Lorenzo pokoril Rossiho

Pondelok, 24 máj 2010

Suverénne výkony v kvalifikácii nestačili Talianovi Rossimu zopakovať úspech z kvalifikácie aj v pretekoch Veľkej ceny Francúzska v triede Moto GP a premeniť ho na víťazstvo. To si z okruhu v Le Mans, tretieho podujatia seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov odniesol Španiel Lorenzo a zopakoval tak svoj úspech spred dvoch týždňov z domácej veľkej ceny v Barcelone. Lorenzo sa po víťazstve v Le Mans dostal aj na čelo priebežného hodnotenia majstrovstiev sveta v najsilnejšej motocyklovej triede.

Jorge Lorenzo
Aj takto si Španiel Lorenzo užíval radosť z víťazstva na VC Francúzska v Le Mans

Aj keď Rossi odštartoval do pretekov najlepšie a prvé kolá na okruhu v Le Mans patrili jemu, z tretej priečky sa dopredu predieral Lorenzo a pomerne rýchlo sa dostal pred druhého Pedrosu a začínal tlačiť na svojho tímového spolujazdca Rossiho. Prvý ani druhý pokus o zmenu na čele sa Lorenzovi nevydaril, tretí však už bol úspešný. Spočiatku sa Rossi držal v "závetrí" Lorenza, potom však rýchlejšej Lorenzovej Yamahe rovnaký Rossiho stroj evidentne nestačil a Španiel svoj náskok postupne zvýšil na viac ako päť sekúnd.

O prvých dvoch miestach bolo prakticky rozhodnuté, o tretie však zvádzali veľký boj Španiel Pedrosa a Talian Dovizioso (obaja z tímu Repsol Honda) až do posledného kola. Nakoniec to bol Talian, kto bol v cieli tretí a získal pódiové umiestnenie. Pedrosa neskončil ani štvrtý, keď ho tri zákruty pred cieľom predbehol Američan Hayden. Jeden z hlavných favoritov na titul majstra sveta, Austrálčan Stoner, mal pád a preteky nedokončil. Pád mal aj americký expres Ben Spies, ale aj skúsený Talian Capirossi.

Ďalšie, v poradí štvrté podujatie majstrovstiev sveta cestných motocyklov sa bude jazdiť v Taliansku na okruhu Mugello 30. mája tohto roku.

Výsledky Veľkej ceny Francúzska

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha44:29,114 min
2.- Valentino RossiTal./Yamaha+ 5,672 s
3. Andrea DoviziosoTal./Honda7,872
4.- Nicky HaydenUSA/Ducati9,346
5.- Daniel PedrosaŠpan./Honda12,613
6.- Marco MelandriTal./Honda21,918
7.- Randy de PunietFranc./Honda29,288
8.- Hector BarberaŠpan./Ducati33,128
9.- Aleix EspargaroŠpan./Ducati33,493
10.- Marco SimoncelliTal./Honda33,805
11.- Hiroshi AoyamaJap./Honda34,346
12.- Colin EdwardsUSA/Yamaha37,123
13.- Mika KallioFín./Ducati55,061

Preteky nedokončili

  • Loris Capirossi - Tal/Suzuki
  • Ben Spies - USA/Yamaha
  • Casey Stoner - Austr./Ducati

Priebežné poradie jazdcov (po 3 z 18 pretekov)

1. Jorge Lorenzo70 bodov
2. Valentino Rossi61
3. Andrea Dovizioso42
4. Daniel Pedrosa40
5. Nicky Hayden39
6. Randy de Puniet26
7. Marco Melandri21
8. Colin Edwards16
9. Marco Simoncelli16
10. Hector Barbera15
11. Hiroshi Aoyama13
12. Mika Kallio12
13. Ben Spies12
14. Casey Stoner11
15. Loris Capirossi9
16. Aleix Espargaro8
17. Alvaro Bautista6

Autor: J. Goldberger
Foto: moto gp
Pridať komentár
Bleskovky
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.
Šikyňa-Mantova2
Druhé podujatie z trojice pretekov seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove v stredu tento týždeň nevyšlo slovenskému jazdcovi Richardovi Šikyňovi (MX Slovakia/JD Gunnex KTM RT). Kvalifikácia sa pre slovenského reprezentanta nevyvíjala dobre, keď po problémoch s oboma motocyklami sa Šikyňovi nepodarilo zajazdiť ani jedno plnohodnotné rýchle kolo a tak nemohol nastúpiť do prvej jazdy. V druhej jazde po kontakte s iným jazdcom preteky začínal z konca štartového poľa a do cieľa prišiel na 26. mieste. V priebežnom hodnotení mu pred najbližšími nedeľnými pretekmi patrí 24. miesto.