Ženeva 2024: Nový sľubný začiatok

Piatok, 22 marec 2024

Pandémia s covidom zastavila najväčší európsky a jeden z najdôležitejších autosalónov na svete na niekoľko rokov. Posledný v roku 2020 zrušili len pár dní pred jeho otvorením. Tento rok sa po štvorročnej prestávke jeho brány otvorili po prvý raz, a švajčiarsky organizátori ho považujú za úspešný a sľubný nový začiatok.

1-zeneva-2024
Aj takýto pohľad poskytol divákovi tohtoročný autosalón v Ženeve

Autosalón Ženeva 2024 (GIMS) sa konal od 26. februára do 3. marca a organizátori zvolili úplne nový prístup, podľa nich s väčšou pridanou hodnotou pre návštevníkov i vystavovateľov ako kedykoľvek predtým.

Na tohtoročnom ženevskom autosalóne sa zúčastnilo 37 vystavovateľov, mal 23 premiér, z nich 13 svetových a 10 európskych. Na ploche ženevskej haly Palexpo bolo vystavených 157 exponátov vozidiel. Autosalón videlo 168 000 návštevníkov, 2000 akreditovaných novinárov a diváci z viac ako 60 televíznych kanálov.

Alexandre de Senarclens, prezident Výboru nadácie medzinárodného ženevského autosalónu: "Po dlhej prestávke štyroch rokov je autosalón v Ženeve späť. Zamerali sme sa na dynamickú a podnikateľskú rekonštrukciu, čo sa nám aj podarilo. Naším cieľom je, aby autosalón z roka na rok rástol."

Sandro Mesquita, generálny riaditeľ Medzinárodného autosalónu v Ženeve: "GIMS 2024 predstavuje úplne nový spôsob usporiadania autosalónu. Je sústredenejší a spolupracujúci ako kedykoľvek predtým. Každý z našich vystavovateľov priniesol niečo jedinečné, čo obohacuje návštevníkov o nové zážitky. Prináša zážitky na vyššej úrovni a svetové premiéry, ktoré návštevníci očakávajú od ženevského autosalónu."

Ešte pred tohtoročným obnoveným ženevským autosalónom sa v roku 2023 konal akoby prenesený ženevský salón v katarskej Dauhe. Ten ozajstný obnovený ženevský v roku 2024 bol už naozaj na brehu ženevského jazera.

Na jeho výstavnej ploche obnoveného autosalónu z významných európskych automobiliek predvádzali svoje exponáty len francúzsky Renault a rumunská Dacia. Pýšili sa znovuzrodeným Renaultom 5, ale v čisto elektrickom vyhotovení a už skôr predstavenou Daciou Duster. Dacia ešte aj konceptom Sandrider pre púšte Dakaru. Okrem týchto výstavných noviniek vystavovalo v hale Palexte 29 ďalších vystavovateľov.

Výrobcov áut na obnovenom ženevskom autosalóne dopĺňali ešte BYD, Isuzu, Lucid, MG Motor, Microlino a Pininfarina. Ostatné automobilky, resp. väčšina z nich s účasťou v tomto roku nepočítali, resp. do Ženevy sa neprihlásili.

Organizátori ženevského autosalónu veria v návrat dobrých starých časov, obnovu a obľúbenosť autosalónu v Ženeve. Ten budúcoročný je naplánovaný na dni od 17. do 23. februára 2025.

2-renault5-e-tech-el 3-dacia-spring-new 4-dacia-sandrider
Autor: J. Goldberger
Foto: Renault a GIMS
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.