F1: Vettel ovládol aj Valenciu

Pondelok, 27 jún 2011

Sebastian Vettel po malom zaváhaní v Kanade, kde mu víťazstvo v poslednom kole uchmatol Jenson Button, vo Valencii znovu vystúpil na najvyšší stupienok, keď suverénnym spôsobom štart- cieľ zvíťazil. Je to už jeho šieste tohtoročné víťazstvo z ôsmich pretekov. Asistentov pri oceňovaní troch najrýchlejších na Veľkej cene Európy robili Vettelovi druhý v cieli Fernando Alonso a tretí Mark Webber.

F1 Valencie
Už v šiestich pretekov nenašiel Nemec Vettel premožiteľa a zvíťazil aj vo Valencii

Nemecký jazdec, ako to už býva, vyhral kvalifikáciu aj vo Valencii pred tímovým spolujazdcom Markom Webberom, Lewisom Hamiltonom, Fernandom Alonsom , Felipe Massom a Jensonom Buttonom. Už v kvalifikácii sa tak jasne ukázalo, že monoposty Red Bull, McLaren a Ferrari majú oproti ostatným navrch. A Nicovi Rosbergovi a Michaelovi Schumacherovi s monopostom Mercedes sa ušiel až štvrtý rad na štarte na siedmom a ôsmom mieste. Zaostáva aj Renault a hlavu po menej vydarenom začiatku dvíha Force India. Po zranení v Kanade sa vo Valencii do monopostu Sauber vrátil Sergio Perez.

Štart do pretekov zvládli oba Red Bully. Na čele sa usadil Vettel a za ním Webber. Prekvapením bol horší, resp. zlý štart Hamiltona, ktorý kalkuloval s tým, že ak by sa po štarte dostal z tretieho miesta na druhé, v závere pretekov by potom mohol zaútočiť na víťazstvo. Prepad dozadu za Alonsa i Massu mu plány trošku skrížili, ale – bol to len začiatok pretekov a do ich konca sa dalo všeličo zmeniť. Dobre však odštartoval Rosberg, ktorý sa dostal na šiestu priečku pred Buttona. Neskôr si však Buttonov McLaren celkom hravo poradil s Rosbergovým Mercedesom a bolo jasné, že o popredné priečky budú bojovať Red Bully, Farrari a Mc Lareny.

Vettel si v ďalšom priebehu pretekov s prehľadom kontroloval svoje vedúce postavenie a otázkou bolo len to, aké poradie bude za aktuálnym majstrom sveta, ktorý v tejto sezóne už päťkrát vyhral a z doterajších siedmich veľkých cien nezvíťazil len v Číne (víťaz Hamilton) a Kanade (Button). Šance na druhú priečku na stupni víťazov mal Webber, ktorý jazdil za Vettelom, tretie priebežné poradie patrilo Alonsovi. Posledný pit-stop však zmenil poradie, keď Alonso šiel do boxov neskôr a Webbera po prezutí pneumatík zdržalo pár pomalších jazdcov, ktorí bolo o kolo späť, a klesol na tretie miesto za Alonsa.

Zvíťazil tak Vettel s vyše dasaťsekundovým náskokom pred Alonsom. To by mohlo naznačovať, že Ferrari sa priblížili rýchlosťou svojich monopostov k Red Bullom. Webber po strate kontaktu s Alonsom zľavil z tempa a skončil tretí. Hamilton bol v cieli štvrtý, Massa piaty a Button šiesty. Rosberg skončil ako v kvalifikácii siedmy. Prekvapil ôsmim miestom Alguersuari, nad ktorým visí Damoklov meč a vypadnutie z tímu Toro Rosso. Deviate miesto patrilo v cieli Sutilovi z Force India a desiate Heidfeldovi z Renaultu. Smolu mal Schumacher, ktorému predné krídlo jeho monopostu "odstrelil" Rus Petrov a skončil až na 17. mieste. Preteky dokončilo všetkých 24 monopostov.

Výsledky Veľkej ceny Európy (57 kôl, 308,883 km)

10. Nick HeidfeldNem./Renault-1 kolo

11. Sergio Pérez (Mex.) Sauber, 12. Rubens Barrichello (Braz.) Williams, 13. Sebastien Buemi (Švaj.) Toro Rosso, 14. Paulo di Resta (V. Brit.) Force India, 15. Vitalij Petrov (Rus.) Renault, 16. Kamui Kobayashi (Jap.) Sauber, 17. Michael Schumacher (Nem.) Mercedes, 18. Pastor Maldonado (Ven.) Williams, 19. Heikki Kovalainen (Fín.) Lotus, 20. Jarno Trulli (Tal.) Lotus, 21. Timo Glock (Nem.) Virgin, 22. Jerome D'Ambrosio (Belg.) Virgin, 23. Vitantonio Liuzzi (Tal.) HRT, 24. Narain Karthikeyan (India) HRT

Priebežné poradie jazdcov (po 8 z 20 pretekov)