Renault Twingo: autíčko na zjedenie

Utorok, 29 január 2008

Nové Twingo je vyspelý a moderný minautomobil. Chýba mu možno iba jedinečnosť jeho predchodcu. Aj tak je to však autíčko na zjedenie.

TEST Renault Twingo 1,2 Expression

Renault Twingo Renault Twingo

Už prvá generácia Renaulta Twingo bola neuveriteľne úspešná. Veď za štrnásť rokov výroby, od roku 1993, sa ho vyprodukovalo celých 2,4 milióna. Twingo malo revolučný dizajn, keď prišlo ako prvý miniautomobil s riešením jednopriestorovej karosérie. Obľúbili si ho najmä ženy ako svoju mobilnú nákupnú tašku. Po sklopení zadných sedadiel vznikol totiž za sedadlom vodič(a)čky a spolujazdca ucelený priestor pre veľký nákup. Aj pri meganákupoch bol problém zaplniť celý priestor. Ženy mali radi svoje Twingo. Bolo malé a originálne!

Renault Twingo Renault Twingo

Jeho nástupca sa predstavil najprv ako koncept na autosalóne v Paríži v roku 2006 a začiatkom roku 2007 v Ženeve už sériový model. U nás sa začal predávať na jeseň minulého roku. Oproti predchodcovi je nový model väčší o 17 cm, do šírky pribral centimeter, do výšky narástol o 7 cm a vzdialenosť osí náprav je väčšia o dva centimetre. Batožinový priestor nového Twinga pri posunutí zadných sedadiel úplne dopredu má až 285 litrov, čo sa v tejto kategórii radí k tým najväčším.

Ak predchádzajúci model poskytoval pohodlie štyrom cestujúcim a menší priestor aj pre batožiny, svižne sa pohyboval v mestskej premávke a tu aj bezproblémovo dokázal zaparkovať, nový model je v niečom iný. Tým, že je väčší, je aj dospelejší. Priestor pre štyroch je akoby z kategórie o triedu vyššej, ale pre jazdu v meste a v parkovaní sa vlastne takmer nič nezmenilo. Určite si nájde svojich obdivovateľov.

Renault Twingo Renault Twingo

Malé Twingo má aj zdravé srdce. Aj keď neveľké, keďže jeho atmosférický štvorvalec s objemom len 1,2 litra má pod kapotou 75 koníkov (s motorom 1,2 CTE s turbom až 100 k), schopných veľmi slušne zrýchľovať (0-100 km/h za 11,7 s), aj ísť rýchlo (168 km/h). Je aj dostatočne pružný, takže predbiehanie nie je preň žiadny problém. Chod motora je mimoriadne tichý aj vo vyšších otáčkach. Jeho zvuk neruší ani pri vyššej rýchlosti, kde navyše ešte aj viditeľne akceleruje.

Prílišné výhrady nemožno mať ani k prevodovke, až na to, že by mohla precíznejšie radiť. Je päťstupňová a ak si pri 110 km/h myslíte, že otáčky motora sa blížia k svojmu maximu a stotridsať je najvyššia rýchlosť, tak ste na omyle, pretože čo má Twingo na papieri, to platí aj v skutočnosti. Sklamaním môže byť fakt, že prevodovka má len päť stupňov dopredu. Milým prekvapením pre nás bola spotreba 6,5 l/100 km počas týždňového testu. Twingo však ukázalo, že spotreba pod šesť litrov je pri každodennom jazdení veľmi reálna.

Renault Twingo Renault Twingo

Na hladkom asfalte sa Twingo nesie elegantne, podvozok funguje spoľahlivo. V zákrutách sa nakláňa len minimálne a priľnavosť má na rozdávanie. Citlivé je však na priečne nerovnosti na nekvalitných cestách, kde tvrdší podvozok má tendencie k odskakovaniu, čo uberá Twingu z jazdného komfortu. Ale ani séria nerovností malé Twingo nerozhádže a svoju stopu si s veľkou istotou udrží. Ku komfortu riadenia prispieva elektrický posilňovač, výborný v každom režime jazdy.

