TEST Ford Kuga 2,0 TDCi 4WD Titanium X

Utorok, 28 apríl 2009

O novom crossoveri Fordu sa väčšinou konštatovalo, že prišiel neskoro a bude mať čo doháňať na Nissan Qashqai alebo VW Tiguan. Pravda však môže byť úplne inde. Tým, že si Ford s modelom Kuga dal načas, získal náskok a ten zhmotnil do elegantného modelu. Kuga je totiž špičkový model, jeden z najlepších vo svojom segmente. Užite si ho aj vy v našom teste.

Výborný na cesty i do terénu

Ford Kuga

Ford Kuga sa na Slovensku predáva s turbodieselovým motorom 2,0 TDCi s výkonom 136 koní, so 6stupňovou mechanickou prevodovkou s ručným radením a s pohonom dvoch alebo všetkých štyroch kolies. Obe verzie sa dodávajú s výbavami Trend a Titanium. V súčasnosti sa predáva Kuga aj v bohatšej základnej výbave Trend označovanej ako Trophy X a tiež vo vyššej Titanium ako Titanium X.

Existuje ešte špičková verzia s preplňovaným benzínovým päťvalcovým motorom 2,5 T s výkonom 220 koní, so 6stupňovou manuálnou alebo 5stupňovou automatickou prevodovkou. Táto verzia Fordu Kuga sa predáva u nás len na objednávku. Určite preto, že najmä v našich zemepisných šírkach je väčší záujem o úsporné naftové dvojlitre ako o benzínové preplňované päťvalce, ktoré oslovia len hŕstku ľudí, aj keď je stále dosť tých, najmä z radov mladšej generácie, ktorí chcú práve výkonné benzínové motory. Záujemcovia o silné a rýchle autá sa určite nájdu aj medzi staršou generáciou, tá však viac uprednostňuje automatické prevodovky, čo v prípade modelu Kuga je Durashift. S týmto motorom si však záujemca nemôže vybrať medzi pohonom dvoch kolies a 4x4, pretože sa ponúka len s pohonom všetkých štyroch.

Ford Kuga

Náš testovaný Ford Kuga mal pod kapotou 136 koňový štvorvalcový turbodiesel 2,0 TDCi a vyššiu výbavu Titanium X. Kuga je príjemný nielen svojim príťažlivým vzhľadom a fordovským kinetickým dizajnom, ale v prípade testovaného modelu aj krásnym bielo sa lesknúcim lakom, ktorý je veľkým hitom. Už exteriér Fordu Kuga prezrádza, že nový model patrí do Fordovej rodiny. V niečom pripomína S-Max, Mondeo či Focus. Najmä mu však nechýba sebavedomý výraz, ktorý ho stavia do pozície lídrov tohto segmentu, na samý vrchol triedy.

Kuga používa najviac základných prvkov z Focusu, na báze ktorého vznikol. Na strane druhej, ani jeden diel nie je spoločný. Aj rozmery má Kuga iné. Od Focusu je o pár milimetrov dlhší (+ 6) i širší (+ 3), ale najmä vyšší o 250 mm. Ani vzdialenosť osí náprav nie je rovnaká – Focus ju má väčšiu o 50 mm. V čom sa však najviac odlišuje Kuga od Focusu je hmotnosť, keďže je ťažší takmer o štvrť tony. Vyššiu hmotnosť mu pridali väčšie rozmery, ale najmä pridaný pohon zadných kolies – spojovací hriadeľ a poháňaná zadná náprava s diferenciálom. To aj napriek tomu, že ju využije vo väčšine prípadov možno raz za uhorský rok. Aj preto Ford urobil dobre, že má v ponuke okrem pohonu 4x4 aj verziu len s pohonom prednej nápravy.

V čom je však model Kuga najviac podobný Focusu je podvozok, čo je zaručene veľmi dobré. Veď práve podvozok je tou časťou Focusu, vďaka ktorej má vynikajúce jazdné vlastnosti a ktorá tento model najviac preslávila u tejto, ale aj u predchádzajúcej generácie. Vďačí za to vzperám McPherson vpredu a viacprvkovej náprave Control Blade vzadu. Práve vďaka ním sa aj Kuga cíti na ceste tak doma ako jeden z najlepších fordov.

