Indianopolis: Lorenzo triumfoval, Rossi spadol

Štvrtok, 03 september 2009

Seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov pokračoval na americkej pôde Veľkou cenou Indianopolis. Z tria favoritov splnil svoju rolu len Lorenzo, ktorý zvíťazil. Pedrosa po páde pokračoval v pretekoch, zatiaľ čo najväčší kandidát na titul tohtoročného majstra sveta Rossi po páde preteky nedokončil.

Lorenzo a Rossi
Takto koleso pri kolese jazdili Lorenzo (vpredu) a Rossi tesne pred pádom Rossiho

Pedrosa po stíhacej jazde sa predieral z posledného miesta stále viac dopredu a skončil desiaty, zatiaľ čo Rossi svoj poškodený motocykel odstavil v garáži a v pretekoch nepokračoval. Obaja tak uvoľnili miesta na stupni víťazov jazdcom "druhej línie", ktorí o ne zviedli veľmi tvrdý a aj vyrovnaný boj. Druhú priečku si v ňom vybojoval de Angelis a tretiu stále sa lepšiaci Hayden. Štvrtý skončil Dovizioso, piaty Edwars, šiesty Toseland. Capirossi si pripísal body za siedme a Kallio za ôsme miesto. Prvú desiatku uzatvárali Elias a Pedrosa.

Aj po dvanástich kolách je situácia v boji o titul vyrovnaná najmä medzi jazdcami továrenského tímu Yamahy Rossim a Lorenzom. Rossi mal pred pretekmi v Indianopolise náskok 50 bodov, tie sa však po týchto nedokončených pretekoch zúžili na polovicu. Osemnásobný majster sveta Rossi bude mať na posledných piatich podujatiach seriálu čo robiť, aby odolal obrovskému náporu, ktorý v každých pretekoch na neho vyvíja mladší a veľmi ambiciózny Španiel.

Tretí z priebežného poradia, Austrálčan Stoner, pre vleklé zdravotné problémy pár pretekov vynechal. Jeho návrat sa očakáva možno už na najbližšej Veľkej cene San Marina 6. septembra, ťažko však predpokladať, že by vážnejšie zasiahol do boja o titul. Štvrtý je momentálne Pedrosa a piaty Edwards, na Rossiho však strácajú 71, resp. 81 bodov. Takže najvážnejšími kandidátmi na titul v kráľovskej triede Moto GP zostávajú Rossi a Lorenzo. Ich vzájomné súboje sú zakaždým veľmi dramatické a plné napätia. Je teda sa na čo tešiť. Kto bude novým majstrom sveta sa dozvieme 8. novembra, kedy je na programe Veľká cena Valencie.

V triede do 250 cm³ sa suverénne presadzuje Talian Marco Simoncelli. Zvíťazil pred lídrom priebežného poradia Japoncom Hiroši Aojamom a Španielom Alvarom Bautistom. Naďalej je však na čele priebežného hodnotenia Japonec Aojama.

Do 125 cm³ si najlepšie počínal Španiel Pol Espargaro, ktorý zvíťazil tesne pred Britom Bradley Smithom a Talianom Simone Corsim. V priebežnom poradí je naďalej na čele Španiel Julian Simon pred svojim krajanom Nicolasom Terolom a Bradley Smithom.

Výsledky Veľkej ceny Indianopolis

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha47:13,592 min
2. Alex De AngelisS. Marino/Honda+9,435 s
3. Nicky HaydenUSA/Ducati12,947
4. A.DoviziosoTal./Honda13,478
5. Colin EdwardsUSA/Yamaha26,254
6. James ToselandV. Brit./Yamaha32,408
7. Loris CapirossiTal./Suzuki34,4
8. Mika KallioFín./Ducati34,856
9. Tony EliasŠpan./Honda45,005
10. Dani PedrosaŠpan./Honda45,377

Priebežné poradie

1. Valentino RossiTal./Yamaha212 b.
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha187
3. Casey StonerAustr./Ducati150
4. Dani PedrosaŠpan./Honda141
5. Colin EdwardsUSA/Yamaha123

Trieda do 250 cm³

1. Marco SimoncelliTal./Gilera45:43.599 min
2. Hiroši AojamaJap./Honda+1,943 s
3. Alvaro BautistaŠpan./Aprilia4,661
4. Mike di MeglioFranc./Aprilia12,776
5. Roberto LocatelliTal./Gilera15,475

Priebežné poradie

1. Hiroši AojamaJap./Honda192 b.
2. Alvaro BautistaŠpan./Aprilia176
3. Marco SimoncelliTal./Gilera165
4. Hector BarberaŠpan./Aprilia133
5. Mattia PasiniTal./Aprilia100

Trieda do 125 cm³

1. Pol EspargaroŠpan./Derbi42:07,925 min
2. Bradley SmithV. Brit./Aprilia+0,120 s
3. Simone CorsiTal./Aprukua0,448
4. Nicolas TerolŠpan./Aprilia+1,613 min
5. Julian SimonŠpan./Aprilia1,801

Priebežné poradie

1. Julian SimonŠpan./Aprilia185 b.
2. Nicolas TerolŠpan./Aprilia132,5
3. Bradley SmithV. Brit./Aprilia131,5
4. Sergio GadeaŠpan./Aprilia112
5. Andrea IannoneTal./Aprilia109,5

Autor: J. Goldberger
Foto: moto gp
Pridať komentár
Bleskovky
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.
Šikyňa-Mantova2
Druhé podujatie z trojice pretekov seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove v stredu tento týždeň nevyšlo slovenskému jazdcovi Richardovi Šikyňovi (MX Slovakia/JD Gunnex KTM RT). Kvalifikácia sa pre slovenského reprezentanta nevyvíjala dobre, keď po problémoch s oboma motocyklami sa Šikyňovi nepodarilo zajazdiť ani jedno plnohodnotné rýchle kolo a tak nemohol nastúpiť do prvej jazdy. V druhej jazde po kontakte s iným jazdcom preteky začínal z konca štartového poľa a do cieľa prišiel na 26. mieste. V priebežnom hodnotení mu pred najbližšími nedeľnými pretekmi patrí 24. miesto.