Scenár sa opakuje: vyhráva Vettel

Pondelok, 23 máj 2011

Ani piate tohtoročné preteky seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 nezmenili svoj doterajší scenár a Veľkú cenu Španielska na okruhu Catalunya vyhral opäť dvadsaťtriročný Nemec Sebastian Vettel na monoposte Red Bull. Je to už jeho štvrté tohtoročné víťazstvo a štrnáste v kariére. Zvýšil tak svoj bodový náskok na čele priebežného poradia v boji o titul majstra sveta.

Sebastian Vettel
Vettel kraľuje tohtoročnému seriálu formuly 1, keď vyhral štyri z piatich pretekov

Vettel vyhral, aj keď v kvalifikácii dominoval jeho stajňový kolega Mark Webber, ktorý si brúsil zuby na svoje prvé tohtoročné víťazstvo a zopakovanie minuloročného úspechu z tohto podujatia. Vettelovi na stupni víťazov asistovali druhý Hamilton a tretí Button, kým Webberovi "prischlo" až štvrté miesto. Piaty skončil Alonso, šiesty Schumacher (najlepšie umiestnenie po návrate do F1), siedmy jeho tímový kolega z Mercedesu Rosberg, ôsmy Heidfeld z Renaultu, deviaty Mexičan Perez zo Sauberu a desiaty jeho stajňový spolujazdec Japonec Kobayashi.

Štart ani tentoraz nevyšiel Austrálčanovi Webberovi a z prvej pozície sa prepadol na tretiu. Najlepšie odštartoval zo štvrtej priečky Fernando Alonso na Ferrari a dostal sa do čela prenasledovaný Vettelom, Hamiltonom a Webberon. Výborným štartom prekvapil Schumacher, ktorý sa z desiateho miesta na štarte prepracoval na šieste. Na viac však jeho Mercedes nemal.

V samotných pretekoch miešali karty zastávky v boxoch a poradie sa každú chvíľu menilo. Takticky veľmi dobre zapracovali v Red Bulle, keď ako prvý zašiel na výmenu pneumatík v desiatom kole Vettel. V 20. kole bol v boxoch druhýkrát. Práve tu sa začalo rodiť jeho neskoršie víťazstvo. Vettel sa dostal do čela a aj keď istý čas jazdil tesne za ním Hamilton, predísť sa mu ho nepodarilo. Ani vtedy, keď cez rádio s tímom komunikoval o nefunkčnom KERSe, čo však mohol byť aj taktický manéver. Malý náskok si Vettel udržal až do cieľa a zvíťazil.

Raritou Veľkej ceny Španielska bolo, že okrem Hamiltova, Buttona a Webbera všetci ostatní jazdci dostali od Vettela jedno kolo, vrátane Alonsa na piatom mieste.

Výsledky Veľkej ceny Španielska (66 kôl, 307,104 km)

• Felipe Massa - Braz./Ferrari

Priebežné poradie jazdcov (po 5 z 19 pretekov)

bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5