Ford Kuga

Do predaja sa Kuga dostal s jediným motorom v ponuke – dvojlitrovým turbodieselom s výkonom 136 koní. To by sa na prvý pohľad mohlo vidieť dosť málo, keďže konkurencia ponúka viac pohonných jednotiek a aj výkon vyšší približne o 40 koní. Už na začiatku predaja však bolo jasné, že onedlho pribudne nový benzínový päťvalcový motor s výkonom až 220 koní známy z Focusu ST. V súčasnosti je v cenníku už dlhší čas a cena verzie s týmto motorom je od turbodieselovej vyššia o 620 eur (18 678 Sk).

Netajíme, že Fordom Kuga sme boli nadšení. Páčil sa nám jeho exteriér práve tak ako jeho vnútrajšok. Interiér útulný ako obývačka, dostatočne priestranný ako vpredu tak i na zadných sedadlách. Veľkej časti interiéru trónila koža – sedadlá, volant, radiaca páka i niektoré ďalšie čalúnené časti. Pocity sa znásobia po usadnutí za volant, kde si ľahko nájdete tú najlepšiu polohu. Umožní to rozsah nastavenia sedadla i volantu. Podobné možnosti na spríjemnenie cestovania má aj spolujazdec a skrátka si neprídu ani pasažieri na zadných sedadlách, aj keď pohodlnejšie ako trom sa tu sedí dvojici cestujúcich. Miesta pre nohy i nad hlavou je vo Forde Kuga aj pre vyššie postavy dostatok. Výhľad z predných i zadných sedadiel je aj kvôli vyššie položeným sedadlám veľmi dobrý, iba vodič má trošku obmedzený výhľad, hlavne šikmo doľava kvôli masívnejšiemu A-stĺpiku.

Ford Kuga

Pobyt v kabíne počas jazdy spríjemňuje bohatá výbava Titanium X, ktorú mal náš testovaný automobil. Z komfortu ani z prvkov bezpečnosti nechýba Fordu Kuga vari nič. Má všetky možné systémy vzťahujúce sa k brzdám, vrátane kotúčov na všetkých kolesách, stabilizačný systém, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, elektricky ovládané a vyhrievané spätné zrkadlá, dvojzónovú klimatizáciu s elektronickým nastavovaním, palubný počítač, Bi-xenónové predné svetlomety, predné svetlomety do hmly, elektrické nastavovanie a vyhrievanie sedadla vodiča, parkovací asistent a ďalšie. Takže – ak príliš chválime, kritizovať nemáme čo.

Kuga patrí vo svojej kategórii k tým najľahším, napriek tomu by nebolo namieste očakávať od neho športové výkony v zrýchlení alebo v najvyššej rýchlosti. Hmotnosť cez 1,6 tony a výkon 136 koní dáva predpoklad solídnej jazdy. Rýchlosť v priamke vás možno neuspokojí, ale na kľukatejších okresných cestách si na dynamiku ani na zvládanie zákrut asi sťažovať nebudete. A určite budete spokojní na tomto druhu ciest aj so zábavou za volantom Fordu Kuga, presným riadením, kvalitou radenia s manuálnou 6stupňovou prevodovkou, ale aj účinnosťou bŕzd. Musíme mať však na mysli, že Kuga je o dosť vyšší ako osobný automobil a tak v zákrutách neoklame zákony fyziky.

Máme dôvod vysloviť pre Ford Kuga veľkú pochvalu za jazdné výkony. Aj za spotrebu, akou sa v kategórii crossoverov, resp. kompaktných SUV môže pochváliť len máloktorý jeho konkurent. Pri bežnej jazde, keď sme nemali príliš naponáhlo, ukázal palubný počítač priemernú spotrebu len 5,4 l/100 km! A pri značne svižnej jazde to bolo približne len o necelý liter viac. Aj celková spotreba počas testu, 7,3 l/100 km, je podľa nás fantastická, aj keď priznávame, že tých okolo 700 najazdených kilometrov nebolo až tak ostrých.

Ford Kuga patrí vo svojej kategórii určite k najpríťažlivejším automobilom. Má štýl, je šmrncový, pohodlný, napriek slabšiemu motoru aj dostatočne dynamický a pritom úsporný, nechýba mu komfort a vzbudzuje aj celkom slušný rešpekt. S pohonom 4x4, čo je aj prípad nášho testovaného kusa, sa nemusíte obávať
odbočiť z asfaltu na nespevnenú cestu alebo do ľahšieho terénu. Určite vás tam nenechá. A ak vás uspokojí iba pohon kolies jednej nápravy, máte i tak
imidžový automobil, aj keď s istým obmedzením, ale aj nižšou cenou.

