Ženeva nebude, autosalón pre koronavírus zrušili

Piatok, 28 február 2020

Autosalón Ženeva 2020, jeden z najväčších svetových výstav automobilov, vstupoval do svojho 90.ročníka. Jeho brány sa mali otvoriť utorok 3. marca pre novinárov, pre širokú verejnosť o dva dni neskôr. Dnes predpoludním však organizátori autosalónu vydali vyhlásenie, že autosalón sa pre koronavírus ruší.

Ferrari-F8

Ženevský autosalón mal už najbližší utorok privítať novinárov a širokú verejnosť od 5. do 15. marca 2020. Federálna rada Švajčiarska však 28. februára 2020 rozhodla, že do 15. marca 2020 sa nesmú konať žiadne udalosti s viac ako tisíc ľuďmi. Správa pre zástupcov médií prišla tri dni pred otvorením 90. ročníka ženevského autosalónu.

Organizátori plne akceptujú toto rozhodnutie Federálnej rady. Vyjadrila sa k nemu Maurice Turrettini, prezidentka správnej rady autosalónu a uviedla: "Ľutujeme túto situáciu, ale zdravie všetkých zúčastnených je absolútnou prioritou pre nás a našich vystavovateľov. Toto je prípad vyššej moci."

Potom ešte dodala: "Pre vystavovateľov, ktorí do svojej účasť v Ženeve výrazne investovali, je to veľká strata, sme však presvedčení, že toto rozhodnutie pochopia všetci, ktorých sa to týka. Chceli by sme sa poďakovať všetkým, ktorí pracovali na implementácii tohto 90. ročníka autosalónu. Mohla to byť veľká udalosť,"

Výstavné expozície sú už takmer hotové. Pred týždňom, počas tlačových konferencií, nič nenasvedčovalo, že by bolo potrebné prikročiť k takémuto opatrenie. Situácia sa zmenila s výskytom prvých potvrdených chorôb spôsobených koronavírusom vo Švajčiarsku a rozhodnutím Spolkovej rady z 28. februára 2020. Podujatie je na základe tohto rozhodnutia zrušené.

Demontáž stánkov sa musí teraz zorganizovať. Finančné dôsledky pre všetkých zúčastnených na udalosti sú veľké a budú sa posudzovať v nasledujúcich týždňoch. Isté však je, že vstupenky predané na podujatie sa ich majiteľom vrátia. Organizátori poskytnú informácie o postupe na svojej webovej stránke čo najskôr.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."