Interiér je bez ohľadu na malé vonkajšie rozmery auta (dĺžka len 3,6 m a šírka 1,64 m) pre štyroch cestujúcich dostatočne priestranný. Aj pre osoby vysoké 185 cm je vzadu dosť miesta pre hlavu i kolená. Vysoké operadlá predných sedadiel sú fajn, rovnako bočné vedenie. Pohodlie je aj vzadu, najmä vďaka samostatným sedadlám, ktoré možno pozdĺžne posúvať (zmenšovať alebo zväčšovať batožinový priestor od 165 do 285 litrov) a nastavovať aj sklon operadiel. Tiež jednoducho sklápať a vytvoriť za prednými sedadlami plochu s rovnou podlahou 105x100 cm. Aj odkladacích priestorov je v Twingu viacero, navyše sú aj vtipne riešené. Napríklad priestor pred vodičom na prístrojovom paneli, ktorý vypĺňa gumová podložka s "protišmykovým ježkom".

Renault Twingo Renault Twingo

Twingo nás presvedčilo, že môže byť úspešné práve tak, ako jeho predchodca. Má tri benzínové motory s výkonmi 60 k, 75 k a 100 k (turbodiesel sa u nás predávať nebude – zatiaľ), dobrý podvozok i jazdné vlastnosti. V ponuke štyri stupne výbav: Acces, Expression, Dynamique a GT. A k tomu aj zaujímavé ceny.

Páčilo sa

 • dizajn karosérie
 • kultivovaný, dynamický a pružný motor
 • na dynamický motor nízka spotreba
 • jazdné vlastnosti
 • dostatok priestoru vpredu i vzadu
 • posuv a sklápanie zadných sedadiel
 • variabilita batožinového priestoru
 • dobrý výhľad z automobilu, aj pri parkovaní
 • veľký otvor batožinového priestoru

Mohlo by byť lepšie

 • hodil by sa otáčkomer
 • nepresný palivomer so skokovitým grafickým zobrazovaním
 • mohlo by byť pozdĺžne nastavenie volantu
Renault Twingo Renault Twingo

Najdôležitejšie údaje

Motor radový štvorvalec, benzín, 1149 cm³
Výkon 75 k (55 kW) pri 5500 ot/min
Krút. moment 105 Nm pri 4250 ot/min
Spotreba komb. 5,7 l/100 km
Emisie CO2 135 g/km
Prevodovka 5stup. manuál
Naj. rýchlosť 168 km/h
Zrých. 0-100 km/h 11,7 s
Hmotnosť od 950 kg

Cena

základná modelu 239 900 Sk (Access 1,2 8V 43 kW/60 k)
model s testovaným motorom 305 900 Sk (Expression 1,2 16V 55 kW/75 k)
testovaný model s pridanou výbavou 356 300 Sk

Bezpečnosť

 • ABS s elektronickým rozdeľ. brzdnej sily brzdovým asistentom
 • Airbagy vodiča a spolujazdca
 • Elektrický posilňovač riadenia s premenlivým účinkom
 • Bezpečnostné pásy, vpredu s predpínačmi
 • Automatické zapínanie výstražných svetiel pri prudkom brzdení
 • Svetlomety do hmly: 3 900 Sk

Komfort

 • Mechanická klimatizácia: 25 000 Sk
 • Centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním
 • Elektrické ovládanie okien dverí
 • Elektrické ovládanie vonkajších spätných zrkadiel
 • Rádio 4 x 20 W s prehrávačom CD MP3
 • Výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča
 • Výškovo nastaviteľný volant
 • Zadné samostatné sedadlá, posuvné a sklopné: 7 500 Sk
 • Hliníkové ráfiky kolies 14": 14 000 Sk

Namerané hodnoty (Ren Twingo - komplet)

Prevod. stupeň2345
60 – 90 km/h3,47,7
90 – 120 km/h9,715,2
Max. rých. km/h80113

Spotreba l/100 km: 6,5

Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.