VC Maďarska: Úspech pre Ferrari, sklamanie pre Mercedes

Pondelok, 27 júl 2015

Suverenitu monopostov Mercedes prerušilo na Veľkej cene Maďarska formule 1 Ferrari v sedle s Nemcom Sebastianom Vettelom. Snáď ešte väčším prekvapením je druhé miesto mladého Rusa Daniila Kvjata, ale aj tretie Austrálčana Daniela Ricciarda, jazdcov stajne Red Bull. Líder seriálu Brit Hamilton z Mercedesu po jazdeckých chybách bol v cieli až šiesty a jeho tímový partner a najväčší konkurent v boji o titul majstra sveta Nico Rosberg ôsmy.

1 Vettel
Sebastian Vettel prinavracia pre Ferrari očakávania a monoposty talianskej značky už rovnocenne súperia s doteraz suverénnymi a poraziteľnými nemeckými Mercedesmi

Všetko na Hungaroringu malo byť inak, aspoň podľa doterajšieho priebehu seriálu, ale aj po úspešnej kvalifikácii Mercedesov, ktorú vyhral Hamilton pred Rosbergom. Pre Hamiltona to bolo 47. kvalifikačné víťazstvo v kariére a svojho rivala a partnera z tímu Mercedes zdolal o takmer šesť desatín sekundy. Nemecký tím takto už ôsmy raz v tejto sezóne obsadil prvý rad na štarte.

Zhasnutie červených svetiel na štartovej čiare však všetko zmenilo. Do čela sa dostali vzpínajúce sa koníky z tretej priečky v sedle s Vettelom a Räikkönenom z piatej pozície na štarte. Hamilton po súboji s Rosbergom vyšiel z trate a prepadol sa na desiate miesto a Rosberg klesol na tretie. Štvrtý bol Bottas na Williamse a piaty Hülkenberg na Force India. Hamiltom sa potom pustil do stíhacej jazdy a v 18. kole po prvých zastávkach v boxoch bol už piaty, neskôr štvrtý za Vettelom, Räikkönenom a Rosbergom. Oba Ferrari pred Mercedesmi, to tu už dlho nebolo.

Po 40. kole začal Räikkönenov Ferrari strácať výkon a Vettel zväčšoval svoj náskok. Potom v 43. kole z celkových 69 havaroval Hülkenberg po tom, ako mu upadlo predné krídlo, jeho monopost sa stal neovládateľným a čelne narazil do bariér z pneumatík, našťastie nič sa nestalo. Na trať vyšlo bezpečnostné vozidlo a rozdiely medzi monopostami sa prakticky vynulovali. Po reštarte v 48. kole visela vo vzduchu otázka, či si Ferrari udržia prvé dva posty, keď za chrbtom mali oba strieborná šípy.

2 Hamilton
Namiesto víťazstva až šieste miesto pre Hamiltona. Dôvod? "Výlet" do štrkovej zóny.

Vettel však jazdil ďalej vo vedení bez ohrozovania, Rosberg sa však dostal pred Räikkönena, ktorého motor strácal výkon. Hamiltom mal kontakt s Ricciardom, musel do boxov a vrátil sa na 13. mieste a boj o čelné pozície bol pre neho stratený. Kolíziu mali aj Bottas s Verstappenom, z ktorého si Fín odniesol defekt pneumatiky a tiež sa prepadol dozadu. Pred Räikkönena, ktorého motor hneval čoraz viac, sa dostal Ricciardo, Fín na Ferrari zamieril do boxov, na trať sa ešte vrátil, ale v 59. okruhu svoj boj definitívne vzdal.

Na čele jazdil Vettel pred Rosbergom s náskokom len 1,2 sekundy. Vyzeralo to tak, že by Rosberg mohol zvíťaziť. V hre o víťazstvo bol ešte aj Ricciardo, ktorý jazdil na štvrtej pozícii. Päť kôl pred koncom pretekov mali kolíziu Rosberg s Ricciardom a odniesol si to Rosberg prerazenou zadnou pneumatikou. To ho pripravilo o miesto na pódiu, možno aj o víťazstvo. Ricciardo musel tiež do boxov na výmenu predného krídla, ale stratil menej ako Rosberg a na pódium dosiahol, aj keď sa na druhé miesto dostal jeho partner z Red Bullu Rus Kvjat.

Sebastian Vettel zvíťazil v tejto sezóne v sedle monopostu nového zamestnávateľa z Maranella už po druhý raz v tejto sezóne. Rus Kvjat prišiel do cieľa druhý a dosiahol svoj životný úspech v F1. Tretí skončil aj po dvoch kolíziách, najprv s Hamiltonom a potom Rosbergom, Daniel Ricciardo, ktorému neprisúdili vinu ani za jeden z týchto incidentov. Štvrtý na Hungaroringu bol holandský mladík Max Verstappen, ktorý 30. septembra tohto roku oslávi ešte len 18. narodeniny.

3 Kvjat - Vettel - Ricciardo
Stupeň víťazov po novom (odľava): Daniil Kvjat, Sebastian Vettel a Daniel Ricciardo

Konečne sa aspoň trochu darilo tímu a monopostom McLaren s novým motorom Honda, keď Alonso bol v cieli piaty a Buttom deviaty. Za Alonsom šiesty skončil Hamilton, siedmy Francúz Grosjean a až ôsmy Rosberg. Lídrom zostáva Hamilton, ktorý má pred druhým Rosbergom náskok 21 bodov. Tretí Vettel zaostáva za Hamiltonom o 42 bodov.

Smutným aktom a pekným gestom bola pred štartom pretekov na Veľkej cene Maďarska spomienka všetkých jazdcov, fanúšikov a najbližšej rodiny na francúzskeho jazdca formuly 1 Julesa Bianchiho, ktorý 18. júla vo veku 25 rokov podľahol zraneniam z minuloročnej októbrovej havárii na VC Japonska. Vettel svoje víťazstvo symbolicky venoval zosnulému Bianchimu.

Seriál bude pokračovať až po štvortýždňovej prestávke 23. augusta na okruhu v belgickom Spa-Francorchamps.