Frankfurt 2015: pomenej noviniek

Štvrtok, 17 september 2015

Po dvoch novinárskych dňoch je štvrtok 17. septembra prvým výstavným dňom na 66. ročníku autosalónu IAA Frankfurt 2015. Ak prvý deň pre ľudí z mediálneho prostredia bol nabitý predstavovaním noviniek a množstvom tlačových konferencií, druhý bol už pokojnejší, takže novinári mali viac času a priestoru podrobnejšie si frankfurtské novinky prezrieť. Niektoré z nich si teraz pozrite.

1 Lamborghini Huracan Spyder
Lamborghini Huracan Spyder Rodster dokončili tesne pred Frankfurtom. Výkony: 449 kW/610 k, maximálna rýchlosť 335 km/h. Má elektrohydraulicky ovládanú plátennú strechu v odtieni čierna, hnedá alebo červená.

Doba pokročila, s ňou sa mení aj myslenie šéfov veľkých značiek. Automobilky, ktoré doteraz ani nepomysleli na iné než tradičné modely, prišli do Frankfurtu s nečakanými novinkami. Príkladom môžu byť britské značky Bentley a Jaguar, ktoré sme ešte donedávna známkovali ako konzervatívne.

Bentley zamieril do segmentu, ktorý ešte nedávno bol pre túto automobilku tabu a vo Frankfurte predviedol model Bentayga s dvanásťvalcovým motorom a priviedol na svet najrýchlejšie SUV na svete.

2 Bentley Bentayga
Bentley Bentayga vsádza na luxus, eleganciu a výkon

S obdobným a vzhľadovo veľmi pekným SUV sa predstavil aj Jaguar a dal mu meno F-Pace, ktorý aj keď nebude tak rýchly ako Bentayga, už podľa mena bude udávať tempo na aké sú prívrženci tejto značky zvyknutý.

3 Jaguar F-Pace
Jaguar F-Pace na cesty i do terénu

Pozadu nechcel zostať ani Mercedes a vo Frankfurte vyrukoval s konceptom IAA, ktorý má inteligentnú aerodynamiku so schopnosťou čiastočne meniť svoj tvar a dosiahnuť koeficient odporu vzduchu len 0,19.

4 Mercedes-Benz Concept IAA
Mercedes-Benz Concept IAA s inteligentnou aerodynamikou

V expozícii Porsche zaujal štvormiestny luxusný elektrický Mission E s výkonom 600 koní schopný prejsť na jedno nabitie až 500 kilometrov. Zaujímavý je taiwanský elektromobil Thunder Power, ktorý môže zaujať výkonom 435 koní, ale najmä luxusným interiérom.

5 Porsche Mission E
Elektrický Porsche Mission E, štvormiestny , plne elektrický

Z kategórie rýchlych superšportov určite obliehaným stánkom bude Ferrari a jeho model 488 Spider, ktorý vo svojich útrobách chová dvakrát preplňovaný osemvalec s objemom 3,9 litra a s výkonom 670 koní. Viete si predstaviť, čo je to za zážitok jazdiť s ním len s modrou oblohou nad hlavou?

6 Ferrari 488 Spider
Ferrari 488 Spider - jedovato rýchly roadster

Z modelov bežne dostupných na trhu spomeňme Suzuki Baleno, ktoré mieri na pragmatických zákazníkov. Baleno je oproti modelu Swift o málo väčšie, ale stále ide len veľkosť ako je väčšina hatchbackov segmentu B. Baleno i Vitara, ktorá je už pár mesiacov na trhu aj na Slovensku, dostanú nové úsporné motory Boosterjet.

7 Suzuki Baleno
Suzuki Baleno pre pragmaticky mysliacich užívateľov

Pozornosť vo Frankfurte vzbudzuje Nissan Gripz, ktorý by mohol byť nástupcom modelu Juke, na ktorého vzhľade sa dizajnéri Nissanu dochuti vyšantili. Ale tak ako sa páči Juke, iste iný osud nečaká ani Gripz, ktorý navyše má kombinovať praktickosť crossovera a výkony športového auta. Údajne by mohol nahradiť aj športový Nissan 370Z.

8 Nissan Gripz Concept
Nissan Gripz – koncept s extrémnym dizajnom

Citroën priviezol do Frankfurtu dva varianty modelu DS4 zo svojej luxusnej divízie. Už prvý štandardný pridal na luxuse, druhý pomenovaný Crossback je viac oplastovaný, takže si môže trúfnuť aj do ľahšieho terénu.

9 Citroen Cactus M Concept
Citroën DS4 pripravil dve verzie: luxusnú a vhodnú aj do terénu

Noviniek vo Frankfurte bolo, samozrejme, o dosť viac. K tým zaujímavým sa postupne vrátime.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.