VC USA: Hamilton zvíťazil a útočí na Rosberga

Pondelok, 24 október 2016

Bitka o titul majstra sveta vo formule 1 medzi jazdcami mercedesu Rosbergom a Hamiltonom vrcholí. Osemnáste preteky, Veľkú cenu USA na okruhu v Austine vyhral spôsobom štart – cieľ britský jazdec Lewis Hamilton pred lídrom seriálu Nemcom Nico Rosbergom a Austrálčanom Danielom Ricciardom. Je to piate Hamiltovo víťazstvo v USA a v kariére jubilejné päťdesiate. Viac víťazstiev má len Michael Schumacher (91) a Alain Prost (51).

1 Lewis Hamilton
Britský pilot Lewis Hamilton si prišiel do Austinu po svoje už 50. víťazstvo v kariére

Pred pretekmi v Austine mal lepší nábeh na zisk titulu majstra sveta Nico Rosberg. Veril, že sa mu tu podarí zvíťaziť a ešte viac si poistiť 33 bodové vedenie pred Hamiltonom. Plán zvíťazil mal však aj Hamilton a keďže sa mu podarilo vyhrať kvalifikáciu a získať lepšie postavenie na štarte, mal nádej pokoriť Rosberga. Vyhrať kvalifikáciu a dobre odštartovať je takmer stopercentná istota na triumf v pretekoch. Tento predpoklad vyšiel a Hamilton na Veľkej cene USA zvíťazil.

Hamilton znížil Rosbergov náskok v priebežnom poradí o sedem bodov na terajších 26. Takže o titule rozhodnú tri záverečné preteky seriálu v Mexiku, Brazílii a Abú Dhabí. V nich by stačilo Rosbergovi pri Hamiltonových víťazstvách byť v každých pretekoch druhý a získal by titul. Pravda, ak by sa nič mimoriadne nestalo. Navyše, Rosberg sa určite pokúsi trojnásobného majstra sveta Hamiltona porážať, nespoliehať sa na náhodu a získať tak svoj prvý titul.

Scenár pretekov v Austine bol vcelku jednoduchý. Hamilton z pole position odštartoval podľa predpokladu a usadil sa na vedúcej pozícii. Rosberg, naopak, nechal sa zaskočiť Ricciardom, ktorý štartoval z tretej pozície a zaujal miesto za Hamiltonom a Rosberg bol tretí. Ambiciózny holandský mladík, teraz už vyše roka plnoletý, okupoval štvrtú priečku, Räikkönen jazdil piaty a Vettel šiesty. Rosbergovi sa podarilo dostať sa pred Ricciarda na druhé miesto lepšou stratégiou zastávok v boxoch.

2 Max Verstappen
Holandský mladík sníval o mieste na stupni víťazov, zradil ho však motor jeho Red Bullu

Poradie Hamilton, Rosberg, Ricciardo sa videlo byť jasné. Lenže v 14. kole z celkových 56, keď Verstappen jazdil necelé tri sekundy za Rosbergom, Holanďan odmietol príkaz z boxov šetriť pneumatiky, možno aj motor, s odôvodnením, že on predsa nechce byť štvrtý. Potom musel spomaliť kvôli opotrebovaným pneumatikám a v 31. kole ho zradil motor jeho Red Bullu a musel z pretekov odstúpiť.

Dobrý rozbeh v USA mal Kimi Räikkönen. V kvalifikácii bol piaty pred tímovým partnerom Vettelom, mal ambíciu byť na stupni víťazov, čo mu možno aj mohlo vyjsť. Mechanici mu však zle nasadili a nedotiahli pravé zadné koleso a Fín mal po pretekoch. Nebodoval, stratil priebežné štvrté miesto, ktoré teraz patrí Vettelovi, čo je aj na chladného ľadového muža z Fínska silná káva. Aj to sa však vo formule 1 stáva.

Radosť určite mali v tíme McLaren. Španiel Alonso mal dobrý finiš, keď zo siedmeho miesta päť kôl pred koncom pretekov sa najprv dostal cez Felipe Massu a potom tesne pred cieľom aj cez juniora Sainza na piate mieste. Druhý McLaren s Jensonom Buttonom bol deviaty, takže oba monoposty McLarenu bodovali. Že by bol definitívny koniec trápenia tohto tímu?

3 Kimi Räikkonen
Kimi Räikkönen na tento moment dlho nezabudne. Zle dotiahnuté koleso ho vyradilo z pretekov vo chvíli, keď bol štvrtý a chystal sa zaútočiť na tretieho Daniela Ricciarda.

Ďalšie v poradí 19. podujatie seriálu F1 je Veľká cena Mexika, ktorá sa pôjde už 30. októbra na okruhu Autodrome Hermanosa Rodrígueza.