VC Veľkej Británie: Hamilton vyhral aj preteky

Pondelok, 06 júl 2015

Po prvenstve v kvalifikácii si britský pilot formuly 1 Lewis Hamilton na monoposte Mercedes rovnako víťazne počínal aj v pretekoch na Veľkej cene Veľkej Británie na okruhu Silverstone. Druhý v cieli bol jeho tímový partner Nemec Nico Rosberg a tretí skončil jeho krajan Sebastian Vettel z Ferrari.

Rosberg-Bonnington-Hamilton-Vettel
Víťazstvo Mercedesu na stupni víťazov v podaní Nica Rosberga, Petra Bonningtona a Lewisa Hamiltona. Tešil sa aj tretí v cieli Sebastian Vettel z marenellského tímu Ferrari.

Lewis Hamilton štartoval z prvej priečky štartového roštu, ale nevyužil túto výhodu a po prvých stovkách metrov sa prepadol na tretie miesto za oba monoposty Williamsu v sedle s Brazílčanom Massom a Fínom Bottasom. Rosberg, ktorý štartoval z druhého miesta tiež prepadol dozadu a zaujal po štarte štvrtú pozíciu. V tejto fáze pretekov to vyzeralo na veľké prekvapenie na úkor Mercedesov a pre Williamsy.

Hamilton napriek pomalému štartu a strate vedúcej pozície sa ešte pred polovicou pretekov dostal po dobre zvolenej stratégii tímu Mercedes znovu do čela pretekov a aj napriek dažďu, ktorý sa prehnal cez trať Silverstone, dokázal si udržať vedenie až do cieľa a zvíťaziť. Zopakoval tak svoje predchádzajúce víťazstvá z rokov 2008 a 2014 a hetrik na Silverstone ho tak zaradil medzi slávne postavy formuly 1. Víťazstvo na domácej Veľkej cene je v poradí jeho tridsiateôsme.

Dlhšie zastávky pri výmenách pneumatík odsunuli Williamsy Felipe Massu a Walttera Bottasa z vedúcich pozícií. Druhým dôvodom, prečo Williamsy na Silwerstone nezvíťazili, bol dážď, ktorý sa v druhej polovici pretekov prehnal cez okruh Ako po pretekoch priznal Felipe Massa, ich monopostom a hádam ani jazdcom dážď nie je príliš pochuti. Massa sa práve kvôli vode na okruhu nedostal na stupeň víťazov, ktorý obsadil Nemec Vettel na Ferrari.

Preteky sa spočiatku celkom lepšie dobre vyvíjali pre druhé Ferrari s Kimim Räikkönenom, ktorý v kvalifikácii po prvý raz porazil Vettela. Dlho jazdil na piatom mieste, ale nakoniec skončil až ôsmy. Doteraz bezbodový Fernando Alonso z tímu McLaren, kam prestúpil od Ferrari na konci uplynulej sezóny, konečne došiel do cieľa na bodovanom mieste. Za desiate miesto získal síce len jeden bod, ale aj to sa ráta a možno práve tento malý úspech je obratom k lepším výkonom McLarenu s novým motorom Honda. Jenson Button, druhý jazdec tímu McLaren, vypadol krátko po štarte po tom, ako ho iný monopost po kolízii poškodil natoľko, že preteky musel vzdať.

Hamilton má po domácich pretekoch 194 bodov, druhý Rosberg ich má o 17 menej. Tretí je Vettel, ktorý za lídrom Hamiltonom zaostáva o 59 bodov.

Nasledujúce preteky budú 26. júla na maďarskom Hungaroringu pri Budapešti.

10. Fernando AlonsoŠpan./McLaren-1 kolo

Priebežní poradie jazdcov (po 9 z 19 podujatí)