Auto roka na Slovensku: Dvaja víťazi, jedným je Suzuki Jimny

Nedeľa, 08 marec 2020

Suzuki Jimny získal prestížne slovenské ocenenie Auto roka 2020 spoločne s Toyotou Corollou, keďže od poroty motoristických novinárov získali obe autá rovnaký počet bodov. Po prvý raz v 24-ročnej histórii slovenského Auta roka tak získal prvenstvo model japonskej značky Suzuki. Porota obom víťazom udelila po 68 bodov. Na druhom mieste skončil Peugeot 208 (66 bodov) a na treťom Subaru Forester (57 bodov). Sedmičku finalistov dopĺňajú: štvrtý Renault Clio, piata priečka patrí Škode Scala a šiesta je Kia XCeed. Andrej Ilavský, zástupca značky Suzuki na Slovensku: "Víťazstvo nášho off-roadu Jimny nás veľmi teší. Stalo sa tak v silnej konkurencii, keďže sa hodnotili všetky modely uvedené na slovenský trh v minulom roku. Víťazné Jimny podobne ako Vitara či SX4 S-Cross sa tešia záujmu vďaka precíznemu vyhotoveniu, vysokej úžitkovej hodnote a príťažlivému dizajnu."

Suzuki-Jimny(jGold)
Pridať komentár
Bleskovky
Toyota-C-HR
Francúzska vláda si dala za cieľ programom nazvaným Prime à la conversion podporiť výmenu staršieho a menej ekologického automobilu za model s nižšími emisiami. Program sa vzťahuje na elektromobily a plug-in hybridy, ako aj na hybridy, ktoré nie sú nabíjané zo zásuvky, na ktoré je dotácia vyššia. Výška bonusu je 3000 eur na spaľovacie alebo hybridné auto s emisiami CO2 nižšími ako 137 g/km a 5000 eur na elektromobil alebo plug-in hybrid. Nastaveným podmienkam štátnej subvencie vyhovuje až 98 % áut japonskej značky Toyota. Dotáciu na zošrotovanie starého auta možno získať pri kúpe nového aj jazdeného vozidla.
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.