Ženeva 2024: Nový sľubný začiatok

Piatok, 22 marec 2024

Pandémia s covidom zastavila najväčší európsky a jeden z najdôležitejších autosalónov na svete na niekoľko rokov. Posledný v roku 2020 zrušili len pár dní pred jeho otvorením. Tento rok sa po štvorročnej prestávke jeho brány otvorili po prvý raz, a švajčiarsky organizátori ho považujú za úspešný a sľubný nový začiatok.

1-zeneva-2024
Aj takýto pohľad poskytol divákovi tohtoročný autosalón v Ženeve

Autosalón Ženeva 2024 (GIMS) sa konal od 26. februára do 3. marca a organizátori zvolili úplne nový prístup, podľa nich s väčšou pridanou hodnotou pre návštevníkov i vystavovateľov ako kedykoľvek predtým.

Na tohtoročnom ženevskom autosalóne sa zúčastnilo 37 vystavovateľov, mal 23 premiér, z nich 13 svetových a 10 európskych. Na ploche ženevskej haly Palexpo bolo vystavených 157 exponátov vozidiel. Autosalón videlo 168 000 návštevníkov, 2000 akreditovaných novinárov a diváci z viac ako 60 televíznych kanálov.

Alexandre de Senarclens, prezident Výboru nadácie medzinárodného ženevského autosalónu: "Po dlhej prestávke štyroch rokov je autosalón v Ženeve späť. Zamerali sme sa na dynamickú a podnikateľskú rekonštrukciu, čo sa nám aj podarilo. Naším cieľom je, aby autosalón z roka na rok rástol."

Sandro Mesquita, generálny riaditeľ Medzinárodného autosalónu v Ženeve: "GIMS 2024 predstavuje úplne nový spôsob usporiadania autosalónu. Je sústredenejší a spolupracujúci ako kedykoľvek predtým. Každý z našich vystavovateľov priniesol niečo jedinečné, čo obohacuje návštevníkov o nové zážitky. Prináša zážitky na vyššej úrovni a svetové premiéry, ktoré návštevníci očakávajú od ženevského autosalónu."

Ešte pred tohtoročným obnoveným ženevským autosalónom sa v roku 2023 konal akoby prenesený ženevský salón v katarskej Dauhe. Ten ozajstný obnovený ženevský v roku 2024 bol už naozaj na brehu ženevského jazera.

Na jeho výstavnej ploche obnoveného autosalónu z významných európskych automobiliek predvádzali svoje exponáty len francúzsky Renault a rumunská Dacia. Pýšili sa znovuzrodeným Renaultom 5, ale v čisto elektrickom vyhotovení a už skôr predstavenou Daciou Duster. Dacia ešte aj konceptom Sandrider pre púšte Dakaru. Okrem týchto výstavných noviniek vystavovalo v hale Palexte 29 ďalších vystavovateľov.

Výrobcov áut na obnovenom ženevskom autosalóne dopĺňali ešte BYD, Isuzu, Lucid, MG Motor, Microlino a Pininfarina. Ostatné automobilky, resp. väčšina z nich s účasťou v tomto roku nepočítali, resp. do Ženevy sa neprihlásili.

Organizátori ženevského autosalónu veria v návrat dobrých starých časov, obnovu a obľúbenosť autosalónu v Ženeve. Ten budúcoročný je naplánovaný na dni od 17. do 23. februára 2025.

2-renault5-e-tech-el 3-dacia-spring-new 4-dacia-sandrider
Autor: J. Goldberger
Foto: Renault a GIMS
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.