Formula 1: Hamilton zvíťazil aj v Bahrajne

Pondelok, 20 apríl 2015

Štvrté preteky seriálu majstrovstiev sveta formuly 1, Veľkú cenu Bahrajnu, vyhral britský jazdec Lewis Hamilton na monoposte Mercedes. Druhý skončil Fín Kimi Räikkönen na Ferrari a tretí Nemec Nico Rosberg na Mercedese. Hamilton sa v tejto sezóne tešil z víťazstva už po tretí raz, naposledy pred týždňom v Číne. Po štyroch podujatiach vedie aj priebežnú klasifikáciu pred Rosbergom a Vettelom.

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton vyhral v Bahrajne už tretie preteky v sezóne a vedie aj priebežné poradie

Pre Hamiltona sa preteky v Bahrajne niesli opäť na víťaznej vlne. Aj tentoraz vyhral kvalifikáciu a mal najvýhodnejšie postavenie na štarte, ktoré v ostrom štarte aj využil. Celé preteky, až na zastávky v pit lane pri výmene pneumatík, jazdil na čele s náskokom štyroch až šiestich sekúnd. A nebolo pochýb, ak sa nič mimoriadne nestane, že aj zvíťazí. Otázkou bolo iba to, aké bude poradie za ním. Či druhý bude Vettel, Rosberg alebo Räikkönen. Fín Bottas, ktorý jazdil na piatom mieste už do tejto bitky zasiahnuť mohol len ťažko, podobne ako Austrálčan Ricciardo zo šiestej pozície.

Hamilton spoľahlivo a relatívne bez problémov dokrúžil do cieľa ako víťaz. V poslednom kole sa však začal sťažovať na brzdy a kto vie ako by to bolo dopadlo, ak by sa jazdilo ešte ďalšie kolo. V pätách mal totiž na nových pneumatikách útočiaceho Räikkönena. Našťastie pre Hamiltona po pár zákrutách bol cieľ a Fín tak už nemohol ohroziť prvenstvo britského pilota.

Ešte dve kolá pred koncom to vyzeralo, že druhý bude Rosberg, Hamiltonov partner z tímu Mercedes. Ten však v jednej zo zákrut neubrzdil svoj monopost, vyšiel mimo trať a pred neho sa dostal Räikkönen. Vyzeralo to na Rosbergovu jazdeckú chybu, ale na vine boli jeho brzdy. Räikkönen tak skončil druhý a Rosberg tretí.

Vettel, ktorý jazdil veľkú časť pretekov na druhej pozícii, urobil v jednej z pravotočivých zákrut jazdeckú chybu a vyšiel mimo trať. Nielenže prišiel o druhú pozíciu, ale poškodil si aj predné krídlo a musel neplánovane do boxov. Na štvrté miesto sa tak dostal Bottas. Vettel potom nič nevymyslel na zdolanie Fína a skončil piaty.

Zlé preteky absolvoval v Bahrajne Brazílčan Felipe Massa, keď mu pred zahrievacím kolom do pretekov zhasol motor a už nenaštartoval. Štartoval potom z boxov, ale na čelné pozície už nemohol pomýšľať. Ešte horšie bol na tom Brit Jenson Button, ktorý sa pre problémy s monopostom McLaren na štart ani nepostavil. Druhý McLaren so Španielom Alonsom skončil na 11. mieste a dosiahol najlepšie umiestnenie v sezóne a to ukázalo, že McLareny s motormi Honda sú na dobrej ceste. Šťastie v nešťastí mal Austrálčan Ricciardo, keď motor jeho Red Bullu "vybuchol" pár desiatok metrov pred cieľom, ale jeho šieste miesto to už neohrozilo.

Seriál formuly 1 bude mať ďalší diel 10. mája, kedy je na programe Veľká cena Španielska.