Minitest: Citroën C3 Picasso - štyri metre a dosť

Štvrtok, 07 január 2010

Citroën C3 Picasso je po Xsare Picasso, C4 Picasso a Grand C4 Picasso štvrtým krabicovitým (namiesto spisovnejšieho, ale neľúbozvučne znejúceho – škatuľovitým) Citroënom, najmladším MPV francúzskej automobilky. Postavené je na báze malého automobilu segmentu B. Je nielen najsympatickejším a najpraktickejším Picassom, ale aj jedným z najštýlovejších MPV. Dôvod? Citroënu sa podarilo vytvoriť nadpriemerne vysokú a širokú karosériu s veľkým objemom a unikátnymi dizajnérskymi tvarmi.

Citroën C3 Picasso
Citroën C3 Picasso zaujme zvonku predovšetkým svojim unikátnym dizajnom

Svojou šírkou 177 cm a výškou 163 cm pri celkovej dĺžke 408 cm má C3 Picasso úžasný vnútorný priestor a v premávke výbornú manévrovateľnosť, na dlhších trasách vysoký jazdný komfort a ľahké parkovanie v meste. Navyše – ani pri menších vonkajších rozmeroch nestráca nič z veľkosti kufra (385-500 litrov). Čo nás na úhľadnom Francúzovi najviac zaujalo a aké možnosti a zážitky ponúka najmenšie a najnovšie Picasso?

C3 Picasso nebolo pre nás úplnou novinkou, pretože sme sa s ním stretli už predtým. Po prvý raz pri jeho slávnostnom predstavovaní v trnavskom závode PSA Peugeot Citroën, kde sa Picasso vyrába. Po druhý raz počas redakčného testu približne pred pol rokom. Vtedy to bola úžitková verzia N1 s 1,6 litrovým turbodieselom. Teraz sme si mohli na krátky čas vyskúšať verziu bez kovovej mreže. Oproti úžitkovej verzii má M1 ďaleko väčšie možnosti využívania variabilného vnútorného priestoru, pretože ho neobmedzuje kovová mreža za zadnými sedadlami. Teraz skúšaný model Picassa mal pod kapotou benzínový 1,6 litrový motor s výkonom 120 koní, 5stupňovú prevodovku s ručným radením a z troch ponúkaných stupňov výbav prostredný stupeň Confort.

Citroën C3 Picasso
V interiéri zaujmú aj rozmerné a na svoju kategóriu komfortné predné sedadlá

Citroën C3 Picasso zapôsobilo na nás predovšetkým svojim priestranným interiérom a jeho riešením. Pohodlne sa v ňom vzhľadom na šírku a výšku kabíny odvezie päť pasažierov, na dlhú trasu by ich malo byť o jedného menej, keďže zadná delená lavica poskytuje v strede menej pohodlia. Už v štandarde mu z vyšších prvkov komfortu nechýbali: ABS, airbagy čelné, bočné i hlavové, Isofix na zadných krajných sedadlách, manuálna klimatizácia, tempomat s obmedzovačom rýchlosti, palubný počítač, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, elektrické ovládanie okien predných dverí, elektrické nastavovanie vonkajších zrkadiel, výškové nastavovanie sedadla vodiča, nastavovanie volantu v dvoch smeroch, autorádio s CD a MP3 prehrávačom.

Ak by sme "naše" Picasso porovnávali v tejto výbave s konkurenčnými modelmi, vyznelo by pre Francúza určite veľmi dobre, myslíme si dokonca, že by z neho mohol vyjsť ako víťaz. V prospech Picassa hovorí okrem priestrannosti interiéru aj jeho útulnosť a variabilita, ale tiež veľmi solídny batožinový priestor s objemom od 385 do 500 litrov (podľa posunutia zadného sedadla) s dvojitým dnom. Chváliť sa Picasso môže aj rozmernými a pre túto kategóriu komfortnými prednými sedadlami. Okrem posúvania zadného sedadla možno sklon operadiel aj nastavovať alebo jediným pohybom aj sklápať. Nevytvorí sa síce rovná podlaha – tá sa dá dosiahnuť zmenou prekrytia priestoru dvojitého dna.

Citroën C3 Picasso
Centrálne umiestnený prístrojový štít s dobre čitateľným digitálnym rýchlomerom

Príťažlivé na C3 Picasso je aj to, že ako v správnom MPV je vyššia poloha sedenia a veľmi dobrý výhľad na všetky strany. Veľmi dobrá je aj prístupnosť sedadiel – tak predných ako aj tých vzadu. Priestor Picassa vnímate od predsunutého čelného skla až po zadnú výklopnú stenu (dvere) ako mimoriadne veľký. Picasso boduje aj množstvom a veľkosťou odkladacích priestorov vpredu, ale aj pre vzadu sediacich pasažierov. Páčila sa nám aj ergonómia rozmiestnenia a dosahu ovládacích prvkov, ale aj centrálne umiestnený prístrojový štít s dobre čitateľným digitálnym rýchlomerom a ostatnými pre vodiča potrebnými údajmi. Grafický otáčkomer však považujeme iba za bežne informatívny, čo však nenáročnému vodičovi môže stačiť, ale na presnejšie odčítanie otáčok motora nevyhovuje.

Citroën C3 Picasso
Dizajnové tvary veľkopriestorového C3 Picasso sú unikátne z každého pohľadu

O pohonnej jednotke sme už povedali, že je benzínová, má objem 1,6 litra, 120 koní, kultivovaný chod a počas jazdy ju v kabíne takmer nepočuť. Ani pri vyšších otáčkach, napríklad na diaľnici pri limitnej rýchlosti 130 km/h a pri približne 3800 otáčkach neruší. Ak by však Picasso malo namiesto 5stupňovej prevodovky o jeden stupeň viac, určite by to pomohlo komfortu cestovania, ale najmä spotrebe. Po tých kilometroch, čo sme s Picassom najazdili, sme so spotrebou mohli byť síce výsostne spokojní, pretože dosiahnutý priemer 6,9 l/100 km sa zhoduje s údajom výrobcu, musíme však poznamenať, že sme jazdili iba "rekreačne" a nerobili sme ani žiadne merania s plynom na podlahe. Stihli sme si však všimnúť, že Picasso napriek vyššej karosérii prejazdy zákrutami zvládalo priam suverénne a bez väčšieho bočného nakláňania.

Citroën C3 Picasso 1,6 VTi

Motor radový štvorvalec, 1598 cm³, benzín
Výkon 88 kW/120 k/5660 ot
Krút. moment 160 Nm/4250 ot
Prevodovka 5stupňová manuálna
Vonk. rozmery 4078/1766/1631 mm
Hmotnosť 1290 kg
Najvyššia rýchlosť 188 km/h
0-100 km/h 10,9 s
Spotreba komb. 6,9 l/100 km
Emisie 159 g/km
Batož. priestor 385/500 litrov
Cena od 9 990 eur (1,4 VTi/90 k Style)
Testovaný model 13 040 eur (1,6 VTi/120 k Confort)

Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."