VC Belgicka: Víťazí Hamilton, opäť pred Rosbergom

Pondelok, 24 august 2015

Veľká cena Belgicka na slávnom klasickom okruhu Spa-Francorchamps, jedenáste preteky svetovej série formuly 1, sa stala korisťou britského pilota Lewisa Hamiltona na monoposte Mercedes. Druhý prešiel cieľom druhý jazdec Mercedesu Nemec Nico Rosberg a tretie miesto na stupni víťazov obsadil prekvapujúco Romain Grosjean na Lotuse.

Lewis Hamilton
Víťaz z Belgicka, Lewis Hamilton, vyhral v tejto sezóne už šesť pretekov a 48 v kariére

Britský jazdec mercedesu nezaváhal ani v jedenástych pretekoch seriálu majstrovstiev sveta F1 a Veľkú cenu Belgicka vyhral suverénnym spôsobom, keď jazdil na čele od štartu až do cieľa. Vyhral už šiesty raz v tomto roku a prvý bol aj v kvalifikácii, desiaty raz z jedenástich v tejto sezóne. Jeho najväčší konkurent, tímový spolujazdec Nico Rosberg, sa tak v kvalifikácii a potom aj v pretekoch pozeral len na jeho chrbát.

Suverenita monopostov Mercedes sa potvrdila aj na okruhu Spa-Francorchamps, kde oba mercedesy znovu deklasovali zvyšok sveta. Neohrozovali ich ani Ferrari. Vettel síce jazdil ešte dva okruhy pred koncom pretekov na treťom mieste, ale s vyše pol minútovou stratou na druhého Rosberga. Potom mu však explodovala pravá zadná pneumatika Pirelli (deň predtým aj Rosbergovi, tiež na pravom zadnom kolese) a kým prešiel takmer celý okruh do boxov na jej výmenu, predstihlo ho až deväť jazdcov a skončil dvanásty.

Šťastný deň nemal ani Kimi Räikkönen na druhom Ferrari, ktorý po technických problémoch v kvalifikácii a zo 16. miesta na štarte bol v cieli siedmy. Aj za to pán boh zaplať!

Konkurenciou pre Mercedesy neboli tentoraz ani monoposty Williams. Bottasovi omylom nasadili mechanici dve rôzne zmesi pneumatík, za čo dostal trest - prejazd boxovou uličkou. Druhý Williams s Massom nemal potrebnú rýchlosť kvôli horšej aerodynamike ma dlhších rovinkách, čo platí aj Bottasovi. Napriek tomu bol Massa v cieli šiesty.

Zarobené na dobrý výsledok mal Ricciardo na Red Bulle, zradil ho však motor a do cieľa nedošiel. Jeho tímový partner Rus Kvjat však exceloval. Predviedol ukážkové predbiehanie a skončil tesne pod pódiom na štvrtom mieste a začína v F1 žiariť.

Pekne rozbehnuté preteky mal junior Carlos Sainz z tímu Toro Rosso, pre poruchu ich však nedokončil. Bodoval druhý člen tímu, Holanďan Max Verstappen, ktorý bol bol v cieli ôsmy.

Osobitnou kapitolou bol Francúz Grosjean na Lotuse. Monoposty tejto značky dosahovali v uplynulej sezóne žalostné výsledky a ani v tejto sa nedokázali presadiť. Naposledy bol Francúz s Lotusom pred dvoma rokmi v americkom Austine druhý a odvtedy nič. Až teraz v Belgicku tretie miesto, z ktorého sa Grosjaean tešil akoby vyhral preteky!

Tragické postavenie naďalej pretrváva v tíme McLaren. Po nasadení nových komponentov motora v Belgicku vinou nemožne zlých predpisov FIA dostali úhrnnú penalizáciu posunu 105 miest na štarte, takže im bolo jedno, ako obstoja v kvalifikácii. V nej tak Buttom ako aj Alonso nepostúpili z tretej časti kvalifikácie a štartovali z posledných miest. Alonso bol v cieli pretekov 13. a Button štrnásty.

V priebežnom poradí po jedenástich pretekoch vedie Hamilton, druhý Rosberg stráca na neho 28 bodov a tretí Vettel už 67 bodov. Štvrté miesta okupujú Räikkönen a Massa ( - 145 b) a šieste patrí Bottasovi (- 148).

Dvanásty diel seriálu formuly 1 sa bude konať 6. septembra v Taliansku na okruhu Monza.