Seat Altea XL: útočí priestorom a šarmom

Piatok, 10 august 2007

Prvý dojem: celkom fajn auto. Druhý a ďalšie dni: vyzerá skvele, jazdí výborne. Siedmy deň: ťažké lúčenie.

Test Altea XL 2,0 TDI Stylance

Seat Altea XL Seat Altea XL

Pochybnosti o tom, či Altea je MPV alebo iba kompaktný hatchback definitívne vyvrátil väčší model Altea XL. Pridaním písmen XL sa nerozšíril len počet písmen v modelovom označení, ale o dosť sa zväčšil najmä vnútorný priestor automobilu, ktorý takto dorástol na minivan.

Seat Altea XL Seat Altea XL

Altea XL narástla oproti sestre Altea aj zvonku: do dĺžky o 18,7 cm, do výšky o 1,3 cm, pričom šírka ani rázvor náprav sa nezmenili. Zväčšil sa však batožinový priestor zo 409 na úctyhodných 532 až 635 litrov (podľa polohy zadných posunovateľných sedadiel) a zlepšila sa aj variabilita interiéru. Karoséria XL sa oproti základnému modelu príliš nemenila. Predok zostal až na predný nárazník, ktorý je z Toleda, rovnaký ako má Altea, takže XL je spredu skôr Toledo a to dodáva jej vzhľadu väčšiu dynamiku

Výrazne sklonené čelné sklo, prakticky v jednej priamke s kapotou motora, ešte viac umocňuje dynamiku prednej časti. Navyše, zasahuje hlboko do strechy, takmer až nad hlavu vodiča a spolujazdca a zlepšuje výhľad z vozidla. Zadná pretiahnutá časť môže budiť spočiatku rozpaky, ale keď si na jej vzhľad zvyknete, budete určite súhlasiť s názorom, že Altea XL má veľmi vydarený dizajn.

Seat Altea XL Seat Altea XL

Keď už poznáme auto zvonku, môžeme otvoriť dvere vodiča, sadnúť si za volant a prezrieť si priestranný interiér. Rozmerná prístrojová doska svojim tvarovaním pôsobí ucelene a dobrým dojmom, škoda, že výrobca použil tvrdé plasty, tie však možno pochváliť za dobrú kvalitu. Skvelý je multifunkčný trojramenný volant s hrubším tuhým vencom, ale aj dobre tvarované i dostatočne tuhé sedadlá s vyhovujúcim bočným vedením. Priestoru na predných i zadných sedadlách je v každom smere, vrátane priestoru pre nohy cestujúcich vzadu dostatok, ten sa však posúvaním delených sedadiel dá podľa potreby upraviť, sedadlá možno prípadne aj sklopiť.

Komfort ako automatická dvojzónová klimatizácia, elektrické ovládanie okien a vonkajších zrkadiel, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, tempomat, rádio s CD prehrávačom a podobné vymoženosti sú u Seatu Altea XL samozrejmosťou. Odkladacích miest by mohlo byť viac, najmä by mohli byť väčšie.

Seat Altea XL Seat Altea XL

Pod kapotou Seatu Altea XL môže byť jeden z trojice benzínových (s výkonom 102, 150 alebo 160 koní) alebo troch dieselových motorov TDI (105, 140 alebo 170 k). Testovaný automobil mal dvojlitrové srdce štvorvalcového diesla so systémom vstrekovania čerpadlo-tryska v slabšej z dvoch výkonových verzií. No i tak jeho výkon 140 koní prenášaný na kolesá prednej nápravy je pre auto vážiace 1469 kg dostatočný na to, aby si majiteľ nemusel sťažovať na slabú dynamiku. Motoru skvele asistuje 6stupňová mechanická prevodovka s ručným radením. Radenie prevodov je presné a s optimálnymi dráhami. Jednotlivé prevody zapadajú hladko a plynule.

Seat Altea XL Seat Altea XL

Motoru ťažko niečo vytýkať, azda iba typický "volkswagenovský" hrubší chod po naštartovaní. Krútiaci moment s vrcholom 320 Nm už od 1750 ot/min dáva dostatok sily na veľmi slušnú akceleráciu pri rozbiehaní (z nuly na 100 km/h za 10,0 s) a pružnosť pri predbiehaní. Krásnym údajom je aj najvyššia rýchlosť 201 km/h. Výrobcom udávaná spotreba v kombinovanom režime 6,0 l/100 km je pri trošku dynamickej jazde ťažko dosiahnuteľná. Nám sa podarilo stlačiť ju najnižšie na 6,2 litra, to však s veľkým dôrazom na splnenie cieľa jazdiť čo najúspornejšie. Bežnejšia je spotreba 7,5 až 7,8 l/100 km, pri športovej jazde okolo osem a pol litra.

Jazdné vlastnosti má Altea XL na úrovni kvality podvozku a ten je výborný. Dobre pohlcuje nerovnosti vozovky, auto sa príliš nenakláňa v zákrutách a aj pri razantnejšom prechádzaní zákrut má vodič istotu. Riadenie je aj vďaka elektromechanickému posilňovaču presné a poskytuje vodičovi dobrý kontakt s vozovkou. Na brzdy je s ABS a nadväzujúcimi systémami spoľahnutie aj pri kritickom brzdení, nábeh brzdenia je plynulý a brzdy "nevädnú" ani pri opakovanom prudkom brzdení.

Seat Altea XL Seat Altea XL

S Alteou XL sme prežili zopár dní naplnených potešením z jazdy. A úprimne povedané, je nám za ňou po jej vrátení smutno.

Páčilo sa

  • Dizajn karosérie
  • Priestranný interiér
  • Výborný podvozok
  • Výkonný motor
  • Dynamika jazdy

Mohlo by byť lepšie

  • Plasty v interiéri
  • Napadá vás niečo ďalšie?

Najdôležitejšie údaje

Motor radový štvorvalec, nafta, 1968 cm3, turbo
Výkon 140 k (103 kW) pri 4000 ot/min
Krút. moment 320 Nm pri 1750 ot/min
Prevodovka 6-stup. manuál
Naj. rýchlosť 201 km/h
Zrých. 0-100 km/h 10,0 s
Hmotnosť 1469 kg
Komb. spotreba 6,0 l/100 km

Cena

základný model Altea XL 1,6i Reference 661 900,- Sk
základná s testovaným motorom Altea XL 2,0 TDI Stylance 875 900,- Sk
testovaného automobilu Altea XL 2,0 TDI Stylance 875 900,- Sk

Namerané hodnoty

Prevod. stupeň23456
60 – 90 km/h3,44,5
90 – 130 km/h6,710,1
60 km/h230017001300
90 km/h260021001700
130 km/h30002500
Max. rých. km/h80120
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.