Austrálčan Stoner vládol aj v Indianapolise

Utorok, 30 august 2011

Austrálčan Casey Stoner zvíťazil na nedeľňajšej Veľkej cene Indianapolisu a k šiestim tohtoročným víťazstvám v seriáli majstrovstiev sveta cestných motocyklov v triede MotoGP si pripísal ďalšie. Druhý skončil Španiel Dani Pedrosa a tretí domáci Američan Ben Spies.

Casey Stoner
Casey Stoner je suverénom tohtoročného seriálu cestných motocyklov v triede MotoGP

Casey Stoner z doterajších dvanástich veľkých cien stál na pódiu jedenásťkrát, z toho na najvyššom stupienku sedemkrát. Len raz sa mu neušlo miesto medzi troma najlepšími – to v druhých pretekoch seriálu na Veľkej cene Španielska. Posledné tri preteky seriálu jasne vyhral a dal tak konkurencii najavo, kto je najhorúcejším kandidátom na tohtoročný titul majstra sveta v najsilnejšej triede MotoGP.

Líder priebežného poradia majstrovstiev sveta Casey Stoner, ako víťaz kvalifikácie, krátko po štarte nakrátko stratil postavenie vedúceho, ale vo štvrtom kole sa znovu prebojoval do čela a postupne zvyšoval svoj náskok. Bolo isté, že ak sa mu nestane nič mimoriadne, siedme víťazstvo v seriáli bude patriť práve jemu. Domáci Ben Spies bojoval o druhú priečku, ktorú si nakoniec vybojoval Španiel Pedrosa a Spies bol v cieli tretí.

Minuloročnú majstrovskú formu nevie nájsť aktuálny majster sveta Španiel Jorge Lorenzo. Alebo jeho Yamaha po tom, čo z tímu odišiel Valentino Rossi, stratila minuloročnú rýchlosť? Lorenzo skončil v Amerike štvrtý. Sedemnásobný majster sveta Valentino Rossi zasa nevie v novom tíme zo stroja Ducati vydolovať potrebnú rýchlosť a aj preto sa tentoraz musel uspokojiť s pre neho netradičným až desiatym miestom. Preteky ani tentoraz nedokončil český jazdec Karel Abraham, ktorý aj pre technické problémy svojej Ducati v 19. kole z pretekov odstúpil.

Dani Pedrosa
Španiel Dani Pedrosa. Malý postavou, ale veľký výkonom na svojej Honde. V Indianopolise skončil druhý, hneď za Stonerom, v priebežnom hodnotení je štvrtý.

V triede Moto2 bol najrýchlejší Marc Marquez. Druhý skončil Pol Espargaro a tretí Esteve Rabat, všetci traja zo Španielska.

Triedu do 125 cm³ vyhral Španiel Nicolas Terol pred krajanom Maverickom Vinalesom. Tretí v cieli bol Nemec Sandro Cortese.

Seriál cestných motocyklových pretekov bude mať ďalšie pokračovanie už 4. septembra. Na programe je Veľká cena San Marina.