Abu Dhabi: víťazí Vettel, double pre Red Bull

Pondelok, 02 november 2009

Posledné preteky seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 na premiérovej Veľkej cene Abu Dhabi vyhral Nemec Sebastian Vettel a zaistil si tak titul vicemajstra sveta. Už pred týmito pretekmi bol istým novým majstrom sveta Brit Jenson Button, ktorý svoju najúspešnejšiu sezónu v kariére zakončil v posledných pretekoch sezóny tretím miestom za Austrálčanom Markom Webberom.

Abu Dhabi pódium

Do záverečných pretekov nastupovali dvaja kandidáti do boja o titul vicemajstra sveta - nemecký jazdec Sebastian Vettel a Brazílčan Rubens Barrichello. Istou výhodou Vettela bolo, že pred Barrichellom mal dvojbodový náskok a na štart pretekov nastupoval z výhodnejšej druhej pozície, ktorú si vyslúžil v kvalifikácii, kde skončil za Hamiltonom. Tretiu priečku na štarte okupoval Mark Webber, a až štvrtý na štartovom rošte stál Barrichello. Hneď za ním jeho tímový kolega Button, po predchádzajúcich pretekoch v Brazílii už istý majster sveta pre rok 2009.

Do pretekov najlepšie odštartoval Hamilton, ktorý aj v ďalšom priebehu, až do prvých zastávok v boxoch, odolával útokom Vettela. Za ním sa "vozili" prenasledovatelia Webber, Button a Barrichello. Poradie na ďalších miestach nebolo podstatné, pretože okrem postu vicemajstra v týchto záverečných pretekoch seriálu už o veľa nešlo (len v Pohári konštruktérov, kde išlo o to, či tretí skončí McLaren alebo Ferrari). V súboji jazdcov sa skvelým výkonom a suverénnou jazdou prezentoval za Timo Glocka zaskakujúci Japonec Kobajaši, ktorý v jednom momente predviedol Buttonovi ukážkový predbiehací manéver.

Zvrat nastal po prvých zastávkach v boxoch. Vettel išiel na tankovanie a výmenu pneumatík tri kolá za Hamiltonom, zatiaľ zmazal jeho sekundový náskok a prevzal vedenie v pretekoch. Hamiltonov monopost však mal problém s brzdami, zašiel znovu do boxov, ale späť na trať sa už nevrátil. Vettel si až do cieľa udržal vedúcu pozíciu a zvíťazil. Webber na druhom mieste mal ešte ku koncu pretekov problém s dobiedzajúcim Buttonom, ale druhé miesto si udržal. Button skončil tretí. Štvrtý v cieli bol Rubens Barrichello, piaty Heidfeld, šiesty Kobajaši (prvé body v kariére), siedmy Trulli a posledný na bodovanom mieste skončil Buemi. Desiatku uzatvárali Rosberg a Kubica.

Vettel si víťazstvom definitívne udržal druhé miesto v celkovom hodnotení a stal sa vicemajstrom sveta. Barrichello, senior tohto seriálu, skončil v seriáli 2009 definitívne tretí. Zaslúži si však veľkú úctu za bojovnosť, s akou bojoval nielen v týchto pretekoch, ale v celom seriáli, keď skončil.

Tretie miesto v Pohári konštruktérov nakoniec pripadlo tímu McLaren, ktorý mal pred poslednými pretekmi pred Ferrari jednobodový náskok. Ale keďže v Abu Dhabi nezískal McLaren ani Ferrari žiadny bod, tretie miesto si udržal McLaren. Už pred týmito pretekmi o dvoch prvých miestach bolo rozhodnuté, keď Pohár získal tím Brawn GP pred Red Bullom.

V týchto pretekoch získali Vettel s Webberom pre Red Bull štvrté double v sezóne a Vettel piate víťazstvo v kariére, štvrté v ročníku 2009.