VC Číny: Hamilton poráža Red Bully

Nedeľa, 17 apríl 2011

Tretiu veľkú cenu formuly 1, Veľkú cenu Číny, vyhral Brit Lewis Hamiltona na McLarene. Druhý v cieli bol Sebastian Vettel na Red Bulle tretí jeho tímový spolujazdec Mark Webber, ktorý po nevydarenej kvalifikácii štartoval až z 18. pozície. Hamilton opakoval víťazstvo v Číne, kde triumfoval už v roku 2008. Dnešné Hamiltonovo víťazstvo je celkovo 15. v jeho kariére F1. Naposledy sa tešil z víťazstva v závere minuloročnej sezóny.

VC Číny
S. Vettel, L. Hamilton, Jonathan Neale a M. Webber. Najviac sa tešili dvaja prostrední.

Hamilton prerušil víťaznú sériu Sebastiana Vettela i monopostov Red Bull. Nemecký majster sveta po víťazstvách v Austrálii a Malajzii bol aj v Číne blízko k svojmu tretiemu tohtoročnému triumfu, ale rozbehnutý Hamilton na zachovalejších pneumatikách sa k nemu nebezpečne približoval a päť kôl pred koncom pretekov sa krásnym predbiehacím manévrom dostal pred Vettela,

Vettelova "unavená" druhá sada pneumatík nemala šance odolávať Hamiltonovým čerstvejším. Vettelovi sa tak vypomstila taktika dvoch zastávok v boxoch, rovnako aj Massovi na Ferrari, ktorý podobne ako Vettel menil pneumatiky len dvakrát. Taktika dvoch zastávok v boxoch nebola najlepšia, konštatoval po pretekoch Vettel. Kto však vie, či by bol vyhral v prípade troch zastávok.

Vettel, ktorý vyhral všetky tréningy i kvalifikáciu, neodštartoval z pole position dobre a klesol až na tretiu priečku za Buttona a Hamiltona. Veľa nechýbalo a pred neho sa mohol hneď po štarte dostať aj Rosberg, ktorý podobne ako Schumacher veľmi dobre odštartoval. Nemec sa zo 14. dostal na deviate miesto. Oba Mercedesy sa v Číne predviedli v najlepšej tohtoročnej forme, ale na Red Bully ani McLareny ešte evidentne nestačili. S Ferrari však jazdili vyrovnane, možno boli aj o voľačo rýchlejšie.

Zastávky v boxoch miešali poradím. Na čele sa krátkodobo vystriedali Button, Rosberg, Vettel, Alonso, Massa i Hamiltom. Boj o konečné prvé miesto v cieli sa začal v 51. kole medzi vedúcim Vettelom a prenasledovateľom Hamiltonom. Rýchlejší v každom kole bol Hamiltom a bolo otázkou času, kedy začne dýchať na chrbát Vettelovi.

K Hamiltonovmu útoku na Vettela došlo v 52. kole a Hamiltom sa hneď dostal na čelo a bezpečne prešiel cieľom ako víťaz. Vettel si udržal druhú priečku pred rozbehnutým Webberom najmä vďaka tomu, že už ďalšie kolo sa nejazdilo. Webberov útok bol ku koncu pretekov tak silný, že postupne nechal za sebou Schumachera, Alonsu, Massu, Rosberga i Buttona a v cieli ho klasifikovali na treťom mieste. Webber tak poskočil z 18. miesta na štarte až na stupne víťazov.

Obhajca titulu majstra sveta Sebastian Vettel z tímu Red Bull aj keď skončil na druhej priečke, udržal sa po troch veľkých cenách na čele priebežného poradia.