Vettelova víťazná séria pokračuje

Pondelok, 30 máj 2011

Sebastian Vettel pokračuje v tohtoročnom víťaznom ťažení a k štyrom predchádzajúcim víťazstvám z piatich pretekov pridal teraz na Veľkej cene Monaka ďalšie. Víťaz sobotňajšej kvalifikácie vyhral o deň neskôr aj preteky pred Fernandom Alonsom z tímu Ferrari a Jensonom Battonom z McLarenu. V kniežacom Monte Carlo získal Vettel svoje prémiové víťazstvo a celkovo pätnáste v kariére F1.

Sebastian Vettel
Sebastian Vettel si v uliciach kniežacieho Monte Carla vybojoval prémiové víťazstvo

Jazdcovi tímu Red Bull bola počas tohto víkendu mimoriadne naklonená aj šťastena. Najprv dve a trištvrte minúty pred koncom kvalifikácie, po havárii Mexičana Sergia Pereza, prerušili záverečnú časť kvalifikácie. V tom čase bol na vedúcej priečke práve Vettel, ktorého už v krátkej záverečnej fáze kvalifikácie, možno aj pod vplyvom Mexičanovej havárie, nikto neprekonal.

Takmer identická situácia sa zopakovala aj v nedeľňajších pretekoch, keď v 72 kole, šesť kôl pred koncom pretekov, po havárii viacerých jazdcov (keď sa vážne zranil Rus Petrov a skončil v nemocnici) preteky prerušili. Vettel, ktorý od 17 kola nemenil pneumatiky a čakala ho zastávka v boxoch alebo minimálne problémová jazda na značne zodratých pneumatikách, dostal pred reštartom pretekov sadu nových pneumatík, na ktorých potom bez problémov dojazdil a zvíťazil.

Napriek tomu Vettel potvrdil aj v Monte Carlo svoju suverenitu, keď v tomto roku vyhral piaty raz zo šiestich štartov. Nebyť nebezpečnej kolízie Petrova s Alguersuarim (bol v nej aj Hamilton), preteky mohli skončiť aj víťazstvom Alonsa alebo Buttona, ktorí jazdili v tesnom závese za Vettelom a na čerstvých pneumatikách. Nové pneumatiky však zachránili Vettela, rovnako ako prerušenie pretekov. Ak Vettel mal v pláne len jednu zastávku v boxoch a chcel dojazdiť na starých pneumatikách, potom klobúk dolu pred takouto odvážnou taktikou a jeho víťazstvo je zaslúžené.

Svoj deň nemal Hamilton, jazdec McLarenu, ktorý mal viacero kolíznych situácií. Jednu s Massom z Ferrari, ktorý potom havaroval a preteky vzdal. Ďalšia bola ku koncu pretekov s Pastorom Maldonadom z Williamsu. Hamilton za kolíziu s Massom dostal aj trest a musel prejsť boxovou uličkou. Nakoniec bol v cieli šiesty.

Šťastie nesadlo ani na minuloročného víťaza Marka Webbera z Red Bullu. Aj v Monte Carlo si zopakoval zlý štart a potom sa to s ním už viezlo. Záver už mal lepší a v cieli bol štvrtý. Kobayashi na Sauberi bojoval o štvrtú priečku, skončil však piaty, keď neodolal útoku Webbera, ale aj tak zaznamenal svoj najväčší úspech v kariére.

Spokojní nemôžu byť ani v tíme Mercedes. Michael Schumacher napriek piatemu miestu v kvalifikácii nič z nej nevyťažil. Úspešný nebol ani Nico Rosberg, druhý jazdec tímu Mercedes. Na rozdiel od Schumachera mal veľmi dobrý štart, v cieli bol však až jedenásty. Pre Mercedes sa tak neušiel žiadny bod. Za siedme miesto bodoval Sutil z Force India, 8. skončil Nick Heidfeld na Lotuse Renault, 9. skončil veterán Rubens Barrichello na Williamse a jeden bod za 10. miesto si z Monte Carla odnáša Sebastian Buemi z tímu Toro Rosso.

Výsledky Veľkej ceny Monaka (78 kôl, 260,52 km)

1. Sebastian VettelNem./Red Bull2:09:38,373 hod