň však znižujú použité tvrdé plasty.

Perfektnú prácu odvádza podvozok, aj keď jazdné vlastnosti nestráži ani stabilizačný ani protipreklzový systém. Riadenie je až ukážkovo presné. Brzdy s ABS a brzdovým asistentom reagujú rýchlo a veľmi účinne, a ani pri opakovanom brzdení sa ich účinok nezmenšuje. Automobil sa ani v rýchlych a prudkých zákrutách viditeľne nenakláňa a nevadia mu ani priečne nerovnosti či výtlky, za čo mazda vďačí aj pneumatikám s vyšším profilovým číslom 65 na 15palcových ráfkoch.

Mazda 3 Mazda 3

Výnimočnú pochvalu si zasluhuje motor s objemom 1,6 litra. Výkon 105 koní dosiahne pri 6000 otáčkach a najvyšší krútiaci moment 145 Nm pri 4000 otáčkach. Ochotne sa však vytočí až do šesť a pol tisíc a obmedzovač otáčok sa zapne o dvesto otáčok vyššie. Už od troch tisíc je však veľmi agilný, od štyroch tisíc už doslova ostrý. Prenos výkonu a krútiaceho momentu na kolesá dobre zvláda päťstupňová prevodovka s ručným a veľmi presným radením. Prevodovka si zasluhuje pochvalu aj za perfektné odstupňovanie. Poteší aj mimoriadne sympatický zvukový prejav motora, ktorý zvyšovanie otáčok sprevádza.

Stopäť koní atmosférického štvorvalca dokáže pekne zrýchliť pomerne ľahký automobil. Poteší aj to, že na bežné cestovanie má motor ťah už od dvetisíc otáčok. S tým súvisí aj komfort cestovania, kedy v kabíne auta motor takmer nepočuť a začíname ho vnímať až pri vyšších otáčkach. Ale súvisí to aj so spotrebou. Pri bežnej jazde sa pohybuje okolo šesť až šesť a pol litra a nad sedem litrov stúpne až pri ostrejšej športovej jazde. My sme počas testu mali priemernú spotrebu 7,2 l/100 km, čo považujeme za veľmi solídny priemer.

Mazda 3 Mazda 3

Až na maličkosti, ktoré sme spomenuli, je Mazda 3 s motorom 1.6 litra takmer ideálnym sedanom nižšej strednej triedy. Najmä pre toho, kto chce mať dynamické auto so stredne silným benzínovým motorom, pomerne veľkým vnútorným priestorom, výbornými jazdnými vlastnosťami a nižšou spotrebou, a nepotrpí si na vysoký komfort a špičkovú výbavu, ktorú nami testovaný automobil nemal. Aj tu však existuje jednoduché riešenie: stačí siahnuť po komfortnejšej výbave, ale aj hlbšie do peňaženky.

Páčilo sa

  • Dizajn karosérie
  • Výborný podvozok
  • Priestranný interiér
  • Dynamický a pružný motor
  • Jazdné vlastnosti
  • Kvalitne spracovaný interiér

Mohlo by byť lepšie

  • Otváranie batožinového priestoru
  • Plasty palubnej dosky

Najdôležitejšie údaje

Motor radový štvorvalec, benzín, 1598 cm3
Výkon 105 k (77 kW) pri 6000 ot/min
Krút. moment 145 Nm pri 4000 ot/min
Spotreba komb. 6,9 l/100 km
Emisie CO2 162 g/km
Prevodovka 5stup. manuál
Naj. rýchlosť 185 km/h
Zrých. 0-100 km/h 11,2 s
Hmotnosť 1180 kg

Cena

zákl. model 1,4 CE 499 900 Sk
testovaný model 1,6 CE 539 900 Sk

Namerané hodnoty

Prevod. stupeň2345
60 – 90 km/h4,96,8
80 – 120 km/h9,711,9
60 km/h280021001750
90 km/h32002750
130 km/h4000
Max. rých. km/h98140

Spotreba l/100 km: 7,2

Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.