Katar: víťazstvo Rossiho, pád Stonera

Nedeľa, 11 apríl 2010

Valentino Rossi v úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov jasne naznačil, že po minuloročnom titule v najsilnejšej triede Moto GP to s obhajobou titulu majstra sveta myslí vážne. Svoje ambície naznačil už v kvalifikácii, kde skončil síce "až" druhý, ale skvelým štartom bol v prvej zákrute už na čele sedemnásťčlenného jazdeckého pola.

Valentino Rossi
Spôsob, akým Valentino Rossi víťazí: precízny štýl, rýchlosť, istota a radosť z jazdy

Deväťnásobný majster sveta sa v Katare na okruhu Losaile vydal za svojim desiatym titulom majstra sveta po tom, čo kraľoval postupne v triedach do 125, 250, 500 cm³ i Moto GP. Teraz v Katare vyhral už svoju 104. veľkú cenu. A odhodlanie, s akým nastupuje do každých pretekov, mu dáva veľké šance pripísať si ďalšie víťazstvá. Napriek stále silnejúcej konkurencii v najsilnejšej triede motocyklov Moto GP. Aj v Katare sa ukázalo, kto má aké ambície a ako ich dokáže premeniť na úspešný výsledok.

Rossi skvele odštartoval a viedol. Ako expres však z ôsmeho miesta na štartovom rošte vyrazil malý Španiel Pedrosa a pomerne rýchlo vystriedal na čele Rossiho. Potom zaútočil Casey Stoner, ktorý si brúsi zuby na ďalší titul, a dostal sa do čela. Má pravdepodobne najrýchlejší motocykel, čo ho spolu s jeho jazdeckým umením ho pasuje za jedného z hlavných kandidátov na titul. Zároveň je aj najsilnejším Rossiho konkurentom. Málokedy, ale stáva sa mu, že rýchlosť nezvládne a skončí sa to pádom. Tak ako v Katare. S niekoľkosekundovým náskokom viedol pred Rossim, nikým neohrozovaný však bol v jednej zo zákrut prirýchly. Nasledoval pád, našťastie sa nezranil, ale v pretekoch už nepokračoval.

Na titul by rád siahol aj Rossiho tímový spolujazdec Yamahy a jeden z najambicióznejších mladých jazdcov Španiel Lorenzo. V pretekoch nezačal síce najlepšie, keď sa z tretieho miesta na štarte prepadol dozadu, odkiaľ sa potom úporne predieral dopredu. Tesne pred koncom pretekov jazdil Lorenzo na štvrtom mieste, ale sústredeným útokom sa dostal pred Doviziosa i Haydena na druhé miesto. Vo veľmi dobrom svetle sa ukazuje aj Rossiho krajan Dovizioso. Keď jazdil ako druhý, dokonca zaútočil aj na Rossiho, ten mu to však vzápätí vrátil a zvýšil na neho svoj náskok, aby mu podobný útok od mladšieho krajana nehrozil.

Na svoje výkony z čias, keď bol majstrom sveta, si v Katare zaspomínal aj Nicky Hayden. V závere pretekov to vyzeralo, že by mohol skončiť dokonca druhý, nakoniec z toho bolo štvrté miesto, keď ho Dovizioso na rovinke zdolal o 11 tisícin (!) sekundy. Veľmi silným pre všetkých bude v tejto triede ďalší Američan Ben Spied. Prvé preteky Moto GP si odjazdil pred dvoma rokmi na divokú kartu doma v Laguna Sega, V minulom roku v jedných pretekoch zaskakoval za zraneného jazdca a táto veľká cena bola len jeho treťou v kariére. Skončil na vynikajúcom piatom mieste, takže okrem seba prekvapil azda každého.

Sezóna sa iba začala, ale už prvé preteky naznačili, že bude veľmi dramatická a že priaznivci rýchlych motocyklov sa majú na čo tešiť. Najbližšie pokračovanie seriálu je na programe už 25. apríla na okruhu v Motegi ako Veľká cena Japonska.

Trieda Moto 2

Prekvapujúcim víťazom sa stal Japonec Tomizawa, ktorého doteraz najlepším umiestnením bolo v seriáli majstrovstiev sveta desiate miesto. Štartoval až z deviateho miesta, skvelou jazdou, ale aj po viacerých pádoch či technických problémoch favoritov zvíťazil.

Trieda do 125 cm³

Traja Španieli na stupni víťazov v najslabšej objemovej triede! A ak by sa rozdávali medaily, ešte aj zemiakovú by bral opäť Španiel. Víťaz Terol však nie je žiadnym nováčikom a jeho takmer dva a pol sekundový náskok v cieli nie je prekvapením. Aj keď doteraz vyhral iba dve veľké ceny.