VC Singapuru:Triumf Vettela, double pre Ferrari

Streda, 25 september 2019

Veľká cena Singapuru, pätnáste preteky seriálu majstrovstiev sveta formuly 1, sa stala korisťou Sebastiana Vettela zo stajne Ferrari. Nemecký štvornásobný majster sveta vyhral preteky po viac ako rok a mesiac trvajúcej pauze. Druhý skončil jeho tímový partner Monačan Cherles Leclerc a tretí bol Holanďan Max Verstappen na Red Bulle.

Vettel-Leclerc

Vettel zvíťazil v Singapure pred tímovým partnerom z Ferrari Leclercom

Ferrari akoby vstalo z mŕtvych, keď sa tímu z Maranella podarilo vyhrať troje pretekov za po sebe, čo nebolo veľa rokov. Po dvoch víťazstvách Leclerca v Belgicku na okruhu Spa-Francorchamps a Taliansku na Monze je víťazstvo talianskeho tímu ako balzam na ubolenom tele. Už dlho nebolo, aby sa oba mercedesy s Hamiltonom a Bottasom pozerali na chrbát Ferrari. Teraz dokonca aj na Verstappenov v Red Bulle.

Kľúčovým momentom, ktorý doviedol Vettela do víťazného cieľa, boli zastávky v boxoch v 21. kole pretekov. Vettela pozval tím skôr ako Leclerca a Vettel sa potom dostal pred svojho tímového partnera Leclerca, ktorý vyhral kvalifikáciu, najlepšie odštartoval do pretekov, a až do výmeny pneumatík jazdil na čele.

V ďalšom priebehu pretekov, po tom, čo vedenie prevzal Vettel a Leclerc jazdil ako druhý, sa až do cieľa poradie na čelných pozíciách príliš nemenilo.

Tretí v cieli bol Verstappen (Red Bull), štvrtý Hamilton, piaty Bottas a šiesty Albon (Red Bull).

Pestrosť pretekov okorenil dva razy príjazd bezpečnostného vozidla na trať po kolíziách najprv Brita Russela s Francúzom Grosjeanom v 36 kole a v 50. kole Rusa Kvyata s Fínom Räikkönenom.

Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte šesť pretekov, najbližšie formula 1 bude pokračovať v Rusku už 29. septembra.

V priebežnom poradí vedie Hamilton s 296 bodmi pred Bottasom, ktorý má 231 bodov a Leclercom s 200 bodovým ziskom. Štvrté miesto okupuje Verstappen ((200 b), piate Vettel (194 b) a šieste Pierre Gasly (Toro Rosso) – má 69 bodov.

Na čele tímov v Pohári konštruktérov je Mercedes, ktorý má 527 bodov, druhý je Ferrari (394 b) a tretí Red Bull (28b). Na štvrtom mieste je McLaren (89), na piatom Renault (67) a šiestom Toro Rosso (55).