Páčilo sa

 • dynamický dizajn
 • kvalitne spracovaný interiér
 • bohatá výbava
 • tichý, kultivovaný a úsporný motor
 • výborné jazdné vlastnosti
 • praktické dvojité otváranie kufra

Páčilo sa menej

 • horší výhľad dozadu pri cúvaní
 • menšia obratnosť, väčší polomer otáčania

Najdôležitejšie údaje

Motorradový 4valec, nafta, turbo, medzichladič, 1997 cm³
Uloženievpredu naprieč
Výkon100 W/136 k pri 4000 ot/min
Krút. moment320 Nm (krátkodobo 340) pri 2000 ot/min
Príprava palivapriame vstrekovanie common rail
Spotreba komb.6,4 l/100 km
Emisie CO2165 g/km
Prevodovka6-stupňová manuálna
Naj. rýchlosť180 km/h
Zrých. 0-100 km/h10,7 s
Hmotnosť pohotovostná1640 kg
Vonkajšie rozmery d/š/v4443/1842/1710 mm
Rázvor náprav2690 mm
Rozchod kolies p/z1580/1590 mm
Rozmer pneumatík235/60 R 17
Objem batož. priestoru360/1355 litrov
Objem paliv. nádrže56 litrov

Ceny

základný model27 510 eur (828 766 Sk)- 2,0 TDCi/136 k 2WD Trend
základný model verzie 4WD29 490 eur (888 416 Sk)- 2,0 TDCi/136 k 4WD Trend
test. model31 180 eur (939 329 Sk)- 2,0 DTCi/136 k 4WD TitaniumX
test. model s príplat. výbavou34 164 eur (1 029 225 Sk)-2,0 TDCi/136 k 4WD TitaniumX

Namerané hodnoty

Prevod. stupeň123456
60 km/h (ot/min)3900250017501300
90 km/h (ot/min)3750260020001700
130 km/h (ot/min)29502500
50 – 80 km/h (s)4,15,3
80 – 110 km/h (s)5,67,18,9
100 – 125 km/h (s)5,76,98,7
Max. rých. (km/h pri ot/min)41/500078/5000119/5000164/5000

 • Spotreba počas testu – 7,3 l/100 km
 • Najnižšia spotreba – 5,4 l/100 km
 • Cestovná spotreba – 6,3 l/100 km

Bezpečnosť

 • ABS + EBD + EBA + výstražná funkcia brzdových svetiel pri núdzovom brzdení
 • ESP / IVD
 • Kotúčové brzdy vpredu i vzadu
 • Airbag vodiča a spolujazdca, bočné a hlavové (záclonové) airbagy
 • Imobilizér
 • Uzamykateľná predná kapota
 • Dvojité centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním
 • Predné svetlomety do hmly
 • Aktívny ukazovateľ smeru
 • Posilňovač riadenia s premenlivým účinkom

Komfort

 • Automatická klimatizácia
 • Kožené sedadlá
 • Elektricky vyhrievané sedadlá vodiča a spolujazdca
 • Elektricky ovládané a vyhrievané spätné zrkadlá s integrovanou smerovkou
 • Výškovo a pozdĺžne nastaviteľný volant
 • Kožený multifunkčný volant
 • Dvojité otváranie veka batožinového priestoru
 • Štartovanie tlačidlom FordPower
 • Tónované sklá + elektricky ovládané predné i zadné okná
 • Tempomat
 • Palubný počítač
 • Rádio + CD prehrávač
 • Automatické zapnutie svetiel + funkcia "follow me home"
 • Dažďový senzor
 • Monochromatické spätné zrkadlo

Dodatková výbava

 • Parkovací asistent vpredu i vzadu - 397 eur (11 960 Sk)
 • Bi -Xenónové predné svetlomety - 1180 eur (35 549 Sk)
 • Panoramatická presklená strecha - 1108 eur (33 380 Sk)
 • Tmavé sklá zadných okien - 299 eur (9 008 Sk)

Ford Kuga Ford Kuga Ford Kuga Ford Kuga Ford Kuga Ford Kuga Ford Kuga Ford Kuga Ford Kuga Ford Kuga Ford Kuga Ford Kuga Ford Kuga Ford Kuga Ford Kuga Ford Kuga Ford Kuga Ford Kuga Ford Kuga Ford Kuga Ford Kuga Ford Kuga
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring