F1: Silverstone patril Alonsovi a Ferrari

Pondelok, 11 júl 2011

Fernando Alonso a Ferrari pokorili Vettela a Red Bull. Pilotovi červeného monopostu vyšla lepšie posledná zastávka v boxoch a to rozhodlo, že Alonso si na okruhu v Silverstone vo Veľkej Británii pripísal prvé tohtoročné víťazstvo v seriáli formuly 1. Druhý skončil Sebastian Vettel a tretí Mark Webber, keď obaja jazdci Red Bullu tentoraz nestačili na Ferrari.

Alonso Vettel Webber
Víťazstvo si treba odtrpieť i užiť. V tomto prípade si Webber i Vettel podali Alonsa.

Aj vo Veľkej Británii to vyzeralo pre tím Red Bull veľmi dobre. Webber vyhral kvalifikáciu a Vettel bol tentoraz "len" druhý. Alonso stál na štarte na tretej pozícii a Massa na štvrtej. Piaty bol Button, šiesty ďalší Brit Paul di Resta. Na ďalších pozíciách stáli Pastor Maldonado, Kamui Kobayashi, Nico Rosberg a až na desiatej Lewis Hamilton, ktorý prekalkuloval kvalifikáciu. Tá nevyšla ani Michaelovi Schumacherovi, keď bol až trinásty.

"Neúspech" z kvalifikácie odčinil Vettel hneď po štarte, keď aj tentoraz ho mal z celého 24členného pola najlepší, priam brilantný. Webber, naopak, povesť zlých štartov ani na okruhu, kde pred rokom zvíťazil, nevyvrátil a len s veľkou námahou odrazil aj útok Alonsa. Vettel si za krátky čas vybudoval sľubný vyše štvorsekundový náskok pre Webberom. Za ním krúžili Alonso a Massa, z desiatej na piatu priečku sa prebojoval Hamilton, keď sa pomerne ľahko dostal aj pred svojho tímového kolegu Buttona, ktorému patrila šiesta priečka.

Zabojoval aj Schumacher, ktorý sa z 13. miesta prebojoval na deviate, ale nepochopiteľná chyba ho stála 10sekundovú nútenú zastávku v boxoch za kolíziu s Kobayashim. Rošády na prvých šiestich miestach pokračovali v ďalšom priebehu pretekov, Vettel si však držal vedúcu pozíciu až do tretích zastávok v boxoch. Na poslednú výmenu išli naraz Vettel i Alonso. Minuloročný nemecký majster sveta, resp. jeden z mechanikov mal problém so zdvihákom a Vettel odchádzal z boxov až po Alonsovi.

Alonso novú situáciu dokonale využil a získal vyše 17sekundový náskok. Cieľom potom prešiel neohrozene ako víťaz pred Vettelom a Webberom. Veľký boj až po cieľovú čiaru zvádzali Massa s Hamiltonom, Angličan si však štvrtú priečku obhájil a Brazílčan skončil piaty. Veľkú smolu mal Button, keď mu pri výmene kolies nenasadili maticu pravého predného kolesa a z pretekov musel odstúpiť.

Alonso už raz na Silverstone vyhral, z opakovaného víťazstva, celkovo dvadsiateho siedmeho v kariére, mal však obrovskú radosť on i tím Ferrari. Už na predchádzajúcich pretekoch sa červené monoposty ukázali ako nebezpečné pre Red Bully, čo teraz na Veľkej cene Veľkej Británie aj potvrdili. Ak Ferrari zopakuje úspech aj v ďalšom priebehu seriálu, môže zdramatizovať boj o titul majstra sveta, kde má Vettel už po deviatich pretekoch náskok 80 bodov pred Webberom a 92 pred Alonsom. V hre o majstra sveta sú aj Hamilton i Button.

Pokračovanie seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 je na programe 24. júla v Nemecku na okruhu Nürburgring.

Výsledky VC Veľkej Británie (52 kôl, 306,227 km)

1. Fernando AlonsoŠpan./Ferrari1:28:41,196 h