Renault Twingo: autíčko na zjedenie

Utorok, 29 január 2008

Nové Twingo je vyspelý a moderný minautomobil. Chýba mu možno iba jedinečnosť jeho predchodcu. Aj tak je to však autíčko na zjedenie.

TEST Renault Twingo 1,2 Expression

Renault Twingo Renault Twingo

Už prvá generácia Renaulta Twingo bola neuveriteľne úspešná. Veď za štrnásť rokov výroby, od roku 1993, sa ho vyprodukovalo celých 2,4 milióna. Twingo malo revolučný dizajn, keď prišlo ako prvý miniautomobil s riešením jednopriestorovej karosérie. Obľúbili si ho najmä ženy ako svoju mobilnú nákupnú tašku. Po sklopení zadných sedadiel vznikol totiž za sedadlom vodič(a)čky a spolujazdca ucelený priestor pre veľký nákup. Aj pri meganákupoch bol problém zaplniť celý priestor. Ženy mali radi svoje Twingo. Bolo malé a originálne!

Renault Twingo Renault Twingo

Jeho nástupca sa predstavil najprv ako koncept na autosalóne v Paríži v roku 2006 a začiatkom roku 2007 v Ženeve už sériový model. U nás sa začal predávať na jeseň minulého roku. Oproti predchodcovi je nový model väčší o 17 cm, do šírky pribral centimeter, do výšky narástol o 7 cm a vzdialenosť osí náprav je väčšia o dva centimetre. Batožinový priestor nového Twinga pri posunutí zadných sedadiel úplne dopredu má až 285 litrov, čo sa v tejto kategórii radí k tým najväčším.

Ak predchádzajúci model poskytoval pohodlie štyrom cestujúcim a menší priestor aj pre batožiny, svižne sa pohyboval v mestskej premávke a tu aj bezproblémovo dokázal zaparkovať, nový model je v niečom iný. Tým, že je väčší, je aj dospelejší. Priestor pre štyroch je akoby z kategórie o triedu vyššej, ale pre jazdu v meste a v parkovaní sa vlastne takmer nič nezmenilo. Určite si nájde svojich obdivovateľov.

Renault Twingo Renault Twingo

Malé Twingo má aj zdravé srdce. Aj keď neveľké, keďže jeho atmosférický štvorvalec s objemom len 1,2 litra má pod kapotou 75 koníkov (s motorom 1,2 CTE s turbom až 100 k), schopných veľmi slušne zrýchľovať (0-100 km/h za 11,7 s), aj ísť rýchlo (168 km/h). Je aj dostatočne pružný, takže predbiehanie nie je preň žiadny problém. Chod motora je mimoriadne tichý aj vo vyšších otáčkach. Jeho zvuk neruší ani pri vyššej rýchlosti, kde navyše ešte aj viditeľne akceleruje.

Prílišné výhrady nemožno mať ani k prevodovke, až na to, že by mohla precíznejšie radiť. Je päťstupňová a ak si pri 110 km/h myslíte, že otáčky motora sa blížia k svojmu maximu a stotridsať je najvyššia rýchlosť, tak ste na omyle, pretože čo má Twingo na papieri, to platí aj v skutočnosti. Sklamaním môže byť fakt, že prevodovka má len päť stupňov dopredu. Milým prekvapením pre nás bola spotreba 6,5 l/100 km počas týždňového testu. Twingo však ukázalo, že spotreba pod šesť litrov je pri každodennom jazdení veľmi reálna.

Renault Twingo Renault Twingo

Na hladkom asfalte sa Twingo nesie elegantne, podvozok funguje spoľahlivo. V zákrutách sa nakláňa len minimálne a priľnavosť má na rozdávanie. Citlivé je však na priečne nerovnosti na nekvalitných cestách, kde tvrdší podvozok má tendencie k odskakovaniu, čo uberá Twingu z jazdného komfortu. Ale ani séria nerovností malé Twingo nerozhádže a svoju stopu si s veľkou istotou udrží. Ku komfortu riadenia prispieva elektrický posilňovač, výborný v každom režime jazdy.

