Lorenzo si v Portugalsku prisladil titul

Utorok, 02 november 2010

Titul majstra sveta si na Veľkej cene Portugalska na okruhu v Estorile prisladil Španiel Jorge Lorenzo, ktorý mal titul pred týmito pretekmi už vo vrecku. Zvíťazil pred Talianom Valentinom Rossim a dvojicou Talianov Dovizioso a Simoncelli, keď v bratovražednom boji vyhral súboj o miesto na "bedni" prvý z menovaných najtesnejším rozdielom 59 tisícin sekundy.

Jorge LORENZO
Španiel a Talian, Lorenzo a Rossi, minuloročný a nový kráľ v najsilnejšej triede MotoGP

Sobotňajšiu kvalifikáciu sedemnásteho podujatia cestných motocyklov v triede MotoGP pre silný dážď a vodu na trati anulovali, takže na štartový rošt sa jazdci postavili podľa kombinácie tréningových časov. Lorenzo mal pole position, Američanovi Haydenovi patrila druhá a Rossimu tretia priečka. Španielovi vyšiel najlepšie aj štart, ale vedenie neskôr prevzal rýchlejší Rossi. Potom si však Španiel vzal vedenie naspäť a do cieľa prišiel neohrozene s náskokom takmer deviatich sekúnd pred Rossim a Doviziosom.

Austrálčan Stoner jazdil tretí a v piatom kole sa mu pošmyklo predné koleso a motocykel sa mu poškodil natoľko, že nebol schopný ďalšej jazdy a musel odstúpiť. Na treťom mieste jazdil potom Nicky Hayden, ale neodolal Doviziosovi a Simoncellimu. Boj týchto dvoch gradoval až po cieľovú čiaru, kde veľmi tesne vyhral Dovizioso na továrenskej Honde. Simoncelli skončil štvrtý a Hayden piaty.

Seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov sa chýli k svojmu koncu. Ukončia ho posledné preteky tohtoročnej sezóny, ktoré budú 7. novembra v španielskej Valencii.

Výsledky Veľkej ceny Portugalska v triede MotoGP

1. Jorge LORENZOŠpan./Yamaha46:17,962 min
2. Valentino ROSSITal./Yamaha+ 8,629 s
3. Andrea DOVIZIOSOTal./Honda26,475
4. Marco SIMONCELLITal./Honda26,534
5. Nicky HAYDENUSA/Ducati27,154
6. Randy DE PUNIETFranc./Honda28,297
7. Colin EDWARDSUSA/Yamaha30,109
8. Dani PEDROSAŠpan./Honda44,947
9. Marco MELANDRITal./Honda+ 1:13,649 min
10. Hector BARBERAŠpan./Ducati+ 1:17,721
11. Alvaro BAUTISTAŠpan./Suzuki+ 1:17,908
12. Hiroshi AOYAMAJap./Honda+ 1:33,025
13. Loris CAPIROSSITal./Suzuki+ 1:39,752

Preteky nedokončili

  • Carlos CHECA - Špan./Ducati
  • Casey STONER - Austr./Ducati

Neodštartovali (pre zranenie)

  • Aleix ESPARGARO - Špan./Ducati
  • Ben SPIES - USA/Yamaha

Priebežné poradie jazdcov (po 17 z 18 podujatí)

1. Jorge LORENZO358 bodov
2. Dani PEDROSA236
3. Valentino ROSSI217
4. Casey STONER205
5. Andrea DOVIZIOSO195
6. Ben SPIES163
7. Nicky HAYDEN163
8. Marco SIMONCELLI115
9. Randy DE PUNIET110
10. Marco MELANDRI100
11. Colin EDWARDS99
12. Hector BARBERA82
13. Alvaro BAUTISTA78
14. Aleix ESPARGARO60
15. Hiroshi AOYAMA51
16. Loris CAPIROSSI44
17. Mika KALLIO43
18. Alex DE ANGELIS11
19. Roger Lee HAYDEN5
20. Kousuke AKIYOSHI4
21. Wataru YOSHIKAWA1

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.