Interiér je bez ohľadu na malé vonkajšie rozmery auta (dĺžka len 3,6 m a šírka 1,64 m) pre štyroch cestujúcich dostatočne priestranný. Aj pre osoby vysoké 185 cm je vzadu dosť miesta pre hlavu i kolená. Vysoké operadlá predných sedadiel sú fajn, rovnako bočné vedenie. Pohodlie je aj vzadu, najmä vďaka samostatným sedadlám, ktoré možno pozdĺžne posúvať (zmenšovať alebo zväčšovať batožinový priestor od 165 do 285 litrov) a nastavovať aj sklon operadiel. Tiež jednoducho sklápať a vytvoriť za prednými sedadlami plochu s rovnou podlahou 105x100 cm. Aj odkladacích priestorov je v Twingu viacero, navyše sú aj vtipne riešené. Napríklad priestor pred vodičom na prístrojovom paneli, ktorý vypĺňa gumová podložka s "protišmykovým ježkom".

Renault Twingo Renault Twingo

Twingo nás presvedčilo, že môže byť úspešné práve tak, ako jeho predchodca. Má tri benzínové motory s výkonmi 60 k, 75 k a 100 k (turbodiesel sa u nás predávať nebude – zatiaľ), dobrý podvozok i jazdné vlastnosti. V ponuke štyri stupne výbav: Acces, Expression, Dynamique a GT. A k tomu aj zaujímavé ceny.

Páčilo sa

 • dizajn karosérie
 • kultivovaný, dynamický a pružný motor
 • na dynamický motor nízka spotreba
 • jazdné vlastnosti
 • dostatok priestoru vpredu i vzadu
 • posuv a sklápanie zadných sedadiel
 • variabilita batožinového priestoru
 • dobrý výhľad z automobilu, aj pri parkovaní
 • veľký otvor batožinového priestoru

Mohlo by byť lepšie

 • hodil by sa otáčkomer
 • nepresný palivomer so skokovitým grafickým zobrazovaním
 • mohlo by byť pozdĺžne nastavenie volantu
Renault Twingo Renault Twingo

Najdôležitejšie údaje

Motor radový štvorvalec, benzín, 1149 cm³
Výkon 75 k (55 kW) pri 5500 ot/min
Krút. moment 105 Nm pri 4250 ot/min
Spotreba komb. 5,7 l/100 km
Emisie CO2 135 g/km
Prevodovka 5stup. manuál
Naj. rýchlosť 168 km/h
Zrých. 0-100 km/h 11,7 s
Hmotnosť od 950 kg

Cena

základná modelu 239 900 Sk (Access 1,2 8V 43 kW/60 k)
model s testovaným motorom 305 900 Sk (Expression 1,2 16V 55 kW/75 k)
testovaný model s pridanou výbavou 356 300 Sk

Bezpečnosť

 • ABS s elektronickým rozdeľ. brzdnej sily brzdovým asistentom
 • Airbagy vodiča a spolujazdca
 • Elektrický posilňovač riadenia s premenlivým účinkom
 • Bezpečnostné pásy, vpredu s predpínačmi
 • Automatické zapínanie výstražných svetiel pri prudkom brzdení
 • Svetlomety do hmly: 3 900 Sk

Komfort

 • Mechanická klimatizácia: 25 000 Sk
 • Centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním
 • Elektrické ovládanie okien dverí
 • Elektrické ovládanie vonkajších spätných zrkadiel
 • Rádio 4 x 20 W s prehrávačom CD MP3
 • Výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča
 • Výškovo nastaviteľný volant
 • Zadné samostatné sedadlá, posuvné a sklopné: 7 500 Sk
 • Hliníkové ráfiky kolies 14": 14 000 Sk

Namerané hodnoty (Ren Twingo - komplet)

Prevod. stupeň2345
60 – 90 km/h3,47,7
90 – 120 km/h9,715,2
Max. rých. km/h80113

Spotreba l/100 km: 6,5